Nantes'de Ne Yenir Ne İçilir?

 

Nantes şehri ve Fransa dünyanın savaş tarihi açısından en çok darbe almış yara almış ülkelerinin başında gelmektedir. Nantes uçak bileti size hem tarihi hem turizmi bir arada sunmayı başarsa da ülke büyük yıkımların izlerini silmeyi başarmış durumda. Ülke tarihi pek çok işgale ve savaşa tanıklık etmiş ve Nantes şehri ve Fransa İkinci Dünya Savaşı'nda en büyük yıkımı gören ülkelerin başında gelmektedir. Fransız şehirlerinin Fransız kültürünün en önemli noktalarından olan yiyecekler ve içecekler dünyada bu alanda belirleyici rol oynamaktadır. Zira Fransız yeme içme kültürü dünyanın birçok noktasında adeta okullarda ve sosyolojik hayatta ders niteliği taşımaktadır. Bu yönüyle bakıldığında Fransız mutfağının ne derece önem arz ettiğini anlamamız için başka bir kaynağa ihtiyaç duymamıza gerek kalmayacaktır. Fransız tarihi yaşamış olduğu devrimler savaşlar Rönesans ve sanat atılımları göz önünde bulundurulduğunda mutfağı da aynı bu ilerlemeyi derinden hisseden noktalardan olmuştur. Fransız mutfağı ve Fransız aşçıları için söylenebilecek olan en önemli şey asla taklit edilemeyecekleri ve gerçek bir Fransız Mutfağı macerası yaşanması için mutlaka Fransa'da olmanızın gerektiğidir. Zira dünyanın birçok noktasında Fransızca bilen aşçılar kendilerini Fransız aşçısı olarak tanısa da gerçek bunun biraz ötesindedir. Dünya globalleşen haliyle birçok farklı özelliği para kazanma maksadı olarak taşımaktadır. Gerçek bir Fransız mutfağı macerası yaşamak istiyorsanız Nantes şehri sizin için en doğru yer olacaktır.

 

 

Nantes şehri  Bretonya Bölgesinden ayrılsa da  içinde bulunduğumuz yıllarda dahi bu bölgenin izlerini taşımaya devam etmektedir. Nantes şehrinin en özel yiyeceklerinden olan Creperie, Nantes Mutfağı için çok özel yeri kaplamaktadır. Sözlük anlamına bakıldığında krep olarak dilimize çevrilebilecek olan yiyecek çok özel tatları üzerinde barındırmaktadır. Yemek her ne kadar ana yemek olarak bilinmese de jambon ile bir araya geldiğinde kesinlikle ana yemek olarak da servis edilebilir. Ayrıca Nantes şehri içinde farklı tatlar arıyorsanız bölgenin en önemli olan Baguette sandviçin sizin için doğru bir karar olacaktır. Fransız usulü hazırlanan bu sandviçle hem diyetinizi koruyacak hem de bölgenin yöresel tadı olan bu sandviç korkmadan atabileceksiniz.

 

Fransız Mutfağı ya da Nantes ne yenir? denildiğinde akla sadece tatlılar ve pastalar gelmesi hata olacaktır. Çünkü Nantes şehri okyanusa sahili olan bir konuma sahiptir. Bu yüzden Nantes yemekleri şehrin deniz ürünleri oldukça büyük önem vermesini sağlamıştır. Deniz ürünlerine yakından baktığımızda üzerinde sos ile birlikte servis edilen nice yemeği karışık bir tabak içerisinde sunulan birçok farklı Deniz ürünü Fransa'nın Nantes şehri için ortaya çıkan önemli yiyeceklere ev sahipliği yapmaktadır. Eğer sizde Fruit de mar isimli bu yiyeceğin tatmak isterseniz mutlaka Nantes şehri usulü olmasına özen göstermelisiniz. Ülkenin farklı birçok noktasında bu yiyecek sunuluyor olsa da Nantes şehri için ayrı bir parantez açılması büyük önem arz etmektedir.

 

 

Fransız içkilerine yakından bakmadan önce söylenmesi gereken insanların farklı ülkelerde farklı noktalara gittiğinde mevcut bölgedeki mimari sanat eserleri ve turistik alanlar yanı sıra en büyük önemi yiyeceklere ve içeceklere verdiği bilgisidir. Fransa yiyecek ve içecek konusunda oldukça başarılı ülkelerin başında gelmektedir. Nantes şehri yiyecekleri olduğu kadar içecekleri ile de popülerliğini ülkenin ve dünyanın birçok bölgesinde duyurmayı başarmıştır. Farklı ülkelere ziyaret etmenin ve farklı tatlar denemenin neden önemli olduğunu Nantes şehrinde  içeceğiniz içkilerle hissedeceksiniz. Fransa genel itibariyle en çok şaraba önem vermektedir. Ülkenin adeta bütün üzüm bağları şarap üretimi için kullanılmaktadır. Milli gelirinin neredeyse yüzde  beşlik dilimini Fransa şarap üzerinden kazanmaktadır. Bu noktada üretiminden şişelenmesine kadar büyük önem taşıyan Fransız Şarapları arkasında büyük bir planlı çalışmayı da saklamaktadır. Zira Fransız Şarapları her yıl yeni üretimleri satmayı reddeder. Yani Fransız Şarapları kalitesini koruyabilmek için sürekli 10 veya 20 yıl önceki üretilen şarapların satışına izin verir. Böylece sürekli olarak eski üretim şaraplar hem içki severleri hem de milli gelir anlamında Fransız Devleti'ni tatmin etmektedir. Dünyanın birçok noktasında şarabı tadabileceğiniz gibi Nantes şehri Üzerinde Kurulu olan olağanüstü barlar gece kulüpleri yanı sıra özellikle şarap içimi için açılmış olan şarap kafelerde bulunmaktadır. Bu şarap kafeleri önemli kılan içerisinde taşıdığı ortaçağ mimarisi ve sürekli kulak yormayan bir yoğunlukta çalan klasik Fransız yerel müziği ile birleşmesidir. Zira tek başına sarhoş etmek için Fransız yerel müziğini dinlemek dahi sizi tatmin edecektir. Bu müzik Fransız şarabı ile birleştiğinde tadına doyum olmayan ve bitmesini istemeyeceğiniz manzaralara sahne olacaktır. Zira Sokağın bütünüyle görünmesi amacıyla tasarlanan Fransız şarap kafeleri oldukça ciddiye alınan noktaların başında gelmektedir. Bu şarap kafelerinin en önemli özelliği ise mutlaka ve mutlaka günümüzden 30 ila 40 yıl öncesinde üretilmiş olan şarapların servis edilmesidir. Fiyatlarına baktığımızda oldukça yüksek sayılabilecek rakamlara servis edilse de yaşadığınız büyük zorluklar sonunda Fransız şarabını Nantes şehri içerisinde bu iş şarap kafelerde içmenizi mutlaka tavsiyemiz olacaktır. Ayrıca Fransa’nın neyi meşhur olduğunu merak edenlerdenseniz Salyangoz yemeği Escargot olduğunu bilmenizde fayda var.

 

 

Fransa'da ben dışarıda yemek yemek istemiyorum ve Nantes şehrinde kalacağınız Otel içerisinde yemek ve içki seçiminizi yapmak istiyorsanız bu kesinlikle yanlış bir karar olmayacaktır. Çünkü Nantes şehri içerisinde bulundurduğu otellere bakıldığında tamamen özel Fransız aşçıları ve kaliteli Fransız içkileri ile süslenmiştir. Otellerin genel yapısı sürekli olarak kullanıcılara hizmet vermek üzere tasarlanmış olup dilediğiniz an istediğiniz yıla ait istediğiniz Fransız şarabını bulabilmeniz de olanak sağlamaktadır. Yani Fransa'da oteller içki ve yiyecek konusuna özellikle önem göstermektedir. Fransa'da ülkemizde olduğu gibi her şey dahil fiyatlandırılması uygulanmadığı için oda servisinden isteyeceğiniz şaraplar ayrıca bir ücret olarak hesabınıza yansıtılmaktadır. Nanteste ne içilir? sorusunun cevabı içkilerinin en önemlisi ve özeli şarap olarak cevaplanabilse de ülkede İkinci büyük önemi bira almaktadır. Almanya ile yaşanan yakın bağlar Fransız ve Alman halkının içki konusunda da birbirlerine yol göstermesine sebep olmuştur. Her ne kadar İkinci Dünya Savaşı içerisinde Almanlar Fransa'yı işgal etmiş olsa da yapılan işgal Fransızlara karşı değil daha çok ülke üzerindeki Yahudilere karşı yapılmış olan bir hareket olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira Fransa ve Almanya Tarihte birçok kez birbirlerine karşı savaşmış olsa da bu savaştan hiçbir zaman olağanüstü insan kayıplarına sahne olmamıştır. Çünkü Fransız ve Alman halkları bu savaşlardan kaçınmayı tercih etmiştir. Bu da kültürel alışverişin yiyecekler ve önemli alanda içecekler olarak değiş tokuş yapılmasına olanak sağlamıştır. Bira Bu noktadan bakıldığında Fransızların  ikinci önemli içkisi olmak için yeterli altyapıya sahip olmasını da beraberinde getirmiştir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Nantes Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder