Napoli'ye Ne Zaman Gitmeli

İtalya’nın üçüncü büyük şehri olan Napoli, kiliseleri, müzeleri, renkli meydanları, Pompei Antik kenti, eşsiz sahilleri ve nefis pizzalarıyla görülmeye değer bir yer. İtalya’nın güneyinde bulunan bu liman kenti dünyanın en güzel adalarından olan Capri Adası’na da ev sahipliği yapıyor. Fırsatını bulup bu güzel şehri ziyaret etmenizi öneririz. Peki Napoli’ye ne zaman gitmeli? Bu konuda sizin işinizi kolaylaştırmak için şehrin iklimi, hava durumu ve şehre gidilecek en uygun mevsimler hakkında birkaç pratik bilgiyi bir araya getirdik.

 

Napoli İklimi
İtalya’nın büyük bir bölümünde Akdeniz iklimi hakimdir. Böylece kışlar ılık, yazlar sıcak geçer. Ülkenin güneyinde daha sıcak ve kurak bir hava görülür. Ülkenin en kurak şehri Sardinya adalarında yer alan Cagliari’dir. Apenine Dağları etrafına kurulu olan Napoli, yükselti nedeniyle iklim değişikliklerine maruz kalabilir. Özellikle dağlık alanlara yakın bölgelerde yağış bol olur. Napoli şehrinde soğuk ve ılıman iklim bir arada bulunur. Napoli’nin yıllık ortalama sıcaklığı 6.9 °C’dir. Yıl genelinde sıkça yağış görülür. En kurak dönemde bile yağış oranı ortalamanın üzerindedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 1165 mm’dir. Yaz ayları genelde kurak geçerken, sonbahar ve kış ayları yağışlıdır. Yazın hava sıcaklıkları 30 derecenin üzerine çıkarken, kışın ortalama 9 derecede seyreder. Sonbaharda sıcaklıklar 22 derece civarında olurken, bahar aylarında 15-20 derece arasında görülür.

En kurak ve sıcak aylar
Şubat ayı 68 mm yağışla en kurak ay olup, temmuz ayı 19.2 sıcaklıkla en sıcak aydır. En fazla yağış alan dönem 116 mm yağış miktarıyla Haziran ayıdır. Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı ise 48 mm’dir. Yılın en düşük ortalama sıcaklığı -6.2 ile ocak ayıdır. Yıl boyunca ortalama sıcaklık 25.4 civarında görülür.

 

Ne zaman gidilmeli?
Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde yazlar sıcak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Yazın bunaltıcı sıcaklar söz konusudur. Bu nedenle şehre gidilecek en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Şehirde yıl boyunca pek çok festival gerçekleşmektedir.  Sıcaklardan bunalmam diyorsanız, tatilinizi Haziran veya Temmuz ayına denk getirip gitmişken çeşitli festivallere katılabilirsiniz. Haziran ayında gerçekleşen Napoli Tiyatro Festivali, Temmuz ayında düzenlenen Neapolis adlı Uluslararası Müzik Festivali ve Ağustos ayında yapılan Napoli Caz festivali iyi birer seçim olabilir. Ülke çapındaki ünlü pizzacıların şehre gelerek 10 gün boyunca yeteneklerini sergiledikleri Pizza festivali de görülmeye değer bir etkinlik. Damak tadınıza düşkünseniz seyahat tarihinizi bu leziz festivalin olduğu döneme denk getirebilirsiniz. Napoli sonbaharda da ayrı bir keyifli oluyor. Eylül ayında düzenlenen ve Buenos Aires ile Napoli’nin kültür birlikteliği yaşadığı Tanotango festivali tango dansını sevenler için harika bir etkinlik. Havai fişek gösterileri, göz alıcı şovları ve Napolitan Şarkı Yarışması gibi aktiviteleriyle gezginlerin ilgisini çekecek olan  "Piedigrotta" ise Eylül ayında Napoli’ye gitmek için bir sebep. Her yıl 6 ve 7 Eylül’de gerçekleşen bu festivale katılmak için gezinizi Eylül’ün ilk haftasına planlayabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Napoli Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder