Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. 8 ilçesi vardır. Yozgat, Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Aksaray illeri ile komşudur.  

İsmi Osmanlı zamanlarında Muşkara olarak bilinen Nevşehir’in kelime anlamı Yenişehir’dir. Tarihi dokusuyla masallardan fırlamış gibi duran Nevşehir’de en bilinen yer ise Kapadokya’dır. Kapadokya; Nevşehir şehir merkezi – Ürgüp – Avanos üçgeni içinde kalan yerin adına denilmektedir. Kapadokya ismini eski Kapadokya Krallığı’ndan alır (Katpatuka). Kelime anlamı ise “güzel atlar” demektir. Bu güzel mi güzel şehrin tarihi ile Nevşehir şehir rehberimize devam edelim.

 

 

Nevşehir Tarihi

Nevşehir’in tarihi M.Ö 3.000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Asur ve Hititler döneminde oldukça önemli bir yere sahip olan Nevşehir, döneminin ünlü ticaret merkezlerindendi. Tarihçiler, Nevşehir’in tarihini üç ana dönemi baz alarak incelemektedirler. Antik, Roma ve Bizans dönemleri ile birlikte son olarak Türk dönemi. Çeşitli dönemlerden geçip günümüz modern çağına birçok medeniyetin izleri ile gelmiş olan Nevşehir, 1954 yılında il olarak kabul edilmiştir.

 

Nevşehir’e Nasıl Gidilir?

Nevşehir; İstanbul’a 745, İzmir’e 758, Ankara’ya ise 271 km mesafededir. Türkiye’nin her yerinden hareketli şehirlerarası otobüsler ile Nevşehir’e ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra hızlı tren seferlerine de bakabilirsiniz.

Zamandan tasarruf için ise Nevşehir ulaşımlarınızda havayolunu tercih edebilirsiniz. Nevşehir’e gitmek ve tarihi güzelliklere daha çok vakit ayırmak için Nevşehir uçak biletinizi şimdi sitemizden uygun fiyatlı olarak ayırtabilirsiniz.

 

 

Nevşehir Şehir İçi Ulaşım

Nevşehir şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Yüzölçümü her ne kadar büyük bir şehir olsa da gidilecek yerler birbirlerine yakındır. Ulaşımın ilk ayağını belediyece tahsis edilmiş otobüsler oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra minibüs ve taksileri de kullanabilirsiniz. Hava şartları uygunsa dilerseniz bisiklet ve ATV kiralayarak da gideceğiniz yerlere ulaşımlarınızı bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Havaalanından şehir merkezine ise araç kiralama firmalarından araç kiralayarak veya yine taksi, dolmuş veya havalimanı servisleriyle ulaşabilirsiniz.

 

 

Nevşehir’e Ne Zaman Gidilir?

Nevşehir İç Anadolu Bölgesi’nde olan bir ilimiz olduğu için karasal iklim etkisi altındadır. Yazların sıcak ve kurak kışların ise kar yağışlı geçtiği Nevşehir bölgesi, 4 mevsim ayrı güzelliklere sahne olmaktadır. Çok sıcak ve çok soğuktan hoşlanmıyorsanız bahar ayları, Nevşehir tatil planı yapmak için oldukça uygun bir zaman dilimidir. Bunun yanında kış aylarında da bölgenin nefis manzaralara sahne olduğunu da belirtelim.

Nevşehir ilini gezmek için ise 3 gün yeterli olacaktır.

 

Nevşehir’de Nerede Kalınır?

Nevşehir şehir rehberinizde muhakkak olması gereken şey ise elbette konaklamadır. Gittiğiniz yere göre, fiyat ve konfor seçenekleri değişiklik göstermektedir. Nevşehir il merkezinde konaklamak isterseniz butik otel, pansiyon ve otelleri tercih edebilirsiniz. Peribacaları bölgesinde konaklamak isterseniz ise, Kapadokya’nın ruhunu yansıtan taş evlerin otele dönüştürüldüğü otantik otel ve pansiyonlarda veya dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

 

 

Nevşehir’de Alışveriş

Nevşehir denilince aklımıza ilk olarak Kapadokya gelmektedir. Yerli ve yabancı turistin epey etkin olduğu bölgede hediyelik eşyalar da bu düzene göre şekillenmiştir.

Kapadokya bölgesinden elbette ki önce şarap alınır. Bağ bozumu zamanı toplanan muhteşem üzümlerden elde edilen olağanüstü şarapları sevdiklerinize ve kendinize armağan edebilirsiniz. En bilinen şarap üreticileri ise Kocabağ ve Turasan. Kocabağ Uçhisar’da, Turasan’ın yeri ise Ürgüp’te.

Kapadokya bölgesinde üzümden sonra en çok yetişen diğer bir besin ise kabak çekirdeğidir. Avanos bölgesinde dillere destan kuruyemişçilerden kabak çekirdeklerinizi alabilirsiniz.

Nevşehir tarihi doku yönünden çok zengin olduğu ve zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması dolayısıyla seramik anlamında da oldukça ünlüdür. Bereketli seramik toprağın Avanos bölgesinden çıkarılması birbirinden güzel çanak, çömlek, biblo, testi gibi hediyelik eşyaların kapısını aralıyor.

Bir başka Nevşehir’de hediyelik eşya almak isterseniz, dokumacılık, Nevşehir genelinde oldukça yaygın bir meslektir. Uygun fiyatlı halılar, havlular, çantalar, yelekler, kilimler alışveriş alternatifleriniz için çeşit oluşturabilir.

Bunların yanı sıra bölgeden edinebileceğiniz, yöre sakinlerinin bahçelerinden el emeği göz nuru, organik sebze ve meyveleri de satın alabilirsiniz.

 

 

Nevşehir’de Ne Yapılır?

Nevşehir tatil planınızı yapmadan evvel Nevşehir gezi listenize eklemeniz gereken oldukça fazla yer bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile peribacaları olağanüstü görüntülere sahne oluyor. Göreme’deki Göreme Açık Hava Müzesi ilk gidilmesi gereken yerlerden olup, volkanik zeminin zamanla rüzgârlarca oyulması sonucu ortaya muazzam güzellikteki peribacalarını burada görebilirsiniz. Manevi dünya ile harmanlanan bir yer olma özelliği taşıyan Hacı Bektaş-i Veli Türbe ve Müzesi, Ihlara, Güvercinlik ve Zelve Vadileri, dışarıdan dümdüz bir mağara gibi gözüküp içeride bambaşka bir hayatın izlerini taşıyan yer altı ehri, Uçhisar ve Nevşehir Kaleleri ve Temenni Tepesi muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bunun dışında hava koşullarına göre kalkış zamanları değişen Kapadokya balonlarına şanslıysanız muhakkak binmeli ve bu atmosferi yerinde deneyimlemelisiniz.

Nevşehir şehir rehberi yazımızın sonuna gelirken bu büyülü dünyayı keşfe çıkmak için ucakbileti.com’u ziyaret ederek avantajlarla dolu ekonomik fırsatlarımızdan yararlanmayı unutmayın.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Nevşehir Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder