Paris Şehir RehberiFransa'nın romantik şehri ve başkenti Paris, Sen Nehri üzerine kurulu ışıklarla dolu özel bir şehir. Paris, dünya çapında göz alıcı anıtları, etkin sanatsal hayatı ve eşsiz kültürel yaşamıyla biliniyor. Üstelik Paris'in dünya tarihi için de önemi büyük. Burası hem uluslararası taşımacılık için bir geçiş noktası görevi görüyor hem de ekonomi ve politika adına kıymetli bir merkez niteliği taşıyor. Aynı zamanda şehir, modanın, lüksün ve gösterişin de başkenti. Hatta ışıklarla dolu bir şehir olması sebebiyle buraya Ville Lumiere yani Işık Şehir de deniyor. Şehrin önemli bir özlü sözü de var. Fransızca "Il est battu par les flots sans etre submerge" olarak bilinen bu söz, "Sallanır ama batmaz" anlamına geliyor. Şehre özel armada bir gemi göze çarpıyor. Bu önemli simgenin nedeni, Ortaçağ zamanında şehri yönetenlerin gemiciler olması ve su tüccarları tarafından kurulan birlik. Şehirde önemli bir inanış da var. 5. yüzyılda Attila şehri yıkmak istediğinde onu ikna ettiği düşünülen Azize Genevieve. Bu isim şehir halkı tarafından fazlaca önemli. Paris, yaklaşık olarak 40.000 yıldır önemli bir yerleşim yeri. 1991 yılında bölgede, en eski insan yerleşim yerine rastlanmış. Bu dönemin milattan önce 4.000 ile milattan önce 3.800'e dayandığı biliniyor. Buradan da geçmişinin ne kadar eskilere dayandığını görebiliyoruz.

1.
Konuşulan Dil ve Nüfus


Paris'te yaşayanlara, yani Paris halkına Parisien diye hitap ediliyor. Paris'in şehir sınırları içerisinde yaklaşık 2.200.000 kişi yaşıyor. Ancak şehrin özellikle 20. yüzyılda gittikçe büyümesi ve çevresinde de yerleşim yerleri ile banliyöler kurulması sebebiyle bu rakam onları da hesap ettiğimizde 11,8 milyon civarına yaklaşıyor. Paris'te resmi dil elbette ki Fransızca. Ancak burasının önemli bir turistik nokta olması sebebiyle, nüfusun çoğu İngilizce de biliyor. Yani İngilizce dilinde anlaşmak konusunda büyük sıkıntılar yaşanmıyor.

2. Para Birimi


Paris'in para birimi Euro. 2000 yılında resmi para biriminin Euro olmasından önce şehirde kullanılan para bilimi Frank olarak adlandırılıyordu. Avrupa Birliği sürecinde birlikteki diğer ülkeler gibi Fransa'nın tüm şehirlerinde de Euro'ya geçildi.

3. Hava Durumu

Paris, yarı okyanussal yarı kıtasal bir iklim özelliğine sahip. Özellikle şehir, Atlas Okyanusu'nda oluşan hava hareketlerinden fazlasıyla etkileniyor. Burası yağış ihtimalinin en fazla olduğu şehirlerden bir tanesi. Şehirde yaz aylarında ortalama sıcaklık 24 derece iken, kış aylarında ise 6 derece olarak görülür. İlkbahar ayları ise yaklaşık 15 derece civarında seyreder. Paris'te kışlar genelde soğuk ve yağışlı geçer. Ancak pek kar rastlanmaz. Daha çok kuru bir soğuk olur. Paris'te yağmurun ne zaman yağacağı ise hiç belli olmaz. Her mevsim yağmur yağma ihtimali vardır ancak Şubat ayı ile Nisan ayı arasında yağışın biraz daha az olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde kış ne kadar soğuksa yaz da o kadar sıcak ve bunaltıcı olur.

4. Yönetim Biçimi


Paris'in başkenti olduğu Fransa'da yönetimi biçimi, üniter yarı başkanlık sistemidir. Aynı zamanda ülke Avrupa Birliği'nin de kurucu üyelerinden biri ve yüzölçümü açısından en büyük ülkesi. Üstelik Fransa, Birleşmiş Milletler'in de kurucularından.

5. Konumu


Paris, İle - de - France bölgesinin merkezi. Paris Havzası üzerinde kurulu olan bu şehir, Manş Denizi'ne dökülen Sen Nehri'nden 376 kilometre içeride bulunur. Aynı zamanda nehir, kanallar yoluyla başka denizlere ve ülkelere de bağlandığı için, Paris bir liman kenti de sayılıyor. Şehir, Fransa'nın da kuzeyinde yer alıyor.

6. Ulaşım


Paris'te ulaşım oldukça kolay. Hem şehre ulaşım hem de şehri içi ulaşım konusunda oldukça fazla ve konforlu alternatifleri bulunan bu şehir Avrupa'nın en iyisi olarak gösteriliyor. Şehirde 3 adet havaalanı bulunuyor. Charles de Gulle 30 km uzaklıkta, Orly 18 km uzaklıkta ve Beuvais 70 km uzaklıkta. Özellikle bu havaalanlarından şehir merkezine metro ile RER trenlerle, otobüslerle ve taksilerle ulaşmak mümkün. Özellikle Paris'te hızlı tren seferleri çok yaygın. Üstelik Fransa, Avrupa'nın en yüksek hızlı trenine sahip. Şehirde 6 adet tren garı bulunuyor. Her gar da farklı noktalara sefer düzenliyor. Paris metrosu, şehrin her noktasına ulaşmasıyla, şehir içi ulaşımın en hızlı ve en ekonomik formülü. RER kısaltmasına sahip olan Reseau Express Regional şehir içinde yeraltından, dışında ise üstünde giden bir tren hattı. Şehir içinden şehrin dışında kalan birçok yere bununla gidilebilir. Şehirde otobüs ağı da oldukça düzenli. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Paris Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder