Newcatle'da Alışveriş

Birleşik Krallık İngiltere’nin Kuzeydoğu bölgesinde yer alan Newcastle tarihine bakacak olursak; aslında daha önceden Wear ve Tyne Metropolitan Kontluğu’na bağlıyken günümüzdeki durum oldukça farklıdır. Zira günümüzde artık tek seviyeli ve bağımsız yerel idare birimi olmuştur. Tyne Nehri’nin kuzey yakasında yer alan Newcastle günümüzde kültür, eğlence ve tamamen bir iş merkezi haline gelmiştir. İngiltere’nin en kalabalık 20. şehri olan Newcastle’da ise alışveriş yapmadan dönülmesi mümkün değildir.

Newcastle market kullanımı sanıldığının aksinedir. Zira Pazar günleri daha çok ülkemizdekileri andıran açık marketleri kurulmaktadır. Tyne Nehri kenarına kurulan bu açık marketlerde aklınıza gelebilen hemen her şey mevcut. Sadece meyve ve sebzenin bulunmadığı bu pazarlarda fıstık ezmelerinden,bal ve tereyağa kadar aklınıza gelebilecek her türlü çiftlik ürününü en taze haliyle bulabilirsiniz. Ev yapımı ürünler de bu açık marketlerde mevcut, kurabiyelerden tutun da tatlı çöreklere ve hatta böreklere kadar aklınıza gelebilecek hemen her geleneksel yiyeceği yapılmış olarak bu pazarlarda bulmanız mümkün olmaktadır. Tabii bu açık market sadece bunlarla sınırlı değil bahsettiğimiz gibi daha çok ülkemizdeki pazarlara çok benzeyen yapısı dolayısıyla tıpkı ülkemizdeki gibi el işi ürünleri bulmakta mümkün olmaktadır. Açık markette el işi ürünlerinin yanı sıra ikinci el kitaplar bile mevcut iken sanatsal tabloları görmek sizleri şaşırtmamalı. Ülkenin kültürünü tamamen yansıtan bu açık marketi muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Newcastle Market Adres : Quayside, Newcastle upon Tyne NE1 3DE, Birleşik Krallık

The Grainger Market adındaki yerde ise yerel ürünlerin yanı sıra sizleri oldukça farklı bir alışveriş deneyimi beklemektedir. Burası 1835 yılının Ekim ayında faaliyete başlamış bir yerdir. Newcastle alışveriş merkezleri arasında ilkler arasında bulunmakta olan bu yer, inşa edildiği dönemlerde ahşap bir kubbe ile tamamlanmış durumda olmasına rağmen yıllar içerisinde yaşanan yangın olayının ardından bu kubbe şeklinde olan çatısını kaybetmiştir. Sonrasında 1904 yılında çelik ve cam karışımı bir şekilde tamamlanmış olan kubbe çatı ise günümüzde hala daha kullanılmaktadır.

The Grainger Market ilk yapıldığında 14 giriş kapısına sahipti, şu an ise bu giriş kapıları 12 adettir. Bu markette sebze pazarı, kasap gibi pek çok ihtiyacın alışverişinin değerlendirilme şansı bulunmaktadır. Her türlü ihtiyaca rahatlıkla ulaşılmanın mümkün olduğu bu alışveriş merkezinde dünyanın en eski ve ikinci en küçük sayılmakta olan ‘Marks  & Spencer’ mağazası da bulunmaktadır. Kimi ziyaretçilerin sadece burayı görmek için bile alışveriş merkezine geldikleri bilinmektedir.

Burası Newcastle’ın en çok bilinen ve değer gören yapıları arasında olmasının yanı sıra, her anlamda insanların zaman geçirebilecekleri bir yer olmasıyla da önem kazanmaktadır. Ev eşyalarından, sebze meyve pazarlarına kadar pek çok mağazanın bulunabileceği gibi; yemek ihtiyaçlarının karşılanması durumunda da değerlendirilebilecek mekanlar arasında yer almaktadır. Uzay bilimleriyle ilgilenmekte olanların inceleyebilecekleri mağazalar olduğu gibi ev tartımı gibi farklı yapıların da bu alışveriş merkezinde yer aldığı bilinmektedir.

Sürprizlerle dolu bu mekanda zaman geçirmek hem alışverişin keyfini çıkarmak açısından keyif verici olmaktayken hem de tarihi dokular içerisinde ilerlemek açısından da oldukça önemlidir.

The Grainger Market Adres: Nelson St. Newcastle upon Tyne, Tyne and Wear NE1 5AW, İngiltere

Newcastle da ortalama olarak 600 mağaza bulunduğu söylenmektedir. Dünyaca ünlü markaları rahatlıkla bulabileceğiniz bu mükemmel şehirde, hazır giyim dışında birbirinden güzel özel tasarım yapan butikleri görmek de şaşırtıcı olmayacaktır.  İngiltere gibi bir ülkeden bahsediyorsak tabii ki de tasarım butikleri Newcastle şehrinde oldukça sık göreceksiniz.

Newcastle da en iyi alışveriş merkezleri arasında yer almakta olan yerlerden bir tanesi Intu Eldon Square Alışveriş Merkezi’dir. Amiral gemisi şeklinde tasarlanmış bir yapıda olan alışveriş merkezinde birbirinden değerli markaları görmek mümkün olmaktadır. Apple, John Lewis, Adidas gibi ünlü markaların yanı sıra yeni moda olmaya başlamakta olan mağazalarıyla da dikkat çekmekte.Bu alışveriş merkezi aynı zamanda kısa süreli mola için tercih edilebilecek bir yerdir. Starbucks Coffee’de bir kahve içmek mümkün olmaktayken Wagamama’da zaman geçirmek de ulaşılmaz olmayacaktır.

Intu Eldon Square Adres: Northumberland St. Newcastle upon Tyne NE1 7JB, İngiltere

Telefon : +44 191 261 1891

Intu Metrocentre, Newcastle alışveriş merkezleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Avrupa’nın en büyük eğlence ve alışveriş merkezi olarak adlandırılmaya devam edebilmesi adına 2014 yılında genişletilmiş olan bu yapı altında pek çok mağaza, restoran ve eğlence alanı bulunmaktadır. 330’a yakın mağazayı içerisinde bulundurmakta olan bu alışveriş merkezinde aynı zamanda birbirinden bağımsız, küçük tasarım butiklerinin varlığı da söz konusu olmaktadır.

Alışveriş için oldukça elverişli olan Intu Metrocentre aynı zamanda eğlence merkezi olarak da isminden söz ettirmektedir. IMAX sinema, dodgems, bowling gibi oyun alanlarını içerisinde bulundurmakta olan alışveriş merkezinde dinlenmek içinde güzel alanlar bulmak mümkün olacaktır. Alışverişten ya da eğlence alanları arasında hareketlilikten yorulanların birbirinden güzel restoran ve kafe seçeneklerini değerlendirmeleri mümkün olmaktadır. O anki arzuya göre istenilen seçimin bulunabilecek olması burayı ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir.

Intu Metrocentre’a ulaşım için bir seçenek; Newcastle merkez istasyonundan 8 numaralı hat ile Stagecoach durağında inmeniz gerekmektedir. Bir diğer seçenek ise 100 numaralı otobüsü kullanarak Newcastle City Centre’da inebilirsiniz.

Intu Metrocentre Adres: Birleşik Krallık

Newcastle’da alışveriş yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri bir diğer yer ise Trinity Square olmaktadır. Gateshead’e alışverişin ve eğlencenin kalp atışlarını hissettirmekte olan bu alan, günlük yaşamın izlerini yoğunlukla göstermektedir. Ani bir sebeple oluşabilecek ihtiyaçları karşılamak için seçilebilecek bir yer olduğu gibi arkadaşlarla buluşmak ve güzel bir akşam geçirmek için de uygun yerler arasında sayılmaktadır. Özellikle birbirinden güzel mağazaları arasında zaman geçirmek ise insanların en çok ilgilendikleri konu olmaktayken, alışverişten yorulanların bir kahve molası verebilecekleri seçenekler de Trinity Square’de bulunmaktadır.

Trinity Square Adres: 4 Interchange Centre, West Street, Gateshead NE8 1BH, İngiltere

Telefon    : +44 191 477 5165

Newcastle outlet mağazalarıyla da insanların dikkatini oldukça çekmektedir. Pek çok outlet alışveriş merkezi olmasına rağmen en çok dikkat çeken Dalton Park Outlet Center ( Dalton Park Outlet Merkezi) olarak kabul edilmektedir. %50’ye varan indirim imkanlarının bulunduğu bu outlet merkezi, şehrin en büyük outlet merkezi olarak kabul etmektedir. 200’den farklı markanın bulunmakta olduğu bu alanda Joseph ve Radley gibi tasarımcıların imzasını taşıyan ürünlere de ulaşmak mümkündür. Gümrük ürünleri arasında satılmakta olan Marks and Spencer ve Gap Outlet seçenekleri insanların alışveriş konusunda kendilerini engelleyememelerine neden olmaktadır.

Alışveriş dışında kafelerin ve eğlencenin tadını çıkarmak isteyenlerin de geniş bir yelpazeye sahip oldukları Dalton Park Outlet Merkezi’nde, tam bir yaşam tarzını yansıtacak şekilde bir de park bulunmaktadır.

Dalton Park Outlet Merkezi Adres: Church Street, Murton, Country Durham SR7 9HU, İngiltere

Telefon     : +44 191 526 6500

Outlet merkezleri arasında sayılabilecek bir diğer yer ise Royal Quays Outlet Center (Kraliyet Quays Outlet Merkezi) olmaktadır. 1996 yılında açılmış olan bu outlet merkezi, Newcastle’ın ilk alışveriş merkezi olarak geçmektedir. 50 outlet mağazasını bünyesinde bulundurmakta olan bu alışveriş merkezinde aynı zamanda birbirinden güzel etkinlikler de yapılmaktadır.

Royal Quays Outlet Merkezi Adres : Coble Dene, North Shields NE29 6DW, İngiltere

Telefon      : +44 191 296 3743

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Newcastle Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder