Nürnberg'de Neler Yapılır

Ortaçağ mimari yapısının en güzel örnekleri, Rönesans etkisinin merkezi ve İkinci Dünya Savaşı’nda yok olmanın eşiğine gelmiş olan Nürnberg’de gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekân, etkinlik, fuar ve masalsı yolculuklara şahit olacak gezi yerleri bulunmaktadır. Nürnberg tatilinizi dolu dolu geçirmek istiyorsanız ve Nürnberg de gezilecek yerler i arıyorsanız fazla zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. Nürnberg’in tarihi geçmişi yurt dışı gezilerini seven ve tarihi mekânlara karşı ayrı bir hayranlığı olan kişileri doyuracak cinsten. Nürnberg’in sokaklarında gezerken kendinizi bambaşka diyarlarda bulabilirsiniz.

Nürnberg gezilecek yerler konusunda ilk önce kiliselerden başlamak gerekir. Gotik mimari yapının en güzel örnekleri olan yüksek kilise yapılarının görsel zenginliği sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Nürnberg Kilisesi, bilinen diğer adıyla Frauenkirche-Church Of Our Lady, yani Katolik Kadınlar Kilisesi Nürnberg’in Hauptmarkt bölgesinde bulunmaktadır. Bu kilise 14. yy zamanından kalma bir tarihi eserdir. Tarihin bu kadar eski kalıntılarını seyretmek ve bu mimari yapıların içerisine girmek sizlere adeta zaman yolculuğu yapmış etkisi verecektir. Franconia bölgesinde gotik mimari yapısına uygun olarak yapılmış ilk kilise olma özelliğiyle de gezinize ayrı bir hava katacaktır. Nürnberg Kilisesi üç koridordan ve bir mahkeme olaylarının gerçekleştirildiği şapelden oluşmaktadır. Saint Lorenz Kilisesi, diğer adıyla Lorenzkirche Nürnberg’deki gotik mimari yapıların arasında belki de en ihtişamlı, en gösterişli ve en güzel örneği olarak anılmaktadır. Saint Lorenz Kilisesi 13. yüzyılda IV Charles tarafından inşaatına başlatılmıştır. Yapımı iki yüzyıl kadar sürmüştür. Nürnberg’in Burgstrasse bölgesinde bulunan bu kilise İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip gören mimari yapılardan biridir. Ancak gerekli çalışmalar sayesinde günümüzde en iyi gotik mimari örneğinden biri olarak ihtişamla durmaktadır. Saint Lorenz Kilisesi’nde harika motiflerle, vitray camlarla, yüksek sunaklarla, portrelerle ve içinde bulunan eserlerle kendinizden geçeceksiniz. St. Lorenz Kilisesi’nde gezmeye devam ederken üç dini tasvir eden adamlardan oluşan bir yapı sizlerin de dikkatini çekecektir. Hristiyan, Müslüman ve Yahudi adamları sembolize eden bu yapı, yükün bu üç din üzerinde bulunduğu anlamına gelmektedir. St. Sebaldus Church, St. Sebaldus Kirche ya da St. Sebaldus Kilisesi ’de gitmeniz gereken kiliselerden biridir.

 

Yurt dışına çıktığınız tatillerde gittiğiniz şehrin, ülkenin ve bölgenin miraslarını en güzel ve en büyüleyici olanlarını müzelerde görürsünüz. Nürnberg gezi rehberi nizi oluştururken gezilecek yerler listenize müzeleri de mutlaka ekleyin. Nürnberg’de toplamda 18 tane müze bulunmaktadır. Zaten Nürnberg şehrine geldiğinizde siz de müzelerin tarihi dokusunu ve Nürnberg’in geçmişinden izlerini görmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Nürnberg bölgesinde Nazi döneminin ve Hitler’in birçok izlerini görebilirsiniz. Eski Nazi Partisi Dokümantasyon Merkezi’ni mutlaka görmelisiniz. Nazilerin önemli kalesi olan Nürnberg şehrinde böyle bir yapıyı, müzeyi gezmek sizlere farklı deneyimler yaşatacaktır. Bu yapı Collosseum’a benzetilmektedir ve içerisine 50.000 kadar kişiyi alması planlanmaktadır. Ancak yapımı tamamlanmamıştır ve 1973 yılında bitirilebilmiştir. Şehrin Nazi yönetimi altındaki zamanından kalan tek yapı olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’yla alakalı bilgiler bulabileceğiniz bu yapının içerisinde müze de bulunmaktadır. Müzede Hitler dönemi ve Nürnberg Mahkemeleri ile ilgili bilgiler görecekseniz ve söylememiz gerekir ki bu yeri gezmek için en az iki saatinizi ayırmanız gerekmektedir. Hitlerin konuşma yaptığı yerde fotoğraf çektirmek, tarihte geçmişe gitmenizi sağlayacaktır.  Germanisches Müzesi, diğer adıyla Alman Ulusal Müzesi’de Almanya kültürünü, eserlerini görmek isteyenler için bulunmaz bir yerdir. Pazar günleri hariç saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında, 8 Euro’ya burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu şehirde her yıl birçok fuar alanı kurulmaktadır. Bunların arasında en bilineni ve belki de en eğlenceli olan oyuncak fuarıdır. Bu oyuncak fuarı dünyadaki en büyük oyuncak fuarı olarak geçmektedir. Bu tür bir etkinlikte yer almak sizlere eğlenceli anlar ve unutulmaz dakikalar yaşatacaktır. Oyuncak konusunda dünyanın en büyüğü olan bu şehirde oyuncak müzesinin olmaması da imkânsızdır. Geçmişten günümüze her ülkeden ve her tarihten oyuncaklar bulabileceğiniz bu Oyuncak Müzesi’nde ( Spielzeug – Museum) çocukluk anlarınıza geri döneceksiniz. Nürnberg Messe ile ünlü Nürnberg fuarlarına da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz, böylece tarihi mekânlarla birlikte aynı zamanda modern hayatın içerisinde de kendinizi bulacaksınız.

 Müzelerden ve kiliselerden sıkıldıysanız sokaklarda yürüyerek Nürnberg gezi nizi şenlendirebilirsiniz. Yürürken Erdemler Çeşmesi’ni görmezden gelmeyin. Erdemler Çeşmesi, yani Fountain of Virtue-Tugendbrunnen, St. Lorenz Kilisesi’nin yanında bulunmaktadır. Rönesans döneminde yapılan bu çeşmede birçok semboller ve heykeller göreceksiniz. Sanat doygunluğunuzu arttıracağınız bu çeşme sayesinde birçok güzel eser için “İyi ki gördüm” diyeceksiniz. Bu çeşmede birçok anlam, sembol ve mana olduğunu her adımınızda fark edeceksiniz. Çeşmedeki Rönesans ihtişamının etkisinden kurtulup yürümeye devam ettikçe Kaiserburg Kalesi dikkatinizi çekecektir. Bu kale Nürnberg’in eski şehir merkezine tepeden bakacak biçiminde yerleştirilmiş olduğunu göreceksiniz. Kaiserburg Kalesi  Imperial Castle olarak da bilinmektedir. Bu kuleden Nürnberg’i seyretmek sizlere farklı deneyimler yaşatacaktır.

Nürnberg şehrinde yürümeye devam ettikçe fark edeceksiniz ki görmeniz gereken birçok yer var. Schöner Brunnen - Güzellik Çeşmesi bölgedeki halkın ilgi uyandıran inancının merkezinde bulunmaktadır. Rivayete göre çeşmedeki parmaklıkları üç kere çevirenlerin dilekleri kabul olup iyi şans getirecektir. Çeşmenin görkemli zarafetini seyredip batıl inanca uygun hareket ettikten sonra şehirde dolaşmaya devam edin. Yürümeye devam ettikçe Nürnberg’in şehir surlarının (City Walls-Fortifications) ihtişamlı duruşunu seyretmek isteyeceksiniz. Pegnitz Nehri’nde göreceğiniz dünyanın en havalı hastanesini fark etmemeniz neredeyse imkânsızdır. Ressam Albert Dürer’in evini görmek, resim dünyasının etkilerini gözlemlemek tatilinizi farklı boyutlara çıkaracaktır. Mauthalle yani Gümrük binası 1500’lü yılların başından günümüze kadar mısır, tuz deposu, gümrük binalığına kadar birçok alanda kullanılmıştır. Bugün ise lokanta ve bira evi olarak kullanılan bu tarihi mekânı da görmeyi ihmal etmeyin. Mauthalle’dan çıkıp yürümenize devam edin ve ortaçağ esintilerinin en önemli evlerinden biri olan Nassauer Haus’u ziyaret edin. Nassauer Evi on üçüncü yüzyıldan beri zaman zaman eklemeler de eklenerek günümüze kadar ulaşmıştır. Yürüyüş yolunuza Henkersteg, bilinen diğer adıyla Cellat Köprüsü’nü de eklemeyi unutmayın. Cellat Köprüsü 1457 yılında tahta olarak yapılmıştır. Daha sonra bir dizi felaketler sonucunda köprü yıkılmış ve yerine kiremit çatılı yeni bir ahşap köprü yapılmıştır. Bu köprü en son 1954 yılında yenilenmiştir. Bu köprünün ilginç ismi Nürnberg cellatlarının bu köprünün kulesinde yaşamış olmalarından kaynaklıdır.

 

Yürüyerek keşif yapmaktan sıkıldıysanız Avrupa’nın en ünlü ve en büyük hayvanat bahçesi unvanına sahip olan Nürnberg Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzla birlikte Nürnberg ziyaretini gerçekleştiriyorsanız buraya gelmenizi tavsiye ederiz. Çocuğunuzla birlikte eğlenceli dakikalar yaşayacağınız bu hayvanat bahçesi gezisi sizlere doğanın içerisine sokacaktır.

Nürnberg’de Noel zamanında en ünlü Noel pazarını mutlaka görmelisiniz. Kış aylarında Nürnberg’e ayrı bir hava katan Christkindlmarkt eşsiz Nürnberg kültürünün en önemli özelliğidir. 16. yüzyıldan günümüze kadar her yıl aynı yerde kurulan bu pazar her yıl yüksek ziyaretçi akınını ağırlıyor. Bu Nürnberg Noel Pazarı 25 Kasım’da kurulmakta ve 24 Aralık gününde de kapanışı yapmaktadır.

Nürnberg’in en bilindik ve turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Hauptmarkt Meydanı sizleri tarihi dokusuyla etkileyecektir. Güzellik Çeşmesi de bu meydanda bulunmaktadır. Surlarla çevrili olan Nürnberg şehrinin tam ortasında bulunan Hauptmarkt Meydanı tarih boyunca önemli ticaret noktalarından biri olmuştur. Günümüzde ise birçok baharat, sebze veya el işi ürünlerin bulunduğu tezgâhları bünyesinde barındırmaktadır. Festivalleriyle de ünlü bu güzide şehirde her yılın Temmuz ayının son haftasında Bardentreffen Festivali yapılmaktadır. Eğer Nürnberg tatiliniz Temmuz ayına denk getirdiyseniz şarkıcı ve bestecilerin festivali olan Bardentreffen Festivali’ne mutlaka uğramalısınız.  

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Nürnberg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder