Phuket Şehir Rehberi

Phuket’in tarihi, kültürel, mimari, siyasi yapılarını anlayabilmek için öncelikle bağlı olduğu Tayland’a  bir göz atılması gerekmektedir. Eski adıyla Siyam, yeni adıyla Tayland Krallığı Hindiçin Yarımadası’nın orta kısmında bulunan bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Burma, Kamboçya, Laos ve Malezya’ya sınırları bulunan Tayland, dünyanın en büyük 51. Ülkesidir ve nüfusu 67 milyondur. Başkenti Bangkok olan Tayland’da Etnik Taylar ile Çin, Laos, Malay ve Khmer kökenli halklar yaşamaktadır. Resmi dili Tayca’dır. Parlamenter Monarşi ile yönetilen Tayland Krallığı’nın para birimi ise Baht’tır.

Phuket adası nerede diye soracak olursak eğer, dünya genelinde ün kazanmış adalardan biri olan Phuket, Güneydoğu Asya ülkesi olan Tayland’ın bir adasıdır. Adını Malay dilinde dağ veya tepe anlamına gelen bukit kelimesinden almıştır. Turizmiyle ünlü olan Phuket’in başkenti Phuket Town’dır ve Phang Nga ile Krabi eyaletlerine komşudur. Toplam yüzölçümü 543,0 km2 olan Phuket’in en yüksek rakımı 635 metredir. Tayland (+5) zaman dilimi içerisinde bulunan Phuket’teki nüfus 353.847’dir. Phuket’in para birimi ve dili de Tayland ile aynıdır fakat Phuket’te konuşulan Tayca dilinde erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı ve hatta transeksüeller için bile ayrı selamlaşma kelimeleri vardır. Phuket, denizin içerisinde bulunan küçük kulübeleri ve yapılan su altı sporları ile ünlüdür. Phuket’te su altı sporlarının yaygın olmasının sebebi, deniz suyunun çok temiz olması ve bu sebepten su altı görüşlerinin çok uzun olmasıdır. Bunun dışında bu deniz, dünyanın en iyi 10 dalma mekanı arasında yer almaktadır. Phuket Adası’nın 45 km2  batıda yer alan plajları ile de dikkat çekmektedir. Turkuaz ve beyaza yakın renklerdeki berrak denizi ve bembeyaz kumsalları ile mükemmel tatil seçenekleri sunan Phuket’in en önemli plajı Patong Plajı’dır. Güneydoğu Asya bölgesinde yer alan Tayland’ın bir adası olan Phuket’in mevsimsel hareketleri de tıpkı Tayland’ın mevsimsel hareketleri gibidir. Serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olarak üç ana bölüme ayrılan mevsimler, Phuket’in turizm zamanlarını da doğrudan etkilemektedir. Yağışlı mevsim, sörf yapılabilecek en uygun zamandır. Deniz ve su sporlarının yanı sıra fil safarileri ile de geniş bir hizmet yelpazesine sahip olan Phuket Adası, her yılın 365 gününde dünya genelindeki birçok bölgeden turist kabul etmektedir.

 

 

 

Phuket’e nasıl gidilir sorusuna ise Phuket havaalanı sayesinde gidilebileceği cevabı verilebilir. Phuket Adası, Phuket International Airport’a sahiptir ve dünyanın hemen her yerinden turistin geliş ve gidişine imkan vermektedir. Adanın bir ucundan diğer ucuna ulaşmak bir saat kadar bir sürede gerçekleşmektedir. Phuket’te ulaşım; taxi ve Tuk Tuk adı verilen küçük binek araçları ile mümkündür. Taxi veya Tuk Tuk araçları ile Phuket içerisinde dolaşmak sabit olarak 200 baht’dır. Bunların dışında scooter motosikletler de oldukça yaygın kullanılan seçeneklerden biridir fakat Phuket’te trafik tersten akmaktadır ve bu nedenle motosiklet kullanacak olanlar ilk günler trafik konusunda biraz sıkıntı çekebilirler. Motosikletler genellikle 250 baht’a kiralanabilirler.

 

Vize ve pasaport işlemlerinde vizesiz geçiş imkanı sunan Phuket Adası ’na gitmeyi düşünenler için birkaç küçük fakat önemli detay bulunmaktadır;

  • Tüm cep telefonu operatörleri çalışmaktadır.
  • Kredi kartları otellerde kullanılabilmektedir ve hemen her kredi kartı geçerlidir fakat alışverişlerde nakit ve bozuk para kullanılması önerilir.
  • Phuket’te para birimi baht’tır ve Phuket’e giderken nakit paralar dolar olarak götürülmeli, Phuket’te küçük miktar farklarla baht para birimine çevrilerek kullanılmalı ve geri dönüşte de tekrar dolara çevrilmelidir.
  • Trafik Türkiye’ye göre tersten akmaktadır.
  • Phuket Adası’nda genel olarak bir sağlık problemi bulunmamaktadır fakat musluk sularının tüketilmemesi konusunda öneriler yapılmaktadır.
  • Polis Tel: 191 ve Turistik Polis Tel: 076 225 361
  • Otellerde sağlık personelleri bulunmaktadır.
  • Birden fazla hastane vardır. Bunlar;       

Vachira Hospital, Phuket Town/Tel: 076 211 114

Phuket International Hospital/Tel: 076 249 400

Phuket International Hospital Ambulance Service/Tel: (076) 210-935

 

Havayolları ile ulaşım sağlanabilen Phuket Adası’nda; yağışlı mevsimde sörf yapmak, turkuaz mavisine yansıyan kızıl güneşi görmek ve harika bir tatil geçirmek isteyenler, dünya genelindeki hemen her bölgeden en uygun uçak biletini bulabilir ve Phuket ’e gidebilirler.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Phuket, Tayland

Nüfus: 353.847

Resmi Dil: Tai dili

Para Birimi: Baht

İklim: Akdeniz Muson

Saat Farkı: GMT +5 zaman dilimindedir

Telefon Kodu: +66

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Phuket Alt Başlıklar

Diğer Tayland Kalkışlı Uçuşlar

X
Phuket Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder