Porto'da Alışveriş

Avrupa'nın en batı tarafında bulunan Porto, turistik seyahat için ideal bir şehir olmasının yanı sıra alışveriş için de muhteşem alternatifleri içerisinde bulunduruyor. Yani Portekiz'in önemli şehri Porto’da alışveriş çok keyiflidir diyebiliriz. Buraya gittiğinizde günlük ihtiyaçlarınızın yanı sıra şehre özel geleneksel ürünleri hediyelik eşya olarak da satın alabilirsiniz. Ancak şehre yalnızca ya da ağırlıklı olarak alışveriş için gidiyorsanız bir Porto alışveriş ve gezi rehberi incelemenizde fayda var. Çünkü şehirde karşınıza çıkacak pek çok Porto alışveriş yerleri arasında kafanız karışabilir. Gitmeden önce hazırlık yapmanız size en uygun olan yerleri gezebilmenizi kolaylaştıracaktır. Şehir alışveriş açısından Avrupa'daki diğer tüm ünlü şehirlerden farklılaşıyor. Çünkü burada lüks ve pahalı mağazaların aksine, yerel ürünleri oldukça uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Porto'da alışveriş yapmak demek gerçekten de o kültürü çok daha iyi bir şekilde anlamak demek aslında. Elbette Porto'da da lüks markalar bulunuyor. Fakat Porto’da ucuz alışveriş yerleri de bir hayli fazla diyebiliriz.

Eğer şehre geldiğinizde öncelikle sevdiklerinize götürmek için birtakım hediyelik eşyalar satın almak istiyorsanız, burada el yapımı küçük ve sevimli tasarımlara ulaşabilirsiniz. Bunlar içerisinde seramik eşyalar ve magnetler yer alıyor. Bunun haricinde ünlü Portekizli şair Fernando Pessoa'nın figürlerinin yer aldığı hediyelik eşyalar da turistler tarafından çokça tercih ediliyor. Porto hediyelik eşya konusunda kilim alanında da çok başarılı bir şehir. Hatta kilimleriyle ünlü bile diyebiliriz. Burada kusursuz işçilikle el yapımı olarak hazırlanmış yün kilimlerden satın alabilirsiniz. Hatta bunlar en sevdikleriniz için de muazzam hediyeler olabilir. Porto alışveriş alışkanlıkları arasında kitap satın almanın da önemli bir yeri var. Bu nedenle birbirinden güzel ve tarihi kitapçılarından İngilizce kitaplar satın alabilirsiniz. Porto lezzetleriyle de ünlü bir şehir olduğu için alışveriş rotanızı geleneksel lezzetlere doğru çevirebilirsiniz. Şehirdeki yemeklerde çok fazla ve değişik baharatlar kullanıyor. Burada daha önce hiç denemediğiniz eşsiz güzellikteki baharatlardan, meyvelerden ve Porto zeytinyağından satın alabilirsiniz. Ama öncesinde bir mekana gidip bunları denemenizi öneririz. Sonrasında en sevdiklerinizi şehirden ayrılırken yanınızda götürebilirsiniz.

Porto'da gezeceğiniz pek çok turistik noktada ve hatta tren istasyonunda karşınıza çıkacak olan Azulejo diye adlandırılan seramik fayanslar şehrin en önemli simgelerinden bir tanesi. Bu eşsiz güzellikteki fayanslardan da hediyelik eşya olarak ya da sadece kendinize hatıra olması açısından satın alabilirsiniz. Porto'da sabun üretimi de çok eskiye dayanıyor ve kesinlikle şehir bununla da çok ünlü. Burada üretilen ve satılan sabunların pek çok farklı çeşidi var. Girdiğiniz dükkanlarda bu eşsiz kokular arasında keyifli alışverişler yapabilirsiniz. Sıra geldi içeceklere. Porto'ya gelip de meşhur Porto şarabını içmemek olur mu? Bizce olmaz. Peki ya satın almamak? Elbette ki o da olmaz. Porto şarabı, lezzeti tüm dünyaya yayılmış olan bir şarap. Bu nedenle orada denemek yetmez, giderken bizce yanınızda da en azından bir şişe götürmelisiniz. Özlediğiniz zamanlarda şehirde yaşadığınız keyifli anıları tekrardan hatırlamak için harika bir yol olacak. İçecekler arasında Ginjinha adındaki likör de oldukça meşhur. Üstelik vişne aromalı olan bu likör için çikolatalı shot bardakları da yapılmış. İkisi kesinlikle muhteşem ikiliyi oluşturuyor. Bizce alışveriş sırasında bunlar da atlanmaması gereken öğeler. Bizce bir şehri gezdiğinizde oradan satın alabileceğiniz en güzel şeyler arasında magnetler bulunuyor. Çünkü magnetler her an elimizin altında durarak o şehirde yaşadığımız özel anları daima canlı tutuyor. Bu nedenle Porto'dan da üzerinde Dom Luis Köprüsü'nün ya da Ribeira'nın bulunduğu magnetlerden alabilirsiniz. Magnetleri şehirdeki hediyelik eşya dükkanlarında 1 ya da 2 Euro'ya bulabilirsiniz.

 

Galeria Peninsula

 

Porto’da alışveriş merkezleri de oldukça meşhur ve çok sayıda. Özellikle önerebileceklerimiz arasında Galeria Peninsula bulunuyor. Hem Portekizli hem de uluslararası pek çok markanın olduğu bu alışveriş merkezinde Max Mara, Massimo Dutti, Carolina Herrera ve Gant gibi ünlü markaların mağazalarını gezebilirsiniz. Hatta burası Porto alışveriş merkezleri arasında bir sembol olarak biliniyor. Eğer bir Portolu gibi trendleri takip etmek istiyorsanız buradan alışveriş yapmalısınız. Tam adresi; 127-131, Praca de Bom Sucesso, Porto, Portugal. İletişim için telefon numarası; +351 22 543 0772. Alışveriş merkezi haftanın her günü 10.00'dan 22.00'ye kadar hizmet veriyor.

 

Via Catarina

 

Via Catarina, belki de en merkezi Porto alışveriş merkezi olma özelliğine sahip. Burada alışveriş için pek çok farklı mağaza yer alıyor. Alışveriş merkezinde elektronikten kozmetiğe, giyimden ayakkabıya ve yemeğe kadar pek çok güzel ürün satan mağazalar bulunuyor. Özellikle buradaki Worten, Nike ve Bellissima gibi dünyaca ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Via Catarina'nın tam adresi; 312-350, Rua de Santa Catarina, Porto, Portugal. İletişim ve bilgi için telefon numarası; +351 22 207 5600. Alışveriş merkezi, haftanın her günü 09.00'dan 22.00'ye kadar açık.

 

Cidade do Porto

 

Porto’da alışveriş yerleri arasında Cidade do Porto adındaki alışveriş merkezi de yer alıyor. Burada da yine tüm dünya çapında bilinen Zara, Prof ve Benetton gibi markaların ürünlerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda alışveriş sırasında dinlenmek ve bir şeyler yemek için alışveriş merkezi içerisinde pek çok restoran da var. Hatta içerisinde oldukça büyük bir sinema bile bulunuyor. Cidade do Porto'nun tam adresi; Rua do Bom Sucesso, Porto, Portugal. İletişim için telefon numarası; +351 22 600 6585. Burası da haftanın her günü 09.00'dan 23.00'e kadar açık. Yani burada alışveriş yapmak için oldukça geniş bir vaktiniz var.

 

Casa dos Tapetes de Arraiolos

 

Porto'da birbirinden güzel yöresel ürünleri satın almak için pek çok pazar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Casa dos Tapetes de Arraiolos. Kilimleri ile meşhur olan bu şehrin, belki de en güzel kilimlerini buradan satın alabilirsiniz. Pazarda kilimin dışında da pek çok el yapımı ürün bulunuyor. Aynı zamanda burayı Porto uygun alışveriş yerleri arasında da gösterebiliriz. Tam adresi; 570, Rua de Santa Catarina, Porto, Portugal. İletişim ve detaylı bilgi için telefon numarası; +351 22 205 4816. Mağaza Pazar günleri hariç her gün 10.00'dan 19.00'a kadar hizmet veriyor.

 

Geleneksel Sanat Merkezi

 

Porto ucuz alışveriş yerleri arasında gösterilebilecek olan bir diğer yer ise Geleneksel Sanat Merkezi. Burada şehre özel olan geleneksel ürünlerin muhteşem tasarımlı hallerini inceleyebilirsiniz. Üstelik burada sadece seramik, halı veya kilim satılmıyor. Burada Portekiz'e dair çeşitli yemekleri ve içecekleri de deneme ve satın alma şansınız var. Mekanın tam adresi; 37, Rua da Reboleira, Porto, Portugal.

 

Mercado de Bolhao

 

Sıra geldi şehrin en ünlü pazarına. 1900'lü yılların başlarında şehirdeki sokak pazarlarının yasaklanması sonucu oluşturulmuş olan Mercado de Bolhao, şehirdeki en büyük ve en ünlü açık hava pazarı. Eğer Portekiz mutfağını ilk elden denemek istiyorsanız burada inanılmaz güzel lezzetler bulabilirsiniz. Çünkü yemekler tamamen şehrin yerlileri tarafından yapılıp satılıyor. Hatta bunları burada deneme şansınız da oluyor. Aslında pazarda sadece yemek yok. Porto'nun harikulade güzellikteki çiçeklerinden de bu pazarda satın alabilirsiniz. Pazarın tam adresi; Rua de Santa Catarina, Porto, Portugal. İletişim için telefon numarası; +351 22 332 6024. Pazar, Pazar günleri dışında her gün 07.00'den 17.00'ye kadar hizmet veriyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Porto Seguro Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder