Napoli'de Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

Napoli şüphesiz ki İtalya’nın en güzel şehirlerinden birisi. Burası oldukça farklı ve önemli bir hikayeye sahip. Yapacağınız kısa bir gezi, gideceğiniz bazı yerler ve göreceğiniz şeyler Napoli’yi tanımanıza olanak sağlayacaktır ve böylelikle hikayesindeki önemi ve farkı sizde hissetmiş olacaksınız.

Napoli’nin tarihi görüntüsü, dar sokakları ve kültürel dokusu ziyaretçilerin hayli ilgisini çekmekte. Köklü bir tarihi içerisinde barındıra Napoli aynı zamanda İtalya’ya kültür başkentliği yapıyor. Hal böyle olunca gezilecek o kadar çok yer, görülecek öyle güzel şeyler var ki.. Burada yaşanan tek handikap bu şehrin güvenlik açısından biraz zayıf kalmış olması. Gezmeye başlamadan önce bu detaya önem verip, tüm tedbirlerinizi almanız gerekiyor.

 

 

Cappella Sansevero: Napoli’nin dar sokaklarından gezerken karşınıza çıkacak olan bu ihtişamlı yapı sizi hayrete düşürecek cinstendir. Yapının içerisine girdiğinizde ve içeride bulunan mermer heykelleri gördüğünüzde ise hayretiniz kat be kat artacaktır. Napoli’li Cristo Velato tarafından yapılmış olan mermer heykeller oldukça büyüleyicidir. Tül’ün altında yatan insan figürleri sanki birazdan tülü sıyırıp kalkacakmış gibi gerçekçidir. Tül gibi ince bir detayın mermer ile işlenmiş olması ise ayrı bir eşsizliktir. Yine mermerden yapılan heykellerin giymiş olduğu kıyafetler ve yine mermerden yapılmış olan balık ağları gerçekten büyüleyici. Bunların yanında kadın ve erkek anatomisinin oldukça ilginç bir şekli bu yapıda sizleri beklemektedir.

 

 

Galleria Borbonica: Napoli’yi bir de yer altından turlamaya hazır mısınız? Tünel Borbonica 17. yüzyılda bir su tüneli olarak inşa edilmiş. Daha sonra 1850’li yıllarda kraliyet ailesinin olası bir ayaklanmada askeri kuvvetlerin geçebilmesi için Kraliyet Sarayını askeri birliklere bağlamak üzere yeniden yapılandırmaya başlamış ancak hanedan tahttan düşünce inşaat durmuş. İkinci Dünya Savaşı esnasında tünelin içerisinde yer alan bazı yeraltı odaları sığınak olarak kullanılmış. İki ayrı girişe sahip olan tünel 19. yüzyıla ait mimari bir gurur olarak görülüyor.  Bu tünele girmeden önce size bilgi verebilecek iyi bir rehberiniz olursa tünel gezisinden inanılmaz keyif alabilirsiniz. Galleria Borbonica Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilere kapalı. Diğer günlerde de günde 4 defa giriş izni veriliyor. Tünelde yapılacak gezi için üç çeşit farklı tur düzenleniyor. Standart olarak nitelendirilen tur herkesin katılabileceği türden, galeri yani tüneli genel hatları ile gösteren bir tur. Diğer iki tur ise herkesin başında lambası, özel giysileri ile daracık su kanallarından sarnıçlara ulaştıran, su birikintilerinde botlarla dolaşmayı içeren özel turlar. Elbette zamanınıza ve bütçenize göre seçimi yapmak size kalıyor.

 

 

Teatro di San Carlo: Napoli’de bulunan ve UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine girmiş, görülmeye değer en önemli yerlerinden birisidir San Carlo Tiyatrosu. Burası Dünyanın ve dolayısıyla İtalya’nın tanınan en eski opera binalarından birisidir. 1737 yılında açılan vu bugün hala bir fiil kullanılan bu bina sanatın sürekliliğinin en güzel göstergesidir. Opera salonu sahip olduğu akustik, tavan süslemeleri, locaları, avizeleri, mermer basamakları, sahne perdeleri ve daha sayamadığımız birçok detay ile oldukça etkileyici ve ihtişamlı bir duruşa sahip. Dünyada ünlü pek çok operanın ilk gösterim yeri olan bu efsanevi yerde operaya ilginiz olmasa da dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 100 euro civarında alabileceğiniz bir biletle bambaşka deneyimler yaşamanız olası bir durum. 

 

Via Caracciolo e Lungomare di Napoli: İşte burası Napoli’nin beklide en can alıcı noktalarından birisi. Bir tarafta Vezüv Yanardağı, diğer tarafta muhteşem deniz manzarası. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki bu sahil şeridi trafiğe kapalı. Cadde üzerinde yüzlerce cafe ve restoran bulunuyor. Her biri İtalya’nın özel ve lezzetli mutfağından oluşuyor. Burada manzaralı bir cafede oturarak dinlenebilir, çok leziz pizzalardan tadabilirsiniz. Sahil boyunca yapacağınız ve yaklaşık iki saatinizi alacak bir yürüyüşle Napoli kentinin elit insanlarına rastlayabilir ve bu kesimi gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz. Bu bölgede bisiklete binen ve balık tutan insanlar ise size ülkemizi anımsatan sıcak görüntüler verebilir.

 

 

Via San Gregorio Armeno: Napoli’de UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş birçok yer var. Tarihi Centro Storico’da bu yerlerden birisi. Ve Centro Storico birbirinden ilginç ve renkli sokaklara ev sahipliği yapıyor. Bu sokakların en renkli, ilginç ve ilgi görenlerinden bir tanesi de Gregorio Armeno. Tüm sokak İsa’nın doğumunu simgeleyen tablo, eşya ve el sanatları yapan dükkânlardan oluşuyor. Napoli kentinin İsa sevgisi başka hiçbir yerde bu denli karşınıza çıkmıyor. Dükkân önlerine yığılmış binlerce el yapımı hediyelik eşyalar bulunuyor. Ancak en özel ve nadide parçalar dükkân içlerinde satışta. Birbirinden tatlı ve otantik dükkânları gezerken kuklalardan, uğur getirdiğine inanılan kırmızıbiberlerden almayı unutmayın. Burada ilginç bir inanış var, kırmızıbiberi birinin size hediye olarak alması gerekiyormuş. Hiçbir şey almayacak olsanız dahi bu sokak Napoli’ye geldiğinizde görmeniz gereken özel yerlerden bir tanesi.

 

 

Via Dei Tribunali: Napoli’nin en renkli ve ilginç caddesini merak ediyorsanız rotanızı Via Dei Tribunali’ye çevirin. Burası Piazza Bellini ve Castel Capuano arasında uzanan bir cadde. Caddenin sahip olduğu atmosferi aslında kelimelere döküp tarif etmek neredeyse imkânsız. O ruhu bizzat yaşamak bunun tek yolu. Eğer bir fotoğraf tutkunu iseniz bu caddeyi bir aşağı bir yukarı turlarken hangi köşenin ya da hangi dükkânın fotoğrafını çekeceğinizi şaşırabilirsiniz.

 

Napoli’de Yapılacak Şeyler       

Elbette Pizza Yiyin: Her ne kadar pizza ismi genel olarak İtalya ile anılsa da, pizzanın asıl doğduğu yer Napoli’dir. Şüphesiz ki Napoli’de yapılan pizzaların bir eşinin daha olmamasının nedeni tamamen doğal ve kaliteli malzemelerden üretiliyor olması. Aslında baktığınızda oldukça basit ama tattığınızda mis kokulu fesleğen ve domatesler, süt kokan taptaze mozzarella ile pamuk gibi bir hamur size inanılmaz bir lezzet yaşatıyor. Her bölgede kolaylıkla ulaştığınız pizzalarla neredeyse alakası olmayan Napoli pizzalarına ulaşmak hiçte sandığınız kadar kolay değil. Her köşe başında, her alanda bir pizzacıya rastlamak elbette çok doğal, ancak pizza ile özdeşleşen yerler var ki, bu yerlerde pizza tatmak için uzun kuyruklara katlanmak zorundasınız. Gideceğiniz saatleri özenle seçerseniz bekleyeceğiniz zamanı biraz daha kısaltmış olursunuz. Özellikle öğlen saat 13:00 ve akşam saat 19.:00 gibi giderseniz çok uzun saatler kuyruk beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu işletmelerin tümü lüksten uzak, esnaf lokantası kıvamında, hal böyle olunca buraları daha bir seviyorsunuz.  

 

 

Opera Dinleyin: Napoli buram buram tarih kokan bir şehir. Ve şehrin sanat göstermiş olduğu ilgi olağan üstü. Bu şehre geldiğinizde birçok tiyatro ve opera binasına rastlamanız mümkün. Hala misafirlerini ağırlayan bu sanat merkezlerinde sürekli aktiviteler yapılmakta. Bunlardan birisine katılmak Napoli’de kendiniz adına yapacağınız en özel ve gerekli şeylerden biri olacaktır.

Yürüyüş Turlarına Katılın: Tüm dünya insanın ilgi odağı olan bu şehri tüm ince detayları ile keşfetmek istiyorsanız rehberlerin önderliğinde düzenlenen yürüyüş turlarına katılın. Böylelikle şehir hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tekne Turlarına Katılın: Napoli aynı zamanda tarihi limanları ile de ünlü bir şehir. Bu limanlardan hareket eden tekne turları sizi Napoli’nin bambaşka güzelliklerine götürüyor. Tekne turlarına oldukça makul fiyatlara, donanımlı rehberler eşliğinde katılabiliyorsunuz.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Napoli Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder