Newcastle Şehir Rehberi

İnsanlar yurt dışı tatil imkanı bulduklarında İngiltere’de yer almakta olan Newcastle şehrini, tavsiye edilecek yerlerin başında gelmektedir. Newcastle, Newcastle upon Tyne diye de bilinmektedir. Birleşik Krallık’ın Kuzey Doğu Bölgesi’nde yer almakta olan bu şehir Tyne and Wear Metropoliten Kontluğu’na bağlı bulunmuş olmasına rağmen şuan yerel bir Metropoliten bölge olarak bilinmektedir. Ayrıca yüzyıllardır katedrali olması sebebiyle şehir statüsü kazanmış bir yerleşim yeri ve yerel idare birimi olarak kabul edilmektedir.

Newcastle nerede diye merak edenler için öncelikle Tyne Nehri’nin kuzey yakasında bulunduğunu belirtmek gerekecektir. Birleşik Krallık’ın Kuzey Doğu bölgesinde yer alan eşsiz Tyne Nehri’nin kuzeyinde yer alması, bölgeyi daha çekici bir duruma getirmektedir. Ayrıca Durham ve Edinburgh gibi İngiltere’nin en çok bilinen ve tercih edilen şehirlerine yakın olması da dikkat çekici bir durumdur. Newcastle şehri küçük bir yerde yaşamak ya da zaman geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olarak bilinmektedir. Yüz ölçümü 113 km² olan bu şehrin, diğer şehirlerle kıyaslandığında daha küçük olması tercih edilme durumunu azaltıcı bir etki göstermemektedir. Aksine küçük bir bölge olmasına rağmen tarihi yapıları ile oldukça dikkat çekmekte olan Newcastle, sakin bir şehirde eğlenceli ve mutlu bir hayat geçirmek isteyenlerin adresi olabilecektir.

Nüfusu ortalama olarak 260 bin civarında olduğu bilinmekte olan bu şehir, İngiltere’nin en kalabalık şehirleri listesinde 20. sırada gelmektedir. Ayrıca küçük olmasına rağmen bir büyük şehir statüsünde sayılabilecek kadar kültürel aktivite ve alışveriş merkezine sahip olması da bilinmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Newcastle üzerinden hızlı trenleri kullanarak; Liverpool, Edinburgh, Londra, Manchester, Aberdeen ve York gibi şehirlere geçmek mümkün olmaktadır. Ayrıca uluslararası bir havaalanına sahip olması sebebiyle uçuş konusunda sorun yaşanmayacağını belirtmek doğru olacaktır. Amsterdam, Prag ve Paris’e direk uçuş imkanı bulunması,ziyaretçilerin ulaşım konusunda dikkat ettikleri bir durum olarak göz önüne gelmektedir. Bu şehir, İngiltere’nin harcamalar açısından genel olarak pahalı ve lüks nitelikte olmasına karşılık en ucuz şehri olarak kabul edilmektedir. Şehirde yaşamakta olan öğrenci sayısının fazla olmasının bu durumda büyük etkisi olduğunu söylemek ise yanlış olmayacaktır. Yerli ve yabancı birçok öğrencinin hem lisans, master gibi eğitimleri için hem de dil eğitimleri için bu şehri tercih etmeleri durumuyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Eğlenmeyi hayatlarında üst sıralarda tutan genç nüfusun, ekonomik anlamda daha çok etkili olması sebebiyle fiyatlar genel değerlerin altında olarak yansıtılmakta ve kar edilmesi sağlanmaktadır.

Şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Newcastle Üniversitesi iken diğeri Norhumbria Üniversitesidir. Bu üniversiteye kabul edilmiş olan gençlerin, İngiltere’de yaşamak ve eğitimin yanında şehrin tadını çıkarmak için büyük bir gayret gösterdikleri bilinmektedir. Dünyanın dört bir yanında ikamet etmekte olan öğrencilerin bu kaliteli üniversitelerden birinde eğitim almak istemeleri oldukça normal bir durumdur. Bunun içinse büyük bir başarı gösterilmesi gerektiğini belirtmeliyiz. İngiltere’nin para birimi olan İngiliz sterlini New castle şehrinde yaşayanlarında kullandıkları para birimi olarak bilinmektedir. £ sembolü ile tanımlanmakta olan para biriminin en küçük parçası pound olarak geçmektedir. İngiltere standartlarına göre 1 Pound’un değeri, Türkiye’deki 3.89 TL olarak kabul edilmektedir. İngiltere’nin küçük olmasına rağmen çeşitli etkinlikleriyle zenginleşmekte olan bu şehrinde vakit geçirme düşüncesinde olan kişilerin, tercihlerini bu yönde kullanmaları durumunda verimli bir tatil yapacakları öngörülmektedir.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Newcastle Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder