Nice'de Neler Yapılır?

Fransa’nın en büyük beşinci kenti olan Nice masmavi suları ile bir Akdeniz şehridir. Masallara konu olabilecek kadar eşsizliğe sahip dillerden düşmeyen bu mavi kent kesinlikle ayrılmak istemeyeceğiniz eşsiz güzelliklere sahip.  Tanrı’nın gökyüzündeki cennetinden bir parça olarak nitelendirilen bu mavi şehir, Fransa’nın güneydoğusunda yer almaktadır. French Riviera’nın merkezinde, Akdeniz kıyılarının muhteşemliği yanı sıra doğa ile bütünleşmiş bu şehirden ayrılmakta biraz zorlanabilirsiniz.

 

Fransa’da en çok ziyaret edilen başlıca şehir Paris iken ikinci sırada Nice vardır. En çok turist çeken bu şehir aynı zamanda denize olan kıyısı ve temizliği ile yaz aylarında da çok tercih edilenler arasındadır.  Mavi kentte İtalya havasını alabilmeniz çok mümkündür zira çok uzun süre İtalya sınırları içinde kalmıştır. İtalyan ve Akdeniz kimliğini koruması ile aslında Fransa sınırlarında olmadığınızı düşünmenizin sebebidir tam olarak budur. Doğal plajlarının yanı sıra deniz kıyılarının temiz olması sebebi ile yaz aylarında en çok tercih edilenler arasında yer alan bölgedir.

 

Nice uçak bileti aldığınız zaman dönüş zamanınızı şehri görmeden kararlaştırmamanızı tavsiye ederiz. Sizi büyüleyecek olan bu şehirden hemen ayrılmak istemeyeceksiniz. Nice şehri çok fazla tarihi yapısal zenginlikleri olan bir şehir değildir fakat denizi ve doğası ile tam bir doğa cennetidir. Promenade des Anglais isminde ki bu cadde şehrin en popüler caddesidir.

 

Promenade Des Anglais: İlk gitmeniz gereken bu ünlü cadde aynı zamanda şehrin simgesi haline gelen palmiye ağaçları ile süslüdür. Tarihine bakacak olur isek şayet Nice’lılar bu palmiye ağaçlarının sıralandığı ünlü cadde için 1822 yılında İngiliz kolonilerine ücret ödemişlerdir. 2015 yılında ise Unesco Dünya Mirası listesine eklenmiş olan Promennade de Anglais 4 km uzunluğuna sahiptir. Bu eşsiz caddede yürüyüş yapmanın yanı sıra bisiklet de kullanabileceğiniz alanı mevcut. Özellikle de akşamüzeri halk caddede yürümeyi çok tercih etmektedir. Promennade de Anglais caddesinin yakınında bir de halk plajı bulunmaktadır.

 


Vieux Nice: Tarihi evleri ve tarih kokusunu sevenlerin birebirdir Vieux Nice. 1700’lerden beri şehrin en önemli konumuna sahip olan bu bölge de tarihi sokakların yanı sıra tarihi evleri de görebilmeniz mümkün iken bir nebzede olsa şehrin yorgunluğunu burada bulabilirsiniz. Vieux Nice da yer alan en eski binalar ise restoran ve kafelere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihin içinde bir yudum kahve ise şehri anlamanızda yardımcı olacaktır. Cathédrale Ste-Réparate barok mimarisinin en güzel örneğini gözler önüne sermektedir. Şehrin en büyük azizinin onuruna inşa edilen Chapella de la Miséricorder 1740 yılında yapılmış aynı zaman da 17. Yüzyıldan kalma Palais Lascaris gibi önemli abideleri de bu bölge de görebilmek mümkündür.

 

 

Nice şehir rehberi ile toplu halde gezilebildiği gibi aynı zamanda kendiniz de keşfedebilirsiniz. Şayet aileniz ya da arkadaşlarınız ile gezmeye gitmeyi planlıyorsanız en ideal bölgelerden biridir.

 

 

Musée Masséna (Massena Müzesi): Hans – Georg Tersling’in tasarımı sayesinde 1898 – 1901 yılları arasında inşa edilmiştir. 1921 yılında ise Sanat ve Tarih müzesine dönüştürülmüş olan bu yapı 20’den fazla odaya sahiptir. Promenade des Anglais’in en gözde bahçesi olan Musée Masséna da 15.000 den fazla tarihi eser sergilenmektedir. Tarih severlerin yanı sıra şehri ziyaret edenlerin de muhakkak uğraması gerekenler arasındadır. 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye yetişkin girişi 6£,  çocuklar için ise ücretsizdir.

 

 

Adres: 65 Rue de France, 06000 Nice, Fransa
Telefon: +33 4 93 91 19 10

 

 

Parc du Château: Tamamen göze hitap eden bu park Vieux Nice’ın yukarısındaki kayalıklara kurulmuştur. 1706 yılından beri şehirde yer alan bu park eşsiz bir şehir manzarası sunmaktadır.  12. Yüzyıldan kalma kale ise XIV. Louis tarafından yıkılmıştır. Piknik yapabileceğiniz gibi yürüyüşler de gerçekleştirebileceğiniz gibi yanınızda küçük çocuklar var ise onlarında oyun oynayabileceği eşsiz parkı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Musée d’Art Moderne et d’Art Contemporain (MAMAC): MAMAC müzenin kısaltması olduğu gibi en çok tercih edilen kullanım şeklidir. 21 Haziran 1990 da kapılarını açan bu yapı Henri Vidal ve Yves Bayard tarafından tasarlanmıştır.  Avrupa tarihine dair birçok eseri sergileyen MAMAC, 4.500 metrekare alana inşa edilmiştir. Giriş ücreti 6£ olduğu gibi 10.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra Pazartesi günleri müze kapalıdır.

 

 

Adres: Place Yves Klein, Nice, France

 

 

Musée National Marc Chagall (Marc Chagall Ulusal Müzesi): Dışarıdan ilk bakıldığında bakımsız sıradan bir ev gibi dursa da aslında içerisinde büyük hazinelere ev sahipliği yapmaktadır. Görünüşe aldanmayıp içeri girdiğiniz zaman Kitab-ı Mukaddes’ten Genesis (Yaradılış) yanı sıra Exodus (Yahudilerin Mısır’dan çıkışı) temalarını barından 12 adet devasa tablolar yer almaktadır. Bu eserler ise Belaruslu ünlü ressam Marc Chagall’ın kendisine aittir. Aynı zaman da ressamın en büyük koleksiyonudur. 20 dakikalık bir yürüyüş sayesinde kent merkezinden buraya gelebilmeniz ise mümkündür. 10.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olan müzeye giriş ücreti ise 6£’dur.

 

 

Adres: 36 Avenue Dr Ménard, 06000 Nice, Fransa
Telefon: +33 4 93 53 87 20

 

 

Cathedrale Sainte – Reparate (Nice Katedrali): Vieux Nice bölgesinde yer alan Nice katedrali, bölgenin Roma Katolik Kilisesinin piskoposluk makamıdır. Bu bölgeye ilk kilise ise 13.yüzyılda bir manastır olarak inşa edilmiştir daha sonralarıysa 1650- 1999 yılları arasında bu bölgeye yeni bir katedral yapılmıştır. Mimari olarak gerek kemerleri gerekse heykelleri ile oldukça ilgi çekici olan bu katedral sabahları 09.00 ile 12.00 saatleri arasında hizmet verir iken öğlen sonra da 14.00 ile 18.00 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

 

 

Adres: 3 Pl. Rossetti, 06300 Nice, Fransa
Telefon: +33 4 93 92 01 35

 

 

Cathédrale Orthodoze Saint-Nicolas de Nice (Aziz Nicolas Rus Ortodoks Katedrali): Nice gezilecek yerler listesine kesinlikle eklenmesi gereken katedral Moskova Patrikhanesine bağlıdır. Aziz Nicolas Rus Ortodoks Katedralinin mimarisinde Rusya izlerini çok net görebileceğiniz gibi Fransa’nın milli anıtlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda Avrupa ve Batı’nın en büyük Ortodoks katedrali olup 1912 yılından beri halka açıktır.  Kızıl meydan da kendisini her daim belli eden Aziz Vasil katedraline benzerliği ise oldukça dikkat çekicidir. En büyük benzerliği ise Aziz Vasil katedralinde olduğu gibi kule başlarını soğana benzeyen kubbeler ile örtmüşlerdir. 09.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: 2 Avenue Nicolas II, 06000 Nice, Fransa
Telefon: +33 6 63 13 44 52

 

 

Musée des Arts Asiatiques (Asya Sanat Müzesi): İlk bakışta modern mimarisiyle ilgileri üzerine çeken sanat müzesi konum itibariyle de oldukça özel bir yerdedir. Parc Phoeniz parkının hemen içerisinde yer almaktadır.  İsminden de anlaşılacağı gibi daha çok Asya kültürüne ait eserler bulunmaktadır. Nice gezi rehberi ile gezilir iken muhakkak uğrayacağınız yerdir. Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın yanı sıra dünya sanatından birçok eser bu müzede bulabilmeniz mümkündür. 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: 405 Prom. des Anglais, 06200 Nice, Fransa
Telefon: +33 4 92 29 37 00

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Nice Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder