Petersburg'da Nerede Kalınır

St Petersburg nerede kalınır sorusuna birbirinden farklı cevaplar verebilmek mümkün. Saint Petersburg dünyanın pahalı şehirlerinden, ancak otelcilik şehirde yaklaşık 20 senedir gelişmeye başladığından konaklama için fiyatların çok ekonomik olduğu söylenemez. Fiyatlar kış aylarında nispeten biraz daha uygunken, özellikle beyaz gecelerin yaşandığı Haziran - Temmuz aylarında çok daha pahalıdır. En uygun ve en ekonomik konaklama seçeneklerini Eylül - Kasım ayları arasında bulabilirsiniz. Eğer maddi olarak çok fazla kısıtlamanız yok ise şehrin en merkezi yeri olan ve her yere ulaşımı çok kolay olan Nevsky caddesi etrafındaki oteller uygun olacaktır. Caddenin etrafında her tarza hitap edebilecek çok sayıda otel seçeneği mevcut. Caddeden uzaklaştıkça fiyatlarda da düşüş yaşanır. Şehre gitmeden önce görmek istediğiniz yerlere ait bir liste yaparsanız, kalacağınız yeri de buna göre planlayabilirsiniz, St. Petersburg gibi bir şehirde, birçok otelin bulunması aksi halde kafanızı karıştırmaya sebep olabilir. Şehrin Nevsky Caddesi dışında, Petrogradskaya ve Gostiny Dvor bölgeleri de size konaklama için önerebileceğimiz bölgelerdir.

St Petersburg otelleri ne şöyle bir göz atarsak;

Saint Petersburg Hoteli: 633 odalı otelin, muhteşem bir manzarası var. Neva nehrine bakan otel, geniş odalarıyla meşhur. Tek gecelik konaklama yaklaşık 100 Euro civarında.
 

Grand Hotel Europe: Oldukça pahalı ve tarihi bir St. Petersburg otel i. Otelin özellikle restaurantı yemekleriyle meşhur. Nevsky caddesinin tam ortasında yer alan otel, tarihi suit odalarıyla dikkat çekiyor. 5 yıldızlı olan otelin, tek gecelik konaklama fiyatı 300 Euro civarında.

 

Hotel Astoria: 5 yıldızlı olan otel, St. Isaac Katedrali'nin karşısında yer alıyor. Nevsky caddesine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta. Klasik odaların gecelik fiyatı 300 Euro civarında olmakla beraber, suitler katedrale bakması nedeniyle oldukça pahalı. Otelle ilgili en ilginç ayrıntı ise suit odalarının isminin Rus bestecilerden seçilmiş olması.

 

Petro Palace Hotel: şehrin en eski otellerinden olan tarihi St. Petersburg hotel i, şehrin merkezinde. Konaklama ise gecelik 250 Euro

Riverside Apartments: Neva Nehri yakınında olan bu apart oteller, 4 kişilik konaklama imkanı sunuyor. Dairenin içerisinde, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar mevcut. Otellere göre daha ekonomik olan bu daireler gecelik 44 Euro.

Meeting Place na Fontanke: 24 odalı bu tesis, Nevsky caddesine yürüme mesafesinde. Tesiste mutfak ve banyo ortak kullanım alanlardır. Ekonomik konaklama arayanlar için tercih edilebilecek olan bu tesiste geceliği 10 Euro’ya kalabilirsiniz.

Comfort on Chekhova: 7 odalı küçük bir tesistir. Her odada TV ve banyo bulunmaktadır. Nevsky Caddesi’ne yürüme mesafesinde olan bu tesis, hem konforlu hem de ekonomik olması açısından tercih edilir. Gecelik 55 Euro fiyatı vardır

Mini-Hotel na Nevskom: 10 odalı küçük bir oteldir. Sade odaları bulunmaktadır. Mutfak ortak kullanım alanlıdır. Gecelik fiyatı 30 Euro’dur.

Lancaster Court Hotel: 49 odalı, 4 yıldızlı otel, St. Petersburg merkezine araçla 15 dakika uzaklıktadır. Zarif bir otel olarak bilinir ve geceliği 90 Euro’dur.

Korona Guest Center Hotel: 3 yıldızlı ve 8 odalı otel, tarihi bir binada hizmet vermektedir. Odaları küçük ama merkezi konumu sayesinde çok tercih edilen bir oteldir.Corinthia Hotel:19.yüzyıldan kalma, merkezi bir konumda iyi bir St. Petersburg oteli. Otelin mutfağı eski Rus yemekleriyle ünlü.

Moskovsky Varota: Otel, şehrin işlek caddelerinden Morkovsky caddesi üzerindedir. Metroya yakınlığıyla bilinen otel, oldukça konforludur. Etrafında birçok gece kulübü ve bar bulunur

Sokos Hotel Palace Bridge: 5 yıldızlı otel, Nevsky caddesine yürüyerek 20 dakika uzaklıkta. Neva nehrine çok yakın olan otelin gecelik fiyatı ise 230 Euro.

Ibis Otel:  3 yıldızlı olan otel, merkeze yakın olmasına rağmen, sınıfındaki otellere göre çok daha ekonomiktir. 221 odalı otelin, odaları oldukça konforlu ve temizdir. Otelin gecelik fiyatı 100 Euro civarındadır.

 

St. Petersburg’da sayılabilecek çok daha fazla otel seçeneği var. Lüks bir otel arıyorsanız, tavsiyemiz Nevsky caddesindeki otelleri tercih etmeniz. Çoğunlukla 5 yıldızlı otellerin bulunduğu bu cadde, lüks konaklama arayanların tercih ettiği bir yerdir. Bütçeniz kısıtlıysa Nevsky caddesine uzaklıkları 10 - 15 dakika olan 3 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kalabalık aileler ve yemeğini kendileri yapmak isteyenler için apart otellerinde fiyatları oldukça uygun. Öğrenciyseniz ve çok kısıtlı bir bütçeyle şehre geldiyseniz, sadece gece yatmak için kullanacağınız bir yer arıyorsanız ise 8 -10 odalık, yurt şeklinde çalışan tesisleri seçmelisiniz. Hosteller denilen bu mekanlarda,  ranzalı odalarda 8 - 10 kişi kalabiliyor. Birçok ülkeden gelen ziyaretçilerle hostellerde kalmak hem eğlenceli hem de ekonomik olabiliyor.

St. Petersburg’un en meşhur hosteli, Grafiti Hostel’dir. Şehir merkezine çok yakın olan bu hostelde, 5 Euro gibi bir rakama konaklamak mümkün. Duvarların grafitiler ile süslü oluşuyla, adına yakışır bir hostel olan Grafiti, her ne kadar görkemli binaların arasında kaybolmuş gibi görünse de, fazlaca talep görüyor. Hostellerde kalmak için, Rus yasalarına göre, şehirde kaldığınıza dair kayıt yapılıyor ve pasaportunuz isteniyor. Eğer maceracı bir kişiliğe sahipseniz, hiçbir ücret ödemeden, şehirde yaşayan konuksever ailelerin evinde de misafir olarak kalabilirsiniz. Bu çok fazla güvenilir gibi gelmese de, çoğu kişi bu şekilde konaklamayı da tercih ediyor. St. Petersburg’un insanlarını ve yaşam şekillerini tanımak açısından bu yöntem çok güzel görünüyor. Elbette şehre gitmeden önce, bu tarz bir konaklama düşünüyorsanız yapmanız gerekli şeyler var.

 

Bu şekilde bir konaklama size uygun değilse, ancak çokta fazla bütçeniz yoksa günlük oda kiralamak, ekonomik olabilir. Böyle daha güvenli olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu yöntemi gezginler tercih ettiği için korkulacak bir tarafının olmadığını da anlamak zor olamasa gerek.

Saint Petersburg’a, şehrin en fazla turist çektiği ve tıklım tıklım dolu olduğu Beyaz Geceler’de gitmeyi düşünüyorsanız, rezervasyonunuzu mutlaka önceden yaptırmanız gerekli, aksi halde kalacak yer bulma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Şehir genellikle konaklama açısından güvenilir olarak görünmekle beraber, Volga ırmağı kıyısındaki Swerdlowsk ve Uljanowsk bölgelerinde çetelerin ırkçı saldırıları görülebiliyor. Özellikle koyu tenli turistlere yapılan bu ırkçı saldırılar nedeniyle bu bölgelerden uzak durmakta fayda var. Ayrıca gece dışarı çıktığınızda veya otelinize gelirken, metrolardan uzak durmalısınız. Her büyükşehirde olduğu gibi, geceleri metro tehlikeli olabiliyor.

 

En iyi şekilde konaklama fırsatlarını şüphesiz kendiniz belirleyeceksiniz. Kalacağınız gün sayısına, ne amaçla kaldığınıza, yapacak işlerinizin ( iş görüşmesi, iş yemeği vb. ) olup olmadığına göre tatiliniz şekillenecektir. Ancak her ne sebeple olursa olsun St Petersburg şehrine yolunuz düşerse en azından bir süreliğine kalmayı düşünebilirsiniz. Çünkü dünyaca ünlü bir şehir olan Rusya’nın bu güzide şehri, keşfedilmeyi hak ediyor. Dünyaca ünlü simaların yaşadığı ve tarihi olaylara konu olan bu şehirde tatil yapmak, harika anılar biriktirmeniz için vesile olacaktır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Petersburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder