Paris'te Alışveriş


Lüksün ve gösterişin şehri Paris'te elbette ki alışveriş de büyük bir öneme sahip. Öyle ki turistik gezi dışında sadece alışveriş için bile buraya gelen çok fazla insan var. Şehir Paris Moda Haftası ile de dünya çapında oldukça meşhur. Pek çok ünlü tasarımcının doğduğu Paris'te alışveriş yapmak için o kadar çok alternatif var ki. Bunun için de Paris alışveriş ve gezi rehberi olmadan yola çıkıldığında oldukça kafa karışıklığı yapabilir. Bu nedenle de Paris'te alışveriş yerleri geziye tam olarak başlamadan önce iyice belirlenmeli ve ona göre hareket edilmeli. Şehirde lüks mağazalardan, ucuz butiklere ve pazarlara kadar oldukça çeşitli yerler mevcut. Paris'te kullanılan para birimi Euro. Ancak alışveriş yaparken yanınızda 200 Euro'nun altındaki paraları bulundurmanızda fayda var. Çünkü bazı mağazalar 50 Euro ve 100 Euro üzeri paraları kabul etmeyebiliyorlar. Ayrıca burada alışveriş yaptığınızda eğer 175 Euro üzeri bir faturanız var ise ve alışverişinizi Tax Free yazılı bir mağazadan yaptıysanız dönüşte KDV muafiyetinden de faydalanabilirsiniz. Paris'te alışveriş merkezleri, butikler ve mağazalar ağırlıklı olarak 09.00 - 10.00 arası açılıyor ve saat 19.00 gibi kapanıyor. Kimi mağazaların da 12.00 ile 14.00 arası kapalı olma ihtimali var. Paris her ne kadar pahalı bir şehir olsa da Paris'te ucuz alışveriş yerleri bulmak da mümkün. Dolayısıyla her ne kadar lüks ve son moda olarak pek çok alternatif sunsa da Paris ucuz alışveriş yerleri için de birçok yer önerebilir. Siz yeter ki şehirden eliniz boş dönmek istemeyin. Paris, özellikle şehirli kadınların modayı başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar çok takip ettikleri bir yer. Bu nedenle de giyim konusunda satın alabileceğiniz fazlasıyla ürün çıkıyor. Özellikle Haute Couture modaevleri, hazır giyim butikleri ve dünyaca ünlü moda markaları bu şehirde fazlasıyla var. Hatta Haute Couture tarzı ürünler konusunda şehir bir numarada. Ayrıca Paris'te, Chanel, Christian Dior, Hermes ve Louis Vuitton gibi önemli markaların mağazaları da bulunuyor.

Paris'e gittiğinizde giyim konusunda mutlaka fular ve şal alabilirsiniz. Fransız kadınları özellikle ilgi duydukları bir ürün oldukları için Fransa'da da fazla miktarda bulunuyor. Hatta 5 Euro'luk olanlardan çok daha pahalılara kadar geniş bir seçenek çıkıyor karşınıza. Paris aynı zamanda kozmetik markalarının da doğduğu yerlerden bir tanesi. Hatta buraya özellikle güzel parfüm satın almak için gelebilirsiniz. Üstelik genellikle lüks ve büyük mağazalar size vergi muafiyeti uygulaması da sunuyor. Paris, özel tasarım demek. Burada kırtasiye alanında bile özel tasarım ürünler bulmak mümkün. Bu yüzden de kırtasiye alışverişi için özel tasarım kalemler ile el yapımı kartları ve kağıtları tercih edebilirsiniz. Paris edebiyatla da fazlasıyla yoğrulmuş bir şehir olduğundan kitap alışverişi de güzel bir seçenek olabilir. Üstelik eski kitapları bulabileceğiniz pek çok yer de var. Antika tutkusu olanlar için de Paris ideal bir şehir diyebiliriz. Puro, Paris için de önemli bir ürün. Burada çok seçkin mağazalarda, oldukça güzel purolar almak da bu keyfi sevenler için ideal. Şimdiye kadar hep gündelik ihtiyaçtan bahsettik. Ancak şehre gelindiğinde hediyelik eşya satın almamak olmaz. Özellikle Paris'te önemli turistik noktalarda şehre özgü tasarlanmış hediyelik eşyaların satıldığı pek çok dükkan ve tezgah var. Buralardan, anahtarlıklar, kupalar, t-shirtler, biblolar, defterler ve kalemler satın alabilirsiniz. Kesinlikle en çok popüler olan elbette ki Eyfel Kulesi kullanılarak yapılmış olan ürünler. Hatta Eyfel Kulesi şeklinde yapılmış olan anahtarlıklar 1 Euro gibi fiyatlara satılıyor. Bu ürünü satın alabilmek için Paris uygun alışveriş yerleri olarak kesinlikle Eyfel Kulesi civarını gösteriyor. Ayrıca Ressamlar Tepesi'nde kendi resminizi yaptırabilir ya da güzel bir tablo satın alabilirsiniz.

Champs Elysees - Şanzelize Caddesi
 

Şanzelize adıyla bildiğimiz Champs Elysees, başlı başına Paris alışveriş merkezi olarak gösteriliyor. Çünkü şehrin alışveriş kalbi kesinlikle burada atıyor. Yalnız önceden hatırlatmalıyız ki bu cadde, kesinlikle çok pahalı ve çok lüks. Yine de alışveriş yapmasalar bile, buraya gelen insanlar mağazaları gezmekten kendilerini alamıyorlar. Dünyaca ünlü pek çok markanın mağazası burada bulunuyor. Örnek verecek olursak bu mağazalar arasında; Louis Vuitton, Cartier, Valentino, Hugo Boss, Guerlain, Chanel, Mont Blanc, Furla, Burberry, Versace, Chloe, Dior, Escada, Zegna, Givenchy, Gucci, Kenzo, Lanvin, Sergio Rossi ve Cavalli gibi markalar var. Benzer mağazalar Türkiye'de bulunsa da buradan alışveriş yapmanın en güzel yanı, hem henüz Türkiye'ye gelmemiş olan kreasyonları satın alma şansı hem de Tax Free uygulaması sayesinde KDV muafiyeti imkanı. Bununla beraber buradan uygun fiyatlara ürünler satın almak da mümkün. Bunun için de caddede, Levi’s, Abercrombie, Gap, Adidas, H&M, Etam, Sephora, Yves Roches, Nine West, Promod ve Zara gibi markalar da bulunuyor. Buradan da hediyelik eşya satın alabilirsiniz ancak diğer noktalara göre buradaki hediyelik eşyalar oldukça pahalı olacaktır. Caddede mağazalar genel olarak 10.00 ile 21.00 arası açık.

Galeries Lafayette
 

Aynı zamanda Paris alışveriş merkezleri açısından da oldukça gelişmiş bir durumda. Burada sıkıcı binaların aksine oldukça gösterişli dizayn edilmiş alışveriş merkezleri ile karşılaşabilirsiniz. Sanki bunlar alışveriş için değil de binayı incelemek için var gibi duruyorlar. İşte Galeries Lafayette de bunlardan bir tanesi. 1912 yılında açılmış olan bu alışveriş merkezi, içerisinde giyimden kozmetiğe, ev tekstilinden oyuncağa kadar oldukça geniş bir alternatifte hizmet veriyor. Bina, 9th arrondissement of Paris, Paris, Fransa adresinde, Boulevard Haussmann'da yer alıyor. Pazar günleri kapalı olan bu mağaza, diğer günler saat 09.30 ile 20.00 arası açık. İletişim için telefon numaraları;  09 69 39 75 75.

Printemps
 

Printemps de tıpkı Galeries Lafayette gibi Paris'te alışveriş merkezleri arasında önemli bir yere sahip. Bu mağazada Boulevard Haussman'da bulunuyor ve içerik olarak diğer mağaza ile birebir aynı diyebiliriz. Elbette markalarda biraz farklılık olsa da çok büyük bir değişiklik göremezsiniz. Mağaza; Pazar günleri kapalı ve diğer günler, 09.35'ten 20.00'ye kadar hizmet veriyor. Tam adresi ise; 64, Boulevard Haussman 75009 Paris, France. İletişim için telefon numarası; +33 (0) 1 42 82 50 00.

Quartier Latin
 

Şehirde uygun fiyatlı alışveriş için gidebileceğiniz bölgelerden bir tanesi kesinlikle Quartier Latin. Burası aynı zamanda Paris'te yaşamış dünyaca ünlü sanatçıların da sürekli vakit geçirdiği bölgelerden bir tanesi. Özellikle uygun fiyatlı kitap alışverişi için Shakespeare & Co harika bir seçenek olacaktır. Mağaza, 37 Rue de la Bûcherie, 75005 Paris, Fransa adresinde bulunuyor ve telefon numarası, +33143254093. Mağaza her gün 10.00 ile 23.00 arası hizmet veriyor. Bu bölgeye gitmek için metro ile St. Michel durağında inilebilir.

La Vallée Village


Paris'te dünyaca ünlü markaları oldukça ucuz fiyatlara bulmak da mümkün. İşte bunun için size tavsiyemiz şehrin biraz uzağında kalan ve outlet mantığında bir yer olan La Vallee Village. Burası kesinlikle Paris'in geneline göre çok daha ucuza bir şeyler satın alabileceğiniz bir yer. Özellikle buraya indirim dönemlerinde gittiğinizde hiç beklemediğiniz kadar ünlü markaların ürünleri hiç beklemediğiniz fiyatlara karşınıza çıkabilir. La Vallee Village, Centre commercial La Vallée Village, 3 Cours de la Garonne, 77700 Serris, Fransa adresinde bulunuyor. İletişim için telefon numarası ise; +33160045776. Outlet merkezi, haftanın her günü saat 09.30'dan 20.00'ye kadar açık. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Paris Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder