Paris'te Nereleri Gezmek LazımParis, gezilecek yerler açısından oldukça gelişmiş bir şehir. Köklü tarihi, sanatla iç içe yapısı ve eşsiz kültürü onu önemli bir turistik merkez yapmış. Paris bilindiği üzere, aşkın ve romantizmin şehri. Şehir tarihi yapılarının ve kültürünün yanı sıra şehri ziyarete gelenlere muhteşem bir romantik seyahat de sunuyor. Üstelik şehir göz alıcı derecede ışıl ışıl. Sokakları, turistik yerleri ve kafeleri oldukça hareketli ve ışıklı olan bu şehri gördüğünüzde gözleriniz kamaşabilir. Paris gezilecek yerler haritası almadan gezebileceğiniz bir yer değil. Bu nedenle şehre geldiğinizde turistik noktalardan mutlaka bilgilendirici bir Paris gezi rehberi almalısınız. Bu size seyahatinizde zaman da kazandıracak. Genellikle Paris gezilecek yerler ve fiyatları turistik noktaya göre değişkenlik gösteriyor. Sizin için Paris'te gezilecek yerler ve adresleri aşağıdaki listemizde derlendi.

Eiffel Tower - Eyfel Kulesi


Eiffel Tower yani Eyfel Kulesi, Paris'te gezilmesi gereken yerler arasında kesinlikle ilk sırada bulunuyor. Her yıl 6 milyon turist tarafından ziyaret edilen bu kule, 1889 yılında bir sergi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiş. O dönemde halk ve şehrin ileri gelenleri tarafından bir demir yığını olarak görülmüş ve hiç istenmemiş. Ancak geçici olarak yapılan bu kulenin, sonrasında kaldırılacağı bilindiğinden büyük bir tepki de çıkmamış. Fakat kulenin çok fazla turist tarafından ilgi görmesi onu geçici değil, kalıcı bir eser olarak şehrin simgesi haline getirmiş. Üstelik kulenin yıkılmamasına bir diğer sebep olarak da Atlantis ötesi ile iletişim açısından kulenin büyük bir avantaj yaratması olmuş. Ancak yine o dönemde şehrin ileri gelenleri tarafından kule öylesine sevilmemiş ki Paris'te şehri seyredecek en güzel yerin Eiffel olduğu söylenmiş. Çünkü buradan şehri izlediğinizde manzarada gözünüze hiçbir şekilde kule görünmüyor. Kule 300 metre yüksekliğinde. Kule haftanın her günü 09.00 ile 00.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Üstelik kulenin en güzel yanı da geceleri yapılan muhteşem ışıklandırması. Kulenin ziyaret ücretleri de çıkılacak yere göre değişiyor. 1. kat yetişkinler için 4,10 Euro, 2. kat 8 Euro ve 3. kat ise 13 Euro. Çevresini ise ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Eiffel Tower'ın tam adresi;  Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa. Şehir metro ise kolayca buraya ulaşmak mümkün.

Cathédrale Notre Dame de Paris - Notre Dame Katedrali


Notre Dame Katedrali de Paris'te gezilecek yerler arasında oldukça büyük bir öneme sahip. Hiç vaktiniz olmasa bile şehirde Eyfel Kulesi'nden sonra burayı görmek gerek. Meşhur Notre Dame'in Kamburu hikayesiyle bilinen bu katedral, gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor. Üstelik katedral inşa edildiği dönemden sonra şehir planlamacıları tarafından bakımsız olduğu için yıkılmak istenmiş. Bunun üzerine katedrale dikkat çekmek için de Victor Hugo, Notre Dame'in Kamburu eserini yazmış ve bugünkü müthiş eserin kurtarılmasını sağlamış. Ayrıca katedral Meryem Ana'ya ithafen bu ismi almış. Katedral, Sen Nehri kıyısında bulunuyor. Ayrıca her yarım saatte bir çan sesleri duyuluyor. Bu nedenle bu özel sesleri duymak için en az orada yarım saat beklenmeli. Katedral 1345 yılında inşa edilmiş. Tam adresi ise; 6 Parvis Notre-Dame - Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa. Özellikle Paris gezilecek yerler metro ile ulaşımı açısından oldukça elverişli. Buraya da Saint-Michel metro durağı ile buraya kolayca ulaşılabilir. Katedrale giriş ücretsiz ancak kapıda çok fazla kuyruk olabiliyor. Yine de içerisindeki muhteşem mimariyigörmek için beklemeye değer.

Champs-Élysées - Şanzelize Caddesi


Şehrin en uzun ve en geniş caddesi olan Şanzelize de Paris'te gezilecek yerler haritası içerisindeki nadide bir yer. Burası aynı zamanda şehrin en güzel caddesi olarak da biliniyor. Oldukça lüks ve pahalı restoranların, kafelerin, mağazaların olduğu bu cadde, geceleri muhteşem ışıklandırması ile de göz dolduruyor. Bu cadde pahalı olduğu için vakit geçirmesi imkansız gibi görünse de, caddede uygun fiyatlı yemek yenebilecek noktalar da bulunuyor. Ayrıca gerek günümüzde gerekse tarihte bu cadde, önemli kutlamaların da merkezi konumunda. Genellikle galibiyet ve zaferle sonuçlanan her şeyin kutlaması için bu ünlü cadde tercih ediliyor. Cadde, Paris'in kuzey batısındaki 8. bölgede yer alıyor. Cadde, 1950 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde. Başlangıç noktası Luksor Dikilitaş'ı, bitiş noktası ise Arc de Triomphe anıtının yer aldığı Charles de Gaulle Meydanı. Burayı ayrıca Paris gece gezilecek yerler arasında da gösterebiliriz, çünkü en hareketli olduğu saat bu.

Louvre Museum - Louvre Müzesi


1792 yılında kurulmuş olan orjinal adı Musée du Louvre olan Louvre Müzesi, Paris'te görülecek yerler arasında önemli bir yere sahip. Hatta burayı Paris'te gezilecek 1o yer arasında önemli bir sıraya yerleştirebiliriz. Bu müze ilk devlet müzesi olma özelliğini de taşımasının yanı sıra aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi de. Üstelik müze de Leonardo da Vinci'nin ünlü tablosu Mona Lisa da sergileniyor. Pek çok farklı döneme ait pek çok farklı eseri sergilendiği bu müzeyi tamamen gezmek 2 gün alıyor. Palais Royal - Musée du Louvre metro durağı kullanılarak müzeye ulaşmak mümkün. Müze Salı günleri hariç her gün gezilebilir. Müzenin ziyaret saatleri ise, Çarşamba ve Cuma günleri hariç 09.00 ile 18.00 arası. Çarşamba ve Cuma günleri, 09.00'dan 22.00'ye kadar müzeyi gezebilirsiniz. İrtibat kurmak için telefon numarası; +33140205050. Müzenin tam adresi, 75058 Paris - France.

Basilique du Sacré-Cœur - Sacre Coeur Bazilikası


Sacre Coeur Bazilikası da Paris gezilecek görülecek yerler arasında gösterilir. Hatta 1914 yılında açılan ve Montmartre tepesinde bulunan bu önemli yapı, Notre Dame Katedrali'nden sonra şehirdeki en çok ziyaret edilen anıt. Bazilika tarihi boyunca hep dini bir nokta olmuş. Mimari açısından haç şeklinde yapılmış olan kilise, oldukça dikkat çekici detaylara sahip görkemli bir yapı. Bazilikayı gezmek ücretsiz ve her gün 06.00 ile 23.30 saatleri arasında açık. Bazilikanın tam adresi; 35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa. İletişim için telefon numarası; +33153418900. Ayrıca Sacre Coeur'ün bir diğer özelliği de sanatçıların mekanı olması. Bazilikanın karşısındaki sokakta, sokak ressamları bulunuyor. Burada kendi tablonuzu yaptırma ya da tablo satın alma imkanı var.

Seine River - Sen Nehri


Fransa'nın ikinci en uzun nehri olan Sen Nehri de Paris gezilecek en güzel yerler arasında bulunuyor. Şehrin oldukça önemli noktalarından geçen bu nehir, hem önemli bir su yolu olması sebebiyle hem de şehre güzellik katmasıyla dikkat çekici. Özellikle Sen Nehri üzerinde düzenlenen tekne turları, nehrin keyfini sürmek ve şehirde keyifli bir tura çıkmak için ideal. Tekne turuna çıkmak için Eyfel Kulesi yakınlarındaki duraklar tercih edilebilir.

Moulin Rouge - Kırmızı Değirmen


1889 yılında inşa edilen bir kabare, Moulin Rouge. Burası özellikle de French cancan ile ünlü olmuştur. Hatta kabarenin sembolü olan kırmızı yel değirmeni, tüm ülkeye mal olmuş bir sembol haline gelmiş. Burası, elit erotik şovları, orjinal eğlence programlarını ve kan kan dansını izlemek isteyen turistlerin her yıl akın ettiği bir yer. Moulin Rouge sadece bir kabare değil, aynı zamanda başka birçok yapıya, esere ve kültüre de öncü olmuş. Hatta burası tarihi binasıyla bir müze niteliği bile taşıyor. Tam adresi; 82 Boulevard de Clichy, 75018 Paris, Fransa. İletişim için +33153098282 telefon numarası kullanılabilir. Bilet fiyatları ise 100 Euro'dan başlıyor. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Paris Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder