Nurnberg Şehir Rehberi

Tatile gitmeden önce gideceğiniz bölgenin haritada nerede olduğuna bakarsınız. Bu nedenle Almanya’nın Nürnberg şehrine tatile gidecekler için öncelikle Nürnberg nerede olduğunu söylemek gerekir. Nürnberg, Almanya’nın güneyinde bulunan Bavyera Eyaleti’nde bulunmaktadır. Haritada Bavyera Eyaleti’nin Orta Franconia bölgesinde görebilirsiniz. Bavyera Eyaleti’nde Münih’ten sonra en büyük ikinci şehir olarak bilinmektedir. Nürnberg Almanya ’nın en önemli şehirlerinin arasında yer almaktadır. Nürnberg’in konumu Pegnitz Nehri, Main-Tuna Kanalı ve Ren Nehri arasında kurulmuştur. Almanya’nın en önemli şehirlerinin arasında yer almasının nedenlerinden birine şehrin endüstriyel yapısı, bilimsel gelişimler, kültürel katkıları ve sosyolojik gelişmelere ev sahipliği yapması gösterilmektedir.

 

Nurnberg  Şehir Rehberi-1

Nurnberg Almanya’ya birçok alanda katkısını sunmuş bir Bavyera Eyaleti’ne mensup bir şehirdir. Endüstriyel alanda Almanya’nın başkenti olarak anılmaktadır. Birçok önemli büyük markaların fabrikalarının bu şehirde bulunması da bu üne kavuşmasına katkıda bulunmuştur. Nürnberg tarih boyunca önemli gelişmelere ev sahipliğini yapmış bir şehir. Roma-Germen İmparatorluğu’nun uzun zaman boyunca başkentliğini yaptığı için tarihi birikimler açısından birçok geniş alanı bizlere sunmaktadır.

Nürnberg’in nüfusu 500.000 civarındadır. Nürnberg Almanya’nın nüfus yoğunluğu bakımından en yüksek olan şehirler arasında 14. sırada yer almaktadır. Nürnberg, gotik mimarisi ve tarihi dokusu sayesinde sizlere masal diyarları güzelliğini yaşatacaktır. Nürnberg’in masalsı güzelliğinin, Roma İmparatorluğu döneminde “Ülkenin hazine sandığı” olarak adlandırıldığı söylersek mübalağa etmediğimizi anlarsınız. Nürnberg, 15. ve 16. yüzyıllarda Alman Rönesansı’nın merkezi olmasıyla kültürel birikimini arttırmış bir şehirdir. Yakın tarihte de Almanya’yı etkileyecek birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Nürnberg şehrini Nazilerin başladığı yer ve bittiği yer olarak anlatabiliriz. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin askeri karargâhı, askeri malzeme ürettikleri yer olarak kullanılmıştır. En ateşli Nazi mitingleri bu şehirde yapılmıştır.  Daha sonra Nazilerin yıkılması ardından Nürnberg’de Nazileri sorgulamak için mahkeme kurulmuştur ve dünyada büyük olaylar silsilesine neden olan birçok Nazi’nin idam kararları bu şehirde alınmıştır. Rönesans merkezi olması ve Nazi olaylarına ev sahipliği yapması Nürnberg’e bedeli ağır bir fatura çıkmasına neden oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bombardımana maruz kalan şehirde birçok Ortaçağ’dan kalma mimari yapısı ve şehrin masalsı dokusunu oluşturan yapıların birçoğu yıkılmıştır. Ancak daha sonra Almanya hükümeti şehrin bozulan büyülü dokusunu yeniden canlandırmak için gerekli çalışmaları yapmış ve yıkılan birçok tarihi yeri yeniden inşa ederek Nürnberg’in masalsı havasını yeniden yaratmaya çalışmışlardır.

Nürnberg şehri bilimsel çalışmaların da merkezi konumunda olmuştur. Özellikle Rönesans’ın merkezi olmasıyla bilimsel çalışmaları bu bölgedeki etkisini tetiklemiştir.  Nürnberg’in Hitlerin en sevdiği şehir olduğunu da söylemek gerekir.

 

Nurnberg  Şehir Rehberi-2

 

Nürnberg Almanya’da ve dünyada Nürnberg Mahkemeleri ve Nürnberg Uluslararası Ceza Mahkemeleri’yle bilinmektedir. Nürnberg şehrinin ismi kimi yerlerde Nüremberg olarak geçmektedir. Nürnberg sanat alanında da önemli başarılar sağlamış kişilere ev sahipliği yapmıştır ve müzik, edebiyat dünyasına birçok isim kazandırmıştır. Almanya’da ortaçağ döneminde resim konusunda önemli isimlerden biri olan Albrecht Dürer’in doğduğu ve öldüğü yer olmaktadır. Nürnberg şehrinde konuşulan dil Almancadır ve para birimi de Almanya’nın para birimi olan Euro’dur. Nürnberg, yalnızca Alman Rönesans döneminin merkezi olması, Nazi döneminde önemli şehirlerden biri olması, Almanya’nın endüstriyel başkenti olmasının yanında icat ettiği işkence aletiyle de bilinmektedir. Nürnberg’de icat edilen Demir Bakire ismiyle anılan ve ortaçağdan kalma olan işkence aletinin icat edildiği yer olmaktadır. Demir Bakire içinde çiviler olan bir demir kabindir. 1793’te icat edilmiştir. Nürnberg şehrinde nüfusun yüzde onunu Türkler oluşturmaktadır. 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Nürnberg Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder