Newcastle'da Ne Yenir Ne İçilir

Newcastle upon Tyne genel olarak Newcastle olarak adlandırılmakta olan bir bölgedir. Birleşmiş Krallık İngiltere ülkesinin kuzey doğu bölgesinde yer almakta olan Newcastle, kendine özgü alanlarıyla da fazlasıyla bilinmektedir. Özellikle her şehrin yemek ve içmek üzerine belirli başlı denenmesi gereken yerlere sahip olması durumu da göz önüne alındığında Newcastle’ın bu bağlamda ne tarz ürünlere ve restoranlara sahip olduğundan bahsetmek, gidecek kişiler için oldukça gerekli bir bilgi olacaktır. İngilizlerin konfor düşkünlüklerinin yemek konusunda da kendisini göstermekte olduğu gözlenmektedir. Yerel yemeklerde özellikle sağlıklı besinlerle karşılaşılması söz konusu olmakta iken diğer bir yandan Amerikalılardan ilham alınmış olan barbekü partileri tarzında etkinliklere göre de yiyecekleri bulunmaktadır.

Pan Haggarty: Klasik bir Northumberland yemeği olan Pan Haggarty yemeği oldukça basit bir yapıma sahiptir. İnce dilimlenerek hazırlanmakta olan patates, soğan ve peynirin birleşimi ile oluşan bu yemek oldukça lezzetli bir sonuç sunmaktadır. Newcastle da ne yenir sorusunun ilk cevaplarından bir tanesi olan bu yemek eskiden tersane ve maden işçilerinin karınlarını doyurmak için seçtikleri ilk yemek olmuş iken 20.yy ile birlikte yeniden popülerliğine karışmıştır. Haşlanmış tavuk yumurtası, lahana ve hardalla hazırlanan bir krema ile leziz duruma gelmekte olan bu yemeği tatmak isteyenlerin Blackfiars Harden Restoran’a uğramaları tavsiye edilmektedir. 1239 yılında kurulmuş olan ve günümüzde şehrin en iyi restoranları arasında yer almakta olan Blackfiars, farklı servisleriyle de göz doldurmaktadır.
Blackfiars Adres: Blackfiars, Friars Street, Tyne, UK upon Tyne
Telefon  : +44 0191 261 5945

Wylam Ale Sosis Sandviç: Doyurucu bir yemek olan Wylam Ale sosis sandviç, chipotte biber, ketçap, tahıllı hardal, kırmızı soğan, turşu ve diğer soslarla hazırlanmaktadır. Bu sandviçin daha çok bira ile tüketilmesi gerektiğini en başta belirtmemiz gereklidir. Newcastle’da tadına muhakkak bakılması gereken ürünler arasında üst sıralarda bulunmakta olan bu sandviçi yemek için Sosis Emporium’a gidilmesi tavsiye edilmektedir. Sosis ürünleri açısından yüksek değerli bir yer olan Sosis Emporium, yerel ürünleri kapsamasının yanı sıra İngilizlerin yiyeceklerinde sunduğu konforu yansıtan yerlerde bir tanesidir. Her ürünün makine kullanılmaksızın hazırlanması ise tercih eden kişiler için ayrı bir olumlu değer olarak kabul edilmektedir.
Sosis Emporium Adres: Arch 6 Wesgate Road, Tyne, UK upon Tyne
Telefon: +44 0191 340 3082

Dirty Longhorn: Bu yemek Amerikalıların barbekü partilerinden ilham alınarak hazırlanmış olan bir et sandviçi olarak da adlandırılabilecektir. Newcastle’ın tüm yerel baharatlarının harmanlanarak 24 saate yakın ahşap üzerinde etin bu baharatlar ile pişirilerek hazırlanan yemek, deneyen kişiler üzerinde büyüleyici bir etki yaratmaktadır. Memphis domuz eti, füme, Andoille sosis, patates gibi pek çok yiyeceğin de yanında servis edilebileceği bu yemeği tatmayı tercih edenlerin, Longhorns Barbekü Smokehouse restoranına gitmeleri tavsiye edilmektedir. Bir sandviçin daha çok bir aşk olarak sunulması durumuna bu restoranda rastlamak mümkün olacaktır.
Longhorns Barbekü Smokehouse Adres: 10Mosley Street, Tyne, UK Newcastle upon

Fish and Chips: Newcastle yemek seçeneklerini değerlendirmek isteyen kişilerin balık ürünlerini de listelerine eklemeleri gerekmektedir. İngiliz balık ve cips ürünlerinin birleşimi olan yemeklerin ne kadar önemli ve tercih edilebilir olduğu bilinmektedir. Genellikle marina edilmiş mezgit balığı ile yapılmakta olan Fish and Chips, dilimlenmiş patateslerin kızartılmasıyla hazırlanmaktadır. 19.yy ortalarından itibaren popüler olmaya başlamış, “Klasik Çanak” olarak da adlandırılmakta olan bu lezzetli yemeği Jam Jar Restoran-Reçel Kavanozu isimli restoranda yemek oldukça keyifli olacaktır. Gıda konusunda uzmanlaşmış bir yer olarak kabul edilen Jam Jar Restoran-Reçel Kavanozu’nda bu ürünü tercih edecek olan kişilerin servis çanağında bezelye ve tartar sosuyla da karşılaşacaklarını söylemek gerekir.
Reçel Kavanozu Adres: 88 Osborne Road, Tyne, UK upon Tyne
Telefon: +44 0191 232 6478

Bu özel ve Newcastle için geleneksel kabul edilmekte olan yemekler dışında, şehirde muhakkak ziyaret edilmesi gereken restoranlardan da biraz bahsetmeliyiz. Newcastle ziyaretinde bulunan kişilerin görmesi gereken ve birbirinden farklı mekanları ile büyüleyici kabul edilen birkaç yer bulunmaktadır. Bu mekanları ziyaret eden kişilerin, hem farklı kültürlerde yaşayanların önemli alanlarını hem de kültürler değişimleriyle perçinlenen yemek deneyimlerini tercih ettikleri zaman mutluluklarına rastlanmaktadır.

Ouay Ingredient: Bu restoran farklı dekorasyonuyla insanların ilgisini çekmekte olan Newcastle restaurant seçenekleri arasında kabul edilmektedir. Chesterfield tarzındaki kanepeleri, beyaz fayanstan oluşan duvarları ve çekici üst kat görünümü ile insanları büyülemekte olan bu restorana girildiği andan itibaren sıcak bir karşılama görülmesi ise oldukça dikkat çekicidir. Menüsünün genel olarak yerel malzeme ve lezzetlerden oluşmakta olması en çok ilgi çeken konulardan bir tanesidir. Newcastle ziyaretinde olan kişilerin bölgenin geleneksel lezzetlerini deneyimlemek için  isteklerini karşılayabilecekleri bir mekan arayışına yönlendikleri görülmektedir. Yemekleri dışında kahve seçenekleriyle ucuz ve lezzet odağı olmayı başarmakta olan bu mekanda güzel vakit geçirmek mümkün olmaktadır.
Quay Ingredient Adres: 4 Queen Street, Quayside, İngiltere
Telefon:  +44 0191 447 2327

Cook House: Bu mekan oldukça farklı bir tarza sahip olmasıyla bilinmektedir. Nakliye konteynırlarının değerlendirilmesiyle oluşturulmuş mekan, farklılık arayışında olan kişilerin ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Hafta içlerinde öğlen 15:30’a kadar kahvaltı ve öğle yemeği sunmasının artı bir değerlendirme edinmesine sağlamaktadır. Ayrıca restoranın yapı ve tasarım özellikleri oldukça göz önüne çıkmaktadır. Mavi verandası, kızarmış ekmek kokan, ekmek pişirildiğini yansıtan bacası ve dışarıda bulunmakta olan monte edilmiş olan plakaları ile insanların en çok tercih ettikleri mekanlar arasında üst sıralarda yer almakta olan bir yerdir burası. Cook House da birbirinden güzel kızartma çeşitlerini bulmak mümkün olacakken aynı zaman da sandviç çeşitlerini denemek de olasılıklar arasında bulunmaktadır.
Cook House Adres: 20 Ouse Street, Ouseburn, Newcastle, İngiltere

The Forth: Sunday Roast ( Pazar Kızartması) yemeğiyle ünlü olan bir restorandır. Kavrulmuş etle hazırlanmakta olan, sebze ve sosların yardımı ile zenginleştirilmekte olan bu yemeği Newcastle da nerede yenir sorusuna bir cevap niteliğindedir. Geleneksel yemekler arasında sayılmakta olan Pazar Kızartması’nı (Sunday Roast), Forth isimli restoranda bulmak kolay olacaktır. 2014 yılında yapılmakta olan ve BBC tarafından İngilizler arasından düzenlenmiş olan ankette %50 bir oy oranı ile Pazar Kızartmasının bu restoranda yenmesinin çok tercih edildiği kabullenilmiş olmaktadır.
Forth Adres: upon Tyne, UK Pink Street Lane, Newcastle
Telefon  : +44 0191 232 6478

Newcastle gezilecek yerlerinin dışında geleneksel yemekleriyle de insanların dikkatini üzerinde toplamaktadır. İngilizlerin sağlıklı ve yerine göre farklı yemeklerini tatmak isteyenlerin bu bölgeyi tercih ettikleri sıklıkla rastlanmakta olan bir durumdur. Yemek konusunun yanı sıra insanların merak ettiği bir diğer konu Newcastle ne içilir sorusudur.

Newcastle da ne içilir konusunda bir açıklama yapmak gerekirse; en çok tercih edilen içeceklerin bira ve martini olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bölgede bu seçimi tatmak için aranılan niteliklerde yerler bulmak zor olmayacaktır. Ayrıca Newcastle’ın bir İngiltere şehri olmasının da sebebiyle çay konusunda pek çok seçenek bulunduğu da unutulmamalıdır. Sütlü çay gibi birçok seçeneğin bu şehirde denenmesi ve keyfinin çıkarılması mümkün olacaktır. Yemek ve içecek konusunda insanları diğer bütün özellikleri gibi büyüleyelecek olan bu şehirde vakit geçirmek hepinize güzel anlar yaşatacaktır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Newcastle Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder