Petersburg'da Alışveriş

Saint Petersburg’a gidip de alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Ülkede yaşanılan ekonomik kriz sonrasında şehirde alışveriş yapılacak yerler hızla gelişmekte ve sayıca artmaktadır. Hem yerel halkın hem de alışverişe gelen turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle St Petersburg geniş bir tüketim pazarına sahiptir. Genellikle alışveriş için evlerine yakın yerleri tercih eden halkın talebi doğrultusunda alışveriş merkezleri şehrin her yerine yayılmıştır. Bunda ulaşımında şehirde çok yaygın bir ağı olmayışı neden olmuştur. Şehirde küçüklü büyüklü bir sürü alışveriş merkezi mevcuttur. Farklı ürünler arıyorsanız ilk uğrayacağınız alışveriş merkezi Galeria olmalı. Avrupa’nın sayılı alışveriş merkezlerinden olan Galeria şehrinde en büyük alışveriş merkezidir.

Nevsky Caddesi’ne de çok yakın olan ünlü St. Petersburg alışveriş merkezi nde ürün çeşitliliği çok fazla olup aklınıza bile gelmeyecek ürünleri burada bulabilirsiniz, özellikle de tasarım, kıyafet ve çanta arayanlar için ideal bir yer burası. En üst katında Türk lokum ve baklavası satılan bir dükkan da mevcut. Şehrin bir diğer önemli alışveriş merkezi Shopping World olarak dikkat çekmektedir. İçerisinde 50 moda salonu olan alışveriş merkezinde mücevher hediyelik eşya alabileceğiniz sayısız butik yer alıyor. Gostiny Dvor Alışveriş Merkezi şehrin en eski alışveriş merkezi olarak biliniyor. Oldukça görkemli bir binaya sahip olan bu alışveriş merkezi, üçgen şeklinde görünümüyle Nevsky Caddesi üzerinde yer alıyor ve içerisinde genellikle marka ürünlerin satıldığı mağazalar bulunuyor. Rusların şatafata düşkünlüğünün bir ispatı olan bu alışveriş merkezi çok lüks ve çok pahalı.  Şehrin alışveriş ve aynı zamanda eğlence merkezi olan Grand Canyon’da her yaşta insana hitap etmektedir. Nevsky Alışveriş Merkezi ise Şehrin Vostanya Meydanı’nda bulunuyor. İçerisinde bulunan market çok ünlü, özellikle et ve balık ürünleri alacaksanız bu market kesinlikle tavsiye ediliyor. Pik, şehir merkezindeki bir diğer alışveriş merkezidir. İçerisinde çok sayıda küçük kafe, 24 saat açık bir market ve çok büyük bir oyuncak dükkanı da var.

Kapalı mekanlarda dolaşmaktan ve alışveriş yapmaktan hoşlanmayanlar için farklı bir alternatif olan Kuznechny Pazarı, St. Petersburg’a gittiyseniz mutlaka görmeniz gerekli yerlerden biri. Şehirde bulabileceğiniz en taze meyve ve sebzeler bu pazarda satılıyor. Fiyatlar biraz pahalı da olsa ürün çeşitliliği ile göz dolduran bir pazar burası. Unutmadan söyleyelim; Kuznechny pazarı, her ayın ikinci pazartesi günü hizmet vermiyor. Sitni Pazarı ise şehrin en eski pazarıdır. Ürünler Kuznechy Pazarı kadar çok fazla olmasa da tarihi olması açısından görülecek bir yerdir. Apraksin Pazarı da büyüklüğüyle nam salmış bir diğer ünlü pazardır. Ünlü mağazalarda satılan kıyafetleri çok ucuza bu pazarda bulabilirsiniz. St. Petersburg Outlet mağazası arıyorsanız iki ünlü outlet mağazasını gezebilirsiniz. Birincisi Saint Petersburg’a 25 dakika uzaklıkta bulunan Ellenton Premium Outlet; Lewis, Adidas gibi markaları çok ucuza bulabileceğiniz bir outlet. İkincisi ise Sears Outlet. Özellikle ikinci el beyaz eşya arayanların uğrak yeri olan bu outlet Florida bölgesinde bulunuyor. Her ülkenin ve hatta şehrin kendine has ürünleri olduğu düşünülürse kendinize veya sevdiklerinize St Petersburg hediyelik eşya almak isteyebilirsiniz.

Aklınıza St. Petersburg’dan ne alınır diyebilirsiniz sorusu gelebilir. İlk akla gelen cevap elbette Ruslar’ın dünyaca ünlü matruşkalarıdır. El yapımı olan matruşkalar Ruslar için oldukça değer taşımaktadır. En az 3 tane en fazla 15 tane olarak satılan matruşkaları şehrin her yerinde görebilirsiniz. Çift sayılı olanların uğursuz olduklarına inanılan Matruşka bebeklerin St. Petersburg’da da farklı birçok çeşidine rastlayabilirsiniz. Matruşka fiyatları 25 Euro civarından başlamaktadır. Dökülen kan kilisesi (Yeniden diriliş kilisesi) yanında kurulan pazarda matruşkaları biraz daha ucuza alabilirsiniz. Üstelik bu pazarda Euro ve dolarla alışveriş yapmak mümkün. Faberge yumurtaları diğer bilinen ünlü hediyelik eşyalardan. Genelde takı kutusu olarak kullanılan bu yumurtaların her boyu şehirde mevcut. Yaratıcısı Peter Carl Faberge tarafından tüm dünyaya tanıtılan bu muhteşem tasarımlar yüzyıllardır ilgi görmeye devam ediyor.

Sevdiklerinize veya kendinize alabileceğiniz bir başka hediyelik eşya paleh kutularıdır. Üzerlerinde minyatür resimler bulunan kutuların bazıları oldukça pahalı olup elle üretilmektedirler. Saint Petersburg’a gittiğinizde ne almalıyım derseniz oluşturacağınız listede mutlaka St. Petersburg’un ünlü Lomonosof Porseleni’ni de eklemelisiniz. Çok şık olan bu porselenleri ancak pahalı mağazalarda bulabilirsiniz. Çok ünlü ve pahalı mekanlarda çoğunlukla bu porselenler kullanılmaktadır. İnce olmasıyla bilinen bu porselenleri kırmadan getirebileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka birkaç tane edinmelisiniz. St. Petersburg’da alabileceğiniz fiyat açısından da makul olan eşyalardan biri de şallardır. Rusya’nın meşhur ve kadınlar tarafından fazlaca tercih edilen şallarını St. Petersburg’da da bulabileceğiniz bir sürü yer var. Eğer takılara meraklıysanız amber taşından yapılan yüzükler ve kolyeler tam size göre olabilir.

Rusların satranca olan merakı bilinir. Öyle ki küçük yaşlardan itibaren tüm Ruslar satranç oynamayı öğrenir. Ülkede çok sevilen satranç hediyelik eşyalara da ilham verir. Ahşap veya metalden yapılan satranç takımları çok güzel bir hediye olabilir. Ayrıca Ruslar deyince ilk akla gelen kürkten yapılan Rus kalpakları da eğlenceli bir hediye olarak düşünülebilir. Ve son olarak elbette St. Petersburg’dan ne almalı nın cevabı Rus votkaları ve likörleri olarak karşımıza çıkar.

Saint Petersburg’da hediyelik eşya bulabileceğiniz ünlü yerlerinden bazıları şunlardır:

Borey Sanat Merkezi: Birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı ve sergilendiği sanat merkezinde hediyelik eşyalar içinde ayrılmış özel bir bölüm bulunuyor. Bu sanat merkezi, Liteyny Caddesi’nde yer alır. Sovyet döneminden kalma birçok eşyayı da burada bulabilirsiniz.

Yeliseyevsky Gastronom: St. Petersburg’un meşhur gurme ürünlerinin bulunduğu mekanda unlu mamuller, kahveler ve özellikle de havyarlar çok revaçta. Nevsky Caddesi’nde bulunan mekan, binasının gösterişi ile de dikkat çekici.

Milo El Yapımı Eşya Dükkanı: El yapımı eşyaların ve matruşkaların bolca bulunduğu bir mekan.

Dom Knigi: Kitapları ve kitap okumayı sevenlerin hayran kalacağı bir kitapçı. Her dilde ve her çeşit kitabı bulabileceğiniz mekan Nevsky Caddesi’nde bulunuyor

Lyyk Design Market: İlginç ve eğlenceli eşyalar arıyorsanız veya farklı bir hediyelik eşya almak isterseniz, özel tasarım ürünleri burada bulabilirsiniz.

Generator Nastroenia: Kabartmalı deri defterleri bulabileceğiniz değişik bir mekan.

Art Nouveau Kitapevi: Şehrin tam merkezinde bulunan bu kitabevi özellikle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

 Saint Petersburg’da alışveriş denilince moda ve hediyelik eşyalar ön plandadır. Devlet tarafından el sanatları desteklendiği için bugün bile geçimini el sanatlarından kazanan birçok kişi bulunmaktadır. Primorsky, Moskovsky ve Nevsky caddeleri mağazaların yoğun  olarak  bulunduğu  caddelerdir.  Nevsky, St. Petersburg’un bilinen en popüler caddesidir. Daha çok üst gelir grubuna hizmet veren cadde St. Petersburg’un alışveriş açısından en yoğun caddesidir. St. Petersburg’da mağazalar pazartesiden cumartesiye kadar saat 10:00 ile 19:00 arası açıktır. Çoğu mağaza pazar günü kapalı olsa da kent içinde açık mağazalar da bulunmaktadır. St. Petersburg’da ayrıca çok büyük hipermarketler bulunmakta. Her türlü ihtiyaçlarınız için gidebileceğiniz hipermarketler şehir merkezlerinin dışında veya büyük alışveriş merkezlerinin içerisinde yer almaktadır. St. Petersburg’daki en büyük hipermarketler O’Key ve Lenta’dır. Günlük alışverişler ve gıda alışverişi için şehirde ayrıca süpermarketler bulunmaktadır. Özellikle Primorsky bölgesinde çok sayıda süpermarket bulunmaktadır. Norma, Piterskoe ve Pyaterochka önemli süpermarket zincirleridir. Pyaterochka indirim market olma özelliğiyle daha çok düşük gelirlere hitap etmektedir.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Petersburg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder