Phuket'e Ne Zaman Gidilir?

Phuket; eski batı dilinde Tha-Laang veya Talang olarak bilinen Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın, bir adasıdır. Okunuş olarak Puket diye okunan Phuket, dünya genelinde ün kazanmış bir turizm adasıdır ve dünya genelinden birçok turist, Phuket’i ziyaret etmektedir. Phuket, deniz içerisinde bulunan küçük kulübeleri ve denizin çok temiz olmasından dolayı su altı görüşlerinin çok uzun olması gibi sebeplerden, en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunmaktadır. Phuket’in denizi, dünya genelinde en iyi 10 dalış mekanı arasında yer almaktadır. 

Phuket’in yer aldığı Tayland, Asya Kıtası ülkelerinden biridir ve Asya Kıtası’nın Güneydoğu kısmında yer alır. Tayland, Tayland Körfezi’nin güney kısmında, Andaman Denizi’nin batı kısmında yer almaktadır. Tayland, tropik iklime sahiptir ve mevsimler kısaca üç ana bölüme ayrılmaktadır. Kasım ve Şubat ayları arasındaki döneme serin mevsim; Mart ve Nisan ayları arasındaki döneme sıcak mevsim; Mayıs ve Kasım ayları arasındaki döneme ise yağışlı mevsim adı verilmektedir. Serin mevsim, sıcaklık ve nemin aşırı yüksek olmadığı ve yağışlı gün sayısının az olduğu dönemdir. Sıcak mevsim, yüksek sıcaklığın ve nemin çok yüksek hissedildiği dönemdir. Yağışlı mevsimde ise muson yağmurları etkilidir. Phuket, Tayland içerisinde yer aldığı için mevsimsel olayları da tıpkı Tayland gibi gerçekleşmektedir ve Tayland’ın mevsimsel hareketlerine bakılarak Phuket hava durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir ve Phukete ne zaman gidilir sorusuna yanıt alınabilir. Phuket’e gidilecek en uygun zaman nemin ve sıcaklığın çok fazla etkisini göstermediği, yağışların çok fazla görülmediği serin mevsimdir. Bu dönemin sunduğu çok sayıda avantajın yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Serin mevsim, her açıdan en ideal mevsim olduğu için en çok ziyaretçi alan sezondur ve oteller başta olmak üzere pek çok işletmede fiyatlar oldukça pahalıdır. Yüksek nem ve sıcaklıkların görüldüğü sıcak mevsimde sıcaklıklar 35o üzerine kadar çıkabilmektedir bu nedenle gidilebilecek uygun bir zaman değildir. Yağışlı mevsimde ise ilk olarak kısa süreli yağışlar görülür ve yeniden güneş açar fakat özellikle Ekim ve Kasım aylarında yoğun ve çok uzun süreli yağışlar olur. Yağmurların çok olduğu bu dönemde deniz daha dalgalıdır ve dip akıntısı oldukça yoğundur bu nedenle boğulma oranları yüksektir fakat bunun yanı sıra sörf için en uygun zaman da yine bu dönemdir ve genel olarak bu dönemde otel fiyatları başta olmak üzere birçok işletme fiyatlarında ciddi oranda indirimler olmaktadır.

Her mevsiminin ayrı bir niteliğe ve güzelliğe sahip olduğu, mükemmel ve berrak denizi ile Phuket’e, dünya genelindeki birçok yerden en uygun phuket uçak bileti ile ulaşım sağlanabilmektedir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

Diğer Tayland Kalkışlı Uçuşlar

X
Phuket Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder