Nantes'de Neler Yapılır?

Fransa'nın Nantes şehri Avrupa'nın belki de en özel şehirleri arasında bulunuyor. Eğer sorunları aşıp Nantes uçak bileti aldıysanız bilmeniz gereken ilk şey Şehrin tam anlamı ile yeşil ile mavinin başkenti olduğu. Şehrin içinden akan Loire nehri Okyanus ile buluşuyor. Nantes gezilecek yerler anlamında oldukça zengin. Bu da şehri ziyaret edenlerin inanılmaz kaliteli zamanlarla birleşmesine sebep oluyor. Aklınıza ki ilk soru Nanteste ne yapılır? sorunuysa endişe etmeyin. Çünkü Nantes şehri gece kulüpleri restoranları içki ya da şarap kafe olarak çevirebileceğimiz merkezleri alışveriş alanları ile Fransa'nın adeta en önemli turistik şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkarıyor. Nantes şehri genel yapısı ile son derece farklı kültürleri bir arada yaşatan bir alan. Bu alanda Afrikalı Arap kökenli Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelip şehre yerleşmiş birçok farklı kültürü içinde barındırıyor. Fransa'nın Nantes şehrinde yapılabilecek birçok farklı aktivite var. Birçok zorluğun üstesinden gelip Schengen vizesi alıp Nantes şehrine ulaştıktan ve otelinize yerleşmeye sorunlarını da çözdüyseniz tavsiyemiz kesinlikle sokaklara çıkmanız. Zira Hayat Dünyanın her yerinde sokaklarda akıyor. İçinde bulundurduğu öğrenci potansiyeli ile birçok farklı insana ev sahipliği yapan Fransa'nın Nantes şehri insanların küresel kültürlerini de şehri yansıtmasına aracılık yapmış durumda. Erken saatlerinde başlayan kent yaşamı aslında gece de devam ediyor. Sadece gün içerisinde kısa bir temizlik ve dinlenme molası veriliyor. Bunun haricinde 24 saat hizmet veren gece kulüpleri gündüzlerinde hizmet verilen kafeler olarak bambaşka bir boyut kazanıyor. Bu da Fransa'da yapılabilecekler listemiz için Nantes şehrinin en uygun alanlardan biri olduğunu ortaya çıkartıyor.

 

Nantes şehri yazın ve kışın farklı güzellikleri içinde barındırmakta. Kış mevsimleri genellikle çok büyük bir kar yağışına sahne olmaksızın daha çok yağmurlu geçmekte. Bu da sokakların her zaman yağmura rağmen temiz kalmasına olanak tanıyor. Ayrıca yağmur olarak Avrupa'nın en yüksek payını üzerinde taşıyan Nantes şehri yağmurların etkisiyle içinde sürekli aktif olarak yaşamını devam  ettiren Loire Nehri’ni de besleyen önemli bir potansiyeli barındırıyor. Loire nehri Üzerinde kayıklarla ve motorlu sandallarla gezinti yapabileceğiniz olağanüstü bir nehir. Şehri bir boydan bir boya bölen nehir özellikle görsel anlamda tarifsiz anlar yaşamanıza neden oluyor. Ayrıca Nantes şehri için söylenebilecek en önemli söz şehirde yeşilin ve doğanın son derece önemle korunduğu. Bu da şehirde yapılabilecek her türlü aktivitenin yorgunluğunu yeşil çimlerin üzerinde uzanıp birkaç saat öğlen uykusu ile geçeceği anlamını taşıyor.

 

 

Nantes şehrinde yapılabileceklere yakından baktığımızda öncelikle Nantes şehrini bir de bisikletle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Nantes görülmesi gereken yerler konusunda bir çok farklı noktaya sahip. Bu durum sizin daha yavaş bir ritimde hareket etmenizi gerektiriyor. Zira şehir çok yoğun bir trafiğe sahip değil. Sürekli olarak aktif toplu taşımayı şehrin yerel taşıma sistemleri ve tramvayları üstleniyor. Bu da insanların şehir içinde sıkça araba kullanmalarını engelliyor. Nantes şehrinde bisikletinize atlayıp nehri bir boydan bir boya takip ederek inanılması çok güç manzara ve güzelliklere tanıklık edebilirsiniz. Şehirde güvenlik ile ilgili hiçbir sorun bulunmuyor. Yani ister bayan olun ister erkek olun günün hangi saati olursa olsun ya da gecenin kaçı olursa olsun şehirde güvenle o huzurla dolaşmanız mümkün. Bu da sizin bir bisiklete şehrin dilediğiniz yerine dilediğiniz saatte gitmenizi sağlıyor. Şehirde her köşe başında sokakta ya da her önemli merkezinin yakınında bir sokak sanatçısı bulunuyor. Bu sanatçılar çoğunlukla ülkeye dışarıdan gelen öğrenciler olsa da yapmış oldukları müzik ya da yapmış olduğu gösteriler profesyonellik kokan ve övgüyü bahşişi hak ediyor. Gerçekten şüphe duymadan izlemeyi ve dinlenmeyi hak eden yapımlar olarak tarif etmemiz yanlış olmayacaktır. Zira şehir tam anlamıyla sanatı ve müziğin bir araya gelmiş olduğu bir nokta. Nantes şehri içinde birçok sinema tiyatro Opera ve konser alanını barındırıyor. Daha önce Avrupa'nın önemli sanatsal başkentlik ödüllerini de almış olan Nantes şehrinde haftanın hangi günü olursa olsun mutlaka önemli bir konser ya da bir tiyatro oyunu veya bir Opera gösterisi bulmanız mümkün. Bu yüzden Nantes şehrinin turistik amaçla ziyaret edecek olanların bilmesi gereken şehirde gece kulüplerinin Sanat ve Kültür ile doğru orantılı ilerlediği. Şehirde sadece içki içilip gece kulüplerinde eğlenilebilecek bir yapının çok daha ötesinde hazineler olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca Dünyanın her yerinde yaşadıkları toplumlara kültürel anlamlarda büyük fayda sağlayan Afrika asıllı İnsanların tercih ettiği Nantes şehri okyanusa olan sahile tam bir renkler cümbüşü oluşturmuş durumda. Dilediğinizde mevsime göre Okyanusta yüzmenin keyfine varabilir, sokaklarda yürürken müzik eşliğinde dans edebilirsiniz. Burada insanlar yapacağınız hiçbir çılgınlığı yadırgamıyor. Zira Fransız kültürü insanların daha özgür ve daha sorunsuz hayat yaşaması için birçok sorunu kökünden halletmeyi ve dünyaya örnek olacak medeni kanunlar oluşturmayı başarmış durumda.

 

 

Brethon’da sıkça karşımıza  çıkan liman meyhaneleri oldukça popüler mekanların başında geliyor. Bu meyhanelerde Fransız usulü müzik ve romantik danslar dilediğiniz de size istediğiniz en kaliteli şaraplarla eşlik ediyor. Nantes şehri tek başına gitmek için çok yanlış bir seçim olmayacaktır. Şehirde arkadaşlık edebileceğiniz ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Bu alanda oluşmuş birçok sosyal ortam bulunmakta. Bunların başında ise daha çok tiyatrolar gelmekte. Çünkü Fransız yerel halk tek başına tiyatro gitmeyi neredeyse sosyal ilişkilerin başlangıcı olarak kabul ediyor. Eğer Fransızcanızı geliştirmek ve de yeni bir insanla tanışmak istiyorsanız yapmanız gereken Nantes şehrinde güzel bir oyun seçip iyi bir tiyatro oyunu izlemek. Zaten tiyatro salonlarının çıkışında insanlar salondan ayrılmayı tercih etmiyor. Salonu  bir bölümü insanların içkisini yudumlayabileceğini ve yeni insanlarla tanışabileceği bir şekilde hazırlanmış durumda. Bu alanlarda kendi halinizde oturup ya da başka birine bir içki ısmarlayarak yeni dostluklar başlatmanız mümkün.

 

Fransa şarap sanat ve müziğin olduğu kadar heykelinde başkenti. Nantes şehri Fransa'nın içinde birçok sanat eseri ve heykeli barındırmakta. Pommeraye  pasajına giderek pasaj içerisine duvarları süsleyen birçok heykeli yakından inceleyebilirsiniz. Heykeller Rönesans zamanında yapılmış olan ve tam olarak eser sahibinin kim olduğu belli olmayan anonim heykeller olarak görülüyor. Genellikle sırtı dönük melekler şeklinde resmedilmiş olsa da meleklerin insan bedeniyle mermere işlenmeleri ve cinsel bölgelerinin özellikle şal ile örtülmüş olmaları dikkat çekiyor. Mermerdeki işçiliğin şalı neredeyse bir tül perde gibi işlemiş olması ise bambaşka bir ayrıntı. Fransa'nın Nantes şehrine turistik bir gezi düzenleyeceksiniz mutlaka ve mutlaka ilk önceliğiniz şehirde sanat eserlerini ve Rönesans dönemi tablolarını görmek olmalı. Şehrin birçok bölgesinde bulunan sanat galerileri içinde resimleri heykelleri barındırabilmekte. Bu heykeller sizi gördüğünüz anda ortaçağa götürecek ve sanki o anı kapıdan dışarıya attığınız ilk adımda hissedeceksiniz.

 

 

İkinci Dünya Savaşı gibi tarihin en kanlı savaşlarından birini geçirmiş olsa da Nantes şehri sahip olduğu sanatsal ve kültürel hazineleri saklamayı ve korumayı başarmış dünyanın ender şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Gördüğünüz anda hayrete düşeceğiniz tabloların İçinde bulunduğumuz yıllara kadar nasıl bu kadar kaliteli saklandıklarını düşünmeden kendinizi alamayacaksınız. Sanat eserlerinin tarihi ancak onları gerçek gözlerle gördüğünüzde anlaşılır sözü burada sizi bir kez daha hayrete düşürecek. Zira resimler için yapacağımız hiçbir benzetme Nantes şehrinde bulunan bu resimleri tarif etmek için yeterli olmayacaktır.

 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Nantes Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder