Newcastle'da Neler Yapılır

Newcastle, İngiltere’nin en eski yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Birbirinden değerli tarihi yapıda mekana ev sahipliği yapmakta olan şehir, eşsiz sahilleriyle de dikkat çekmektedir. Buraya gelen kişilerin Newcastle sahillerinde zaman geçirerek bu deneyimi edinmeleri hayatlarında oldukça güzel anıların eklenmesini sağlayacaktır. Sahiller konusunda tavsiye edilebilecek ilk yer Dudley Sahili olacaktır. Eşsiz bir kumsala sahil olan bu sahilde, denizin hırçınlaşan dalgalarını izlemek insanların ruhlarını dinlendiren seçeneklerden bir tanesi olmaktadır. Dudley sahilinde pek çok canlı türüne rastlanmakta olması, hayvan sever kişilerin ilgi alanları açısından da zaman geçirebilmelerine sağlayacaktır.

Newcastle United bölgesinde sahil gezilerine ağırlık vermek isteyenler için Fort Scratchley bölgesi muhakkak görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Newcastle askeri üssü olması sebebiyle İngilizlerin işine yaramadığı bilinmekte olan bu bölge de bir müze bulunmaktadır. Askeri anlamda müze gezilerine önem vermekte olan kişilerin, bu bölgeyi ziyaret ederek müzeyi gezmeleri eşsiz bir anı olarak hayatlarına yerini alabilecektir.

Newcastle, sahilleriyle olduğu kadar tarihi yapıları ve mekanlarıyla da göz doldurmaktadır. İngiltere’nin en eski yerleşim yeri olması sebebiyle eski zamanlardan bu güne kadar biriken pek çok değeri hala daha insanlara sunması oldukça dikkat çekici bir durumdur. Newcastle seyahati yapılması durumunda muhakkak görülmesi gereken birkaç yerden bahsederek, tatilcilerin kendileri için bir program belirlemelerine yardımcı olmaya çalışacağız;

Durham Castle- Cathedral ( Durham Kalesi- Katedrali): Bu yapı St.Nicholas caddesi üzerinde bulunmaktadır. Giriş ücreti yetişkinler için 4 pound iken 18 yaşının altındakiler için ücretsizdir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almakta olan bu yapı aynı zamanda İngiltere’de dünya mirası 15 eser arasında sayılmakta ve korunma altına alınmış olmaktadır. Ayrıca günümüzde ayakta kalmayı başarmış olan en iyi Norman Taş Kalesi olması da dikkat çekici bir özelliktir. Durham Katedrali, kutsal emanetlerin korunması amacıyla 11. ve 12. yy’da inşa edilmiştir. İçerisinde bir de manastırın bulunduğu ve bu manastırın da Norman mimarisinin en büyük örneği olduğu bilinmektedir.

 

 

Durham Kalesi, katedralin arkasında yer almaktadır. Durham piskoposları ve prenslerinin ikametgah adresi olarak da kullanılmış olan kale, katedral gibi Norman mimarisi ürünü olarak bilinmektedir. 1080 yılında Kral William’ın oğlu tarafından bir Anglosakson mezarlığının üzerine inşa ettirilmiş olan kale, II. Henry döneminde yeniden inşa edilmiş ve içerisine bazı eklemeler yapılmıştır. Günümüzde Norman şapeli ve merdivenlerin bu eklemeler arasında yer aldığı kesinleşmiş bulunmaktadır. Çeşitli arkeolojik eserlerinde sergilenmekte olduğu bir müzenin de ziyaretçilere açık olduğu Durham Kalesi hakkında, perili olduğuna dair rivayetler olduğu da bilinmektedir. Burayı ziyaret eden insanların birçoğu perili olduğu iddia edilen kısmı özellikle görmek istemektedir.
Adres: Durham DH1 3RW, İngiltere
Telefon    : +44 191 334 3800

 

 

Holy Jesus Hospital ( Kutsal İsa Hastanesi): Burası yaklaşık olarak 700 yıl boyunca bakımevi, aşevi ve malikane olarak kullanılmıştır. Newcastle gezilecek yerler listesinde muhakkak görülmesi gereken yerler arasında sayılmakta olan bu mekan hakkında 1970 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar ile birlikte daha çok bilgi edinebilme şansı yakalanmıştır. Bu bilgilerden bir tanesi 1200 yılından kalma bir Augustinerinnen Friary’nin bulunması olmuştur. Burada bulunan manastırın 1539 yılında dağılmasının ardından bu mekan Kuzey Henry konseyi için bir üs olarak kullanılmıştır ve aynı dönemde askerlerin güvenliği ve konaklaması için alana bir de malikane eklenmiştir. 1648 yılında Newcastle şirketine ait olan yapı,  dul kadınlara ve yetim çocuklara hizmet veren bir hastane ve bakım evinin açılmasıyla daha da büyümüştür.

 

 

1880 yılında tüm bu yapılara bir de aşevi eklenmesi ile birlikte giderek geniş bir alana yayılmış olsa bile uzun süre kapalı kalma durumu da yaşanmıştır. 1971 yılında yeniden açılmasının ardından, John George Joicey müzesi olarak ziyaretçilerini karşılamaya başlamış bulunmaktadır. Ne yazık ki bu durum da uzun sürmemiştir. 1990 yılında müzenin tüm koleksiyonlarının başka yere taşınmasının ardından, Kutsal İsa Hastanesi yeniden restore edilerek ziyaretçilerini kabul etmeye başlamış ve günümüzde de bu etkinliğini devam ettirmektedir.
Adres: Holy Jesus Hospital City Rd, Newcastle upon Tyne, Tyne and Wear NE1 2AS, İngiltere
 

 

 

Theatre Royal: 1837 yılında açıldığı bilinmekte olan Theatre Royal, insanların büyük bölümü tarafından İngiltere’nin en iyi tiyatro binası olarak kabul edilmektedir. Fakat 1899 yılında ne yazık ki büyük bir yangın sonucunda büyük tahribata uğramıştır. Tüm oditoryumun yeniden dizayn edilmesi söz konusu olmuştur ve bu aşamada dünyanın en büyük tiyatro mimarlarından kabul edilmekte olan Frank Matcham tarafından yenilenmiştir. Eylül 2011 yılında Theatre Royal’e bir restoran yapılmıştır. Restoranın, alanın orijinalliğini yansıtması adına duvar kağıtları örneklerinin yeniden bastırılarak bu şekilde kaplanması durumu da düşünülmüştür. Günümüzde restoran olarak kullanılıyor olmasının yanı sıra İngiltere’nin tarihi anlamda en eski ve kültürel yerlerinden biri olarak da kabul edilmeye devam edilmektedir.
Adres: 100 Grey St, Newcastle upon Tyne NE1 6BR, İngiltere
Telefon: +44 844 811 21 21

 

 

Swing Bridge( Kanatlı Köprü): Günümüzde kullanılmakta olan köprünün yapımına River Tyne komisyonu 1861 yılında karar vermiştir. Tasarımcılığını WG Amstrong ve Elswick Company Limited’in birlikte üstlendiği köprünün inşasına 1873 yılında başlanmıştır.

 

 

17 Temmuz 1876 tarihinde nehir trafiğine açılmış olan yapı 15 Temmuz 1876 tarihinde ise kara yolu trafiğine açılmıştır. Günümüzde haftada 4 kez açılmakta olan köprü, yapıldığı günden bu yana ortalama 286 bin kere açılmış olmasıyla da bilinmektedir. İlk köprüde ahşap ve tahta malzemelerden bugüne demir ve beton gibi malzemelere geçişi nedeni ile tarihi anlamda büyük aşamalardan geçmiş olması, tatilcilerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Newcastle gezilecek tarihi mekanlarıyla olduğu kadar etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da bilinmektedir. İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri sayılmakta olan bu şehirde, birbirinden güzel ve farklı alanlarda yapılmakta olan festivallere denk gelmek mümkün olabilecektir. Bir seyahat için Newcastle gezi rehberi hazırlanması durumunda bunların da göz önüne alınması unutulmamalıdır.

Bu önemli etkinliklerden bir tanesi Summer Tyne Americana Festival olarak bilinmektedir. Amerikan kökenli müzik durumunun uç noktalarının yansıtıldığı bu festival insanların dikkatini çekmektedir. Rock, Blues ve Gospel gibi türlerde müziklerin dinlenme imkanı bulunduğu bu festival, eğlenceli zaman geçirmek için birebirdir. Bilet için bilgi almak isteyenlerin; Sage Gateshead Bilet ofisini aramaları gerekmektedir.

Telefon numarası: +44 0191 443 4661

 

 

Bu şehri ziyaret edenlerin farklı seçenekleri de değerlendirmek istemesi durumu söz konusu olduğunda, genel olarak gay, lezbiyen, transseksüel ve biseksüellerin bulunduğu Kuzey Pride festivalini gözden kaçırmamaları tavsiye edilmektedir. Farklı tercihleri yaşamakta olan kişilerin birlikte eğlenebilecekleri bu festival, 2016 senesinde 17 Temmuz tarihinde yapılmaya karar verilmiştir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Newcastle Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder