Petersburd'da Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg, yılın herhangi bir zamanı ziyaret edilebilir. Görülmeye değer şehir, St Petersburg müzeleri , zarif sarayları, gece hayatı, yaz akşamlarında nehir kenarında romantik yürüyüşleri ile kış aylarında şarap içerek keyfini süreceğiniz romantik bir rüya gibidir. Yaz dönemi turistler tarafından özel ilgi görmektedir. Kışın uzun süren karanlık günlerin aksine Haziran - Temmuz döneminde, güneş gece yarısına yakın batıp sabahın 03:00 gibi yeniden doğar. Zaman alacakaranlıkla günbatımı arasında geçip gider.

 

Özellikle Haziran ayının son iki haftası ve Temmuz başında St Petersburg Beyaz Geceler Festivali, yerel halkın yanında çok uzun günü ve kısa süren geceyi kaçırmak istemeyen insanların akınına uğrar. “Stars of the White Nights” olarak anılan bu festival ile St Petersburg dünyanın her yerinden gelen turistlerin ilgi odağı haline gelir. Aynı dönemde "Festival of Festivals" olarak anılan uluslararası bir film festivali de yapılmaktadır. Yaz boyu uzun süren günler müzik festivalleri, gösteriler, karnavallarla süslenir. Şehrin her yanında ücretsiz olarak kolaylıkla bulunabilecek Petersburg Time isimli gazete ile St Petersburg da yaşam ve etkinlikleri takip etmek mümkündür. Ayrıca internet üzerinden de sosyal yaşam ve aktivitelerin yayınlandığı birçok sayfa mevcuttur.

Şehirde özellikle yazın yapılacak en güzel şeylerin başında nehirde şehir içi turlarına katılmak. Düzenlenen turlara katılabileceğiniz gibi kalabalık halde şehre geldiyseniz kendiniz de tur organize edebilirsiniz. Geceleri ise yemekli olan ve müziğin de eksik olmadığı kanal turları muhteşem olabilir. Kışın birçok Petersburglunun yaptığı gibi donmuş göl üzerinde kayabilir veya yürüyebilirsiniz. Bu sizler için çocuklarınıza  dahi anlatabileceğiniz güzel bir anı kazandırır.

 

Şehre gelip Petersburg otellerine giriş yaptığınız andan itibaren kentin kaliteli yaşam anlayışını hissedersiniz. Sadece otellerde değil sokaklarda, meydanlarda, caddelerde şehrin her köşesinde insanların kaliteli bir yaşama sahip olduklarını görürsünüz. Şehirde düzenlenen etkinlikler, sokak konserleri, caddelerdeki sokak performanslarıyla şehir adeta 24 saat yaşamaktadır. İnsanlardaki yaşam enerjisinin şehre yansıdığı Petersburg’da geceler ayrı, gündüzler ayrı bir güzeldir. Sıkılmanızın imkansız olduğu bu şehir o kadar fazla yapılacak şey sunar ki insana, tatilin kısa geldiğini bile düşünebilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok yazar, şair ve ressama ev sahipliği yapmış bu şehirde, bugün sanatın her türlüsüne, özellikle de bale, tiyatro ve müzikle katkı sağlamaktadır. St. Petersburg’da gezilecek yerler listeniz için nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız listemize bir göz atmalısınız.

St Petersburg Gezilecek Yerler

1. Ermitage Müzesi: Müze, Çariçe II. Katerina tarafından Kraliyet ailesinin Kışlık Sarayı’nda 1764 yılında Berlin'den getirttiği flemenk ve Alman ressamlara ait resimlerle kurulmuştur. Bugün dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahip, yaklaşık 3 milyon sanat eserine ev sahipliği yapan, en büyük ve en eski müzelerden biri haline gelmiştir. Dünyanın en eski halısı yine burada sergilenmektedir. Açılış saatinin 10:30 olduğu müzenin kapanış saati 18:00’dir.

2. Rus Devlet Müzesi: 1819-1825 yılları arasında yapılan Mihail Sarayı'nda 1895 yılında açılmış, Rus Sanat Eserlerinin toplandığı Rus kültürü hakkında bilgi sahibi olmak için mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Açılış saatinin 13:00 olduğu müzenin kapanış saati 21:00’dir.

3.Mariinsky Tiyatrosu: Dünyada ünlü Kirov Balesi gösterilerini burada yapmaktadır. Opera ya da bale temsillerinin biletlerinin hemen tükenmesi nedeni ile önceden almak ve takım veya gece elbisesi zorunluluğuna dikkat etmek önemli.

4. Dostoyevski Müzesi: Ünlü yazarın Karamazov Kardeşleri yazdığı ev hayatını ve başarılarını anmak için restore edilerek müze haline getirilmiştir.

5. Tsarskoye Selo: Büyük Katerina tarafından yazlık saray olarak yapılmış, sonraki dönemlerde kızı Elizabeth tarafından daha görkemli hale getirilmiş, İkinci Dünya Savaşı sırasında ciddi hasar görmüş ve sonrasında yapılan onarımla eski güzel günlerine dönmüştür. Çevresindeki katedraller, 5660 dönümlük Katerina parkı görülmeye değerdir.

6. Petergof: Büyük Petro tarafından kurulmuştur, Petersburg dışına inşa edilen ilk saraydır. Deniz yolu ile ulaşabileceği, Versailles Sarayına rakip bir saray istemesi nedeni tamamlanması uzun sürmüştür. Çeşmelerle kuşatılmış Büyük Şelale, Neptün Çeşmesi ve Peter ve Paul Katedrali mutlaka görülmelidir.

Aziz İshak Katedrali: 1818 yılında inşa edilen katedral dünyadaki en büyük kubbeli yapıdır. Kubbede 100 kg. altın kaplama vardır ve muhteşem bir şehir manzarası için iki yüz altmış iki basamak çıkmak gerekmektedir. Burası Ortodoks dünyasının en görkemli katedrallerinden biridir. Neva Nehri, Ermitage Müzesi ve Peter ve Paul Kalesi ile birlikte şehir olanca güzelliği ile sizi beklemektedir.

 

Dvortsovaya Ploşçad (Saray Meydanı): İlk uğranacak yerlerden biridir. Şehrin kalbi olarak değerlendirilir. Ortasından 1834 yılında yerleştirilmiş Alexander Sütunu bulunmaktadır.
 

Menshikov Sarayı: Şehrin ilk taş yapılarından biridir. Şehrin ilk valisi Prens Alexander Menshikov için ev olarak yapılmış, bugün Ermitage müzesinin bir parçasıdır.

Smolny Katedrali: Bartolomeo Rastrelli'nin en görkemli eserlerinden biridir. Muhteşem akustiği ile dönem dönem konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Puşkin Müzesi: Şair Alexander Puşkin’in Fransız asilzade Gerges d’anthes ile girdiği düello sonucu yaralanıp kanlar içinde döndüğü müze ev, o günkü görünümde restore edilmiş.

Alexander Nevski Manastırı ve Tihvin Mezarlığı: Mezar taşlarında yazan isimlere saygı için gidilip görülebilir: Borodin, Rimsky-Korsakoff, Çaykovski.

Ahmatova Müzesi: Anna Ahmatova önemli bir rus şairdir. Anısına düzenlenmiş bu müzede Rus tarihine ve yaşanan acılara dair önemli tanıklıklar bulunmaktadır.

Nevski Bulvası (Nevski Prospekt), Rus Müzesi tarafından modern sanat galerisi olarak kullanılan Mermer Saray, Yusopov Sarayı, Petersburg Tarihi Devlet Müzesi gezilebilecek yerlerden bazılarıdır.

 

Vasilevski Adası: Ermitage Müzesinin karşısındaki köprüden geçerek buraya gidebilirsiniz. Büyük Petro tarafından Prens Menshikov'a armağan edilmiştir. Menshikov Sarayı, Puşkin in evi buradadır. Bugün Petersburg Üniversitesi’nin binalarıda burada bulunmaktadır. 1905 ve 1917 devrimlerinin beşiği olarak görülmektedir. Sanayi Devrimi yıllarında buraya kurulan fabrikaların ve öğrencilerin komünist görüşlerin gelişmesine sebep olduğu düşünülmektedir.
 

St Petersburg turu birçok tur firması tarafından düzenlenmektedir. Sanat ve doğa güzellikleriyle dolu bir tecrübe yaşamak istiyorsanız, turlarla da bu güzel şehre gelebilirsiniz. Turunuzun kaç gün olduğu önemli olsa da bu muhteşem şehirde tek bir gün bile geçirmek size unutulmaz anılar bırakacaktır. 1. Petro tarafından Avrupalı şehirlerden ilham alınarak yapılan St. Petersburg, tarihi bir miras olarak kalmış ve bu tarih, beyaz geceleri, alışveriş merkezleri, hareketli caddeleriyle süslenerek, dünyanın en popüler şehirlerinden biri olmayı başarmıştır.

Ziyaretçilerine unutulmaz bir seyahat vadeden tur firmaları da, bu şehre olan yoğun ilginin farkında olarak, sizlere sayısız tur seçenekleri sunmaktadır. Seçeceğiniz firma hangisi olursa olsun, tur programının olmazsa olmazları, 3 milyon eserle kendinden hayran bıraktıran Ermitaj Müzesi, kubbeleriyle ünlü Aziz Isaac Katedrali turunuzda adı geçen mekanların başında yer almalı. Peter ve Paul Kalesi, Nevsky Caddesi, Aleksander Nevski İnziva Manastırı durak noktalarınızdan olmalı. Yine St. Petersburg Katedrali, Mikail Kalesi ve Sıçramış Kan Kilisesi’ni de görmeden tam bir şehir seyahati yaşamış sayılmazsınız. Tur programınıza manzarasına hayranlık duyacağınız Vailevsky Adası da dahilse, St. Petersburg’un doyasıya tadını çıkarmış sayılabilirsiniz. Unutmadan belirtelim ki şehirde bir bale gösterisi de izlemek sizin için paha biçilemez olacaktır.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Petersburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder