Paris'e Ne Zaman GidilmeliFransa'nın başkenti Paris, genellikle yarı okyanussal ve yarı kırsal iklim özelliği olan sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Coğrafi konumu sebebiyle Atlas Okyanusu’ndaki hava akımlarına maruz kalır ve gökyüzü olayları genellikle bu hava akımlarına bağlı olarak gerçekleşir. Yağış biçimi genellikle yağmurdur ve yıllık ortalama 640 mm. yağış alır. Paris'te daha keyifli seyahat yapabileceğiniz aylar bulunur ancak yine de Paris'in her mevsim bir başka güzel olduğunu ve herkesin her mevsim başka güzel zevkler alacağını söylemek gerekir.

1. Kış


Fransa’nın başkenti Paris’te yıllık ortalama hava sıcaklığı 11.3 derecedir. En soğuk zamanı ise elbette tüm kuzey yarım kürede olduğu gibi kış aylarıdır. Aralık, Ocak ve Şubat ayları hava sıcaklığının en düşük olduğu aylardır ve sıcaklık genellikle 1-4 derece arasında seyreder. Kışın kar yağışları görülse de genellikle çabuk erimektedir. Karlarla örtülü bir Paris manzarası oldukça nadirdir. Yağışı genellikle yağmur olarak alan şehirde ayaz olarak adlandırabileceğimiz kuru bir soğuk görülür.

2. İlkbahar – Yaz


Paris hava durumu, ilkbahar ve yaz aylarında düzenli olarak artış gösterir. Hemen her mevsim yağmur alan şehirde en çok yağmur Mayıs ayında yağmaktadır. Bu nedenle bu aya denk gelen seyahatlerinizde şemsiyenizi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. İlkbahar aylarında ortalama hava sıcaklığı 11 derecedir. Yaz aylarında hava sıcaklıkları 25 dereceyi bulur fakat şehirde mevsim ortalaması yine 19-20 derece civarlarındadır.

3. Sonbahar


Sonbahar mevsiminde Paris’te hava durumu yavaş yavaş düşüş gösterme eğilimindedir. Nemlilik oranı % 80’ler seviyesine çıkar ve yağmur ihtimali kışa yaklaşıldıkça artış göstermektedir. Kuru soğuk ve ayaz da özellikle Kasım ayından itibaren görülmeye başlayacaktır. Bu mevsim genellikle Paris'e gitmek için en uygun mevsim olarak nitelendirilir.

4. Geçtiğimiz Yıl


2015 yılında özellikle Paris’e gidilecek en güzel zamanlardan olarak değerlendirilen ilkbahar ve sonbahar aylarında ortalama hava sıcaklığı 15-20 derece arasında değişiyordu. Yine aşağı yukarı her sene olduğu gibi en çok yağış Mayıs ayında gerçekleşti. Belirgin olarak yaz ve kışın yaşanmadığını söyleyebileceğimiz Paris’te hava durumu size hep geçiş iklimi yaşadığınızı hissettirecek. Bu nedenle de her gün, her mevsim yaşayan bu şehri gönül rahatlığıyla hemen her mevsim gezebilirsiniz. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Paris Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder