Porto Şehir Rehberi

Portekiz'in Lizbon'un ardından en büyük ikinci şehri Porto (Eski adıyla Portus Cale) oldukça hoş bir Akdeniz şehri. Peki ya Porto nerede? Portekiz'in kuzey bölgelerinde yer alan şehir, meşhur Porto city şaraplarıyla da oldukça biliniyor.

 

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

 

Portekiz'in en güzel şehirlerinden biri olan Porto, son sayımlara göre yaklaşık 350.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Porto şehrinde en çok konuşulan dil ülkenin resmi dili de olan Portekizce'dir. Portekizce, dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. Güney Amerika ve Latin Amerika'da da kullanılan Portekizce İspanyolca'ya çok benzer fakat dinleyenlere göre İspanyolca'dan daha yumuşaktır. İspanyolca ile birçok ortak kelimesi bulunan Portekizce, 15 ve 16. yüzyıllarda Portekiz'in sömürgecilik faaliyetleri neticesinde bu denli yayılma imkanı bulmuştur.

 

2. Para Birimi

 

Portekiz de Avrupa Birliği'ndeki birçok ülke gibi Avrupa'nın ortak para birimi olan Euro'yu kullanmaktadır. Portekiz, 2002 yılında Euro para birimine geçmeden öncesinde Escudo adı verilen bir para birimi kullanıyordu. Escudo, 1911 - 2002 yılları arasında kullanımda kalmıştır. İkonu Amerikan Doları'nın ikonuna bir hayli benzemektedir. Günümüzde Euro kullanan Porto'ya gitmeden önce, bir döviz bürosunda veya havaalanında seyahatinize yetecek kadar Euro satın almalısınız.

 

3. Hava Durumu

 

Portekiz'in incisi Porto'da tipik Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Ilık ve kurak yaz aylarına oldukça yağmur alan kış ayları eşlik eder. Yaz ayları genellikle bolca güneş alır. Yaz aylarında Porto'da hava durumu genel olarak 15 - 25 derece arasında değişiklik gösterir. Zaman zaman 30 - 35 dereceleri de gören Porto yazlarının zaman zaman Porto ormanlarında yangınlara da neden olabilmekte olduğu görülmektedir. Porto şehrinin deniz kıyısında olan kesimleri iç kesimlere göre nispeten daha serindir. Porto'da zaman zaman uzun yağışlar da görülebilmektedir.

 

4. Yönetim Biçimi

 

Porto'nun da içinde bulunduğu Portekiz, günümüzde 1976 senesinde kabul edilen anayasaya göre idare edilmekte olan demokratik bir cumhuriyet olarak kabul edilmektedir. Bu düzen içinde Portekiz'de Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Meclisi, Hükümet ve Yargı Organları devletin omurgasını oluşturmaktadır. Portekiz'in kullandığı anayasada temel bir kural, kuvvetler ayrılığı ilkesidir. Buna göre yasama, yürütme ve yargı yetkilerini elinde bulunduran organlar birbirlerinden bağımsız faaliyet göstermektedir. Cumhurbaşkanı Portekiz'de beş senede bir yapılan seçimle göreve gelir. Portekiz Cumhurbaşkanı'nın yürütmeye dair bir yetkisi yoktur. Cumhuriyet Meclisi adı verilen parlamento ise dört senede bir seçilir ve içinde 230 milletvekili bulundurmaktadır. Hükümet, yürütme yetkisini kendinde toplamıştır. Bakanlar ve başbakandan oluşur. Portekiz mahkemeleri konularına göre mali mahkemeler, idari mahkemeler ve ceza mahkemeleri olarak üçe ayrılmış durumdadır. Portekiz'de bulunan Anayasa Mahkemesi ise yasaların anayasaya olan uyumluluğunu denetlemekle görevlidir.

 

5. Ulaşım

 

Türkiye'den Porto'ya gitmek isteyen seyahat severler için Türk Hava Yolları, yakın zamanda İstanbul - Porto arası doğrudan uçuşlar düzenlemeye başladı. Bu sayede Porto uçak bileti alarak doğrudan Porto'ya ulaşabilirsiniz. Porto havalimanı ulaşım süresi yaklaşık 4.5 saat. Porto airport şehir merkezi arası yolculuğunuz için önerimiz Porto metrosunu kullanmanız yönünde. Porto metrosunu kullanarak aşağı yukarı 50 dakikada şehir merkezine ulaşabileceksiniz. Ayrıca bilet ücreti 6 Euro civarında olan havaalanı servisleri de tercih edebileceğiniz bir başka seçenek. Havalimanı servisleriyle alakalı bilgilere havaalanı kapılarındaki masalardan erişebilirsiniz. Ayrıca isterseniz taksiyle de şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Porto havaalanından şehir merkezine bir taksi yolculuğu yaklaşık 25 Euro civarında tutacaktır. Şehir içinde ulaşım sağlamak için genel olarak metro ve otobüs kullanılmaktadır. Şehrin tüm alanları toplu taşıma ağlarıyla erişebileceğiniz konumlarda bulunmaktadır. Porto metrosunda 6 farklı hat bulunmaktadır, binmek için gereken biletlerinizi bilet gişelerinden satın alarak yolculuk yapabilirsiniz. Otobüsler de birçok metro durağıyla bağlantılı lokasyonlarda ve aktarma yapabiliyorsunuz.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer Portekiz Kalkışlı Uçuşlar

X
Porto Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder