Nice Şehir Rehberi

Güney Fransa’da yer alan bu huzur şehrinde Akdeniz sahillerinden ayrılmayı istemeyeceksiniz.  Marsilya ve Cenova arasında yer alan bu şehir ülkenin önemli turizm merkezlerinden yalnızca birisidir. Fransa’nın beşinci büyük şehri olan Nice, 1971 yılında ise Dünya satranç şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır.

 

Nice uçak bileti aldığınızda zamanınız az ise şehri bir günde gezebileceğiniz şekilde alabilirsiniz ancak uçuş sürelerini de hesaba katmalısınız. Ortalama olarak 3 saat 15 dakika süren uçuşunuzu haftanın her günü bulabileceğiniz uçaklar sayesinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Nice halkı genellikle Nisliler (Niçois) olarak adlandırılmaktadır.  Bölge de genellikle Provensal dilinin bir lehçesi Nisaart olan dil kullanılmasının yanı sıra Romalıların Latincesi ve şu an ölmüş dil olarak bilinen liguryan dilinin bir karışımı sonucu ortaya çıkmıştır.

 

Korunaklı konumu dolayısı ile kışları genellikle ılıman geçen Nice şehrine illa ki yaz aylarında gitmek zorunda değilsiniz. Huzuru vadeden şehir kışlarında da bunu vadetmeye devam etmektedir. Masmavi suların kıyısında sahil boyunca yapabileceğiniz yürüyüşlerin yanı sıra bisiklet ile de kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

 

Nice Fransa’nın güneydoğusunda Akdeniz kıyılarının incisi olan French Riviera’nın merkezi ile doğayı ayaklarınızın altına serer iken tam bir Fransız şehri olduğunu sizlere ispatlamaktadır. Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen bu turisttik cennet oldukça fazla turist çekmektedir.

 

Uzun yıllar İtalya egemenliğinde kalan şehirde aynı zamanda İtalya’nın izlerini de bulabilmeniz mümkündür. Bu durum Nice mutfağına da yansımıştır. Fransız yemeklerinin yanı sıra İtalyan mutfağını da denemenize olanak sağlayan şehir de özellikle akşam yemekleri oldukça keyiflidir. Tüm bunların yanı sıra Akdeniz yemeklerini de oldukça rahat bulabilirsiniz.

 

Nice turizm cenneti olmasının en önemli etkenlerinden birisi de doğal plajlara sahip olmasıdır. Temiz ve berrak suları turistlerin en büyük tercihi iken tarih severlere de oldukça cazip gelen bir şehirdir. Vieux Nice kentin önemli tarihi yapısını oluşturması ile birlikte günümüzde hala daha korunan eski ve tarihi evleri kullanımdadır. Özellikle de tarihi yaşamanız bakımından oldukça büyük bir fırsat sunan Vieuc Nice, kafe ve restoranları ile oldukça canlı bir yerleşim yeridir. Aynı zamanda şehrin ilk yerleşim bölgelerinden birisi olma özelliğine de sahiptir.

 

 

Nice nerede sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Zira ülkenin güneydoğusunda Akdeniz kıyılarında yer almaktadır. Şehir aynı zamanda French Riviera’nın da merkezi konumundadır. İdari olarak ise Provence – Alpes – Côte d’Azur bölgesine bağlıdır.

 

Fransa ile Türkiye arasında bir saatlik küçük bir zaman farkı mevcuttur. Türkiye Fransa’dan 1 saat ileridedir. Şehir içi ulaşımı ise oldukça kolay olan Nice da otobüs ve taksinin yanı sıra tramvay da mevcuttur. Trafik problemi neredeyse hiç yaşanmayan bu şehir de toplu taşıma oldukça kullanımı oldukça yaygın olduğu gibi turistler de tercih etmektedir.

 

Şehrin bir Promenade des anglais isminde bir festivali bulunmaktadır. Şubat ayında düzenlenen bu festivali ilgi oldukça fazladır.  Uluslararası düzenlenen bu karnavalda ortalama olarak 1,5 milyon turist akın etmektedir. Mart ayında Festin des Cougourdons düzenlenirken Haziran ayında ise St. Peter ve St. John kutlamaları mevcuttur. Yaz aylarında ise Nice Jazz Festivali tıpkı Promenade des anglais kadar büyük ilgi görürken festival Temmuz ayında düzenlenmektedir. Önemli telefon numaraları ise şu şekildedir;
- Acil servis: 15
- Polis: 17
- İtfaiye: 18
- Acil yardım hattı /Polis/itfaiye/Ambulans ortak hattı: 112

Sırakadaki Şehir Rehberi

Nice Alt Başlıklar

Diğer Şehir Rehberleri

X
Nice Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder