Nantes Şehir Rehberi

Nantes şehri Fransa düşünüldüğünde daha batıda kalan ve okyanusa sahili olan Loire  Nehri’ni içinden geçiren Fransız Devleti'nin en büyük altıncı şehri olarak bilinmektedir. Nantes uçak bileti size büyük bir kültürün kapısını aralayacak. Ayrıca Fransa'nın en büyük nehri olan Loire  Nantes şehrinin kurulmasında çok büyük önem taşımıştır. Medeniyetin ve yaşantının başlamasını destekleyen en önemli koşullardan biri de nehrin çevresine vermiş olduğu verimli ve zengin topraklardır. Şehir için söylenebilecek son derece yeşil ve mavi bir tonda olduğudur. Genel olarak Akdeniz ikliminin özelliklerini yansıtan şehirde kış mevsiminde uzun yağmurlara denk gelmeniz olası bir durum olduğudur. Zira şehir okyanusa olan komşuluğu sebebiyle kar yağışlarının çok uzun süre hisseden ve üzerinde barındıran bir yapıda değildir. Fransa'nın Nantes şehri  284.970 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en önemli özelliği tam bir öğrenci şehri olmasıdır. Bu yüzden şehirde her yıl on binlerce öğrenci üniversite eğitimine başlarken bir o kadar öğrenci de üniversite yaşantısına nokta koymaktadır. Nantes Üniversitesi sanatın merkezi ve edebiyatın şehri olarak da tarif edilmektedir.

 

 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'nın en çok acı çeken şehirlerinin başında gelen Nantes savaşın ardından bağlı olduğu Bretonya  bölgesi ile birlikteliğine son vermiştir. Fakat şehirde birçok noktada Büyük Britanya’dan şehre göç etmiş Kelt halkı  yaşantısını sürdürmeye devam etmektedir. Fransa'nın Nantes şehri ülkenin en az şarap üreten fakat en çok şarap tüketilen bölgelerinin başında gelmektedir. Bu da turizmin etkili olduğu şehir ve insanların daha çok içmek için değil hediyelik maksatla şarap satın aldığını ortaya çıkartmıştır. Bu yüzden Fransa Nantes şehrine ayrı  bir önem  vermektedir. Nantes hava alanı ulusal anlamda aktarmalı ve direk uçuşlara olanak tanırken şehrin genel yaşantısına baktığımızda toplu taşımanın son derece aktif olduğunu görmek ve insanların kişisel arabalarını sokaklara çıkartmaktan kaçındığını söylemek doğru olacaktır. Bu da şehirde trafik oluşmasının önüne geçmek ile birlikte insanlara yürüyebilecekleri daha aktif alanlar sunmaktadır. Sahip olduğu yeşil ve geniş parklarda sürekli yerlerde uyuyan ve kitap okuyan insanların şehri olarak bilinen Nantes sahip olduğu önemli sanatsal galerileri Tiyatroları ve konser alanları ile kültüre ve sanata önem veren şehirlerin başında gelmektedir. Nantes şehri için turistik bir vize almanız sizin şehre gidebilmeniz için yeterli olacaktır. Fakat Fransa'nın Avrupa Birliği üyesi olmasından kaynaklanan birçok problem ülkemiz vatandaşları için Nantes şehrinin oldukça zor seyahat edilen noktalardan birine dönüşmüştür. Çünkü Schengen vizesi Türk vatandaşları için oldukça zor çıkar vizelerin arasında bulunmaktadır. Fransa'da yaşayan büyük kaçak Türk nüfus bu zorluğun oluşmasının temellerini atmış durumdadır. Fransa'nın her yerinde olduğu gibi Nantes caddelerinde de Türkler ile karşılaşmanız son derece normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira Fransa'da yaşayan Kaçak Türklerin büyük bölümü Paris ve Nantes şehirlerini tercih etmektedir.

 

 

Nantes şehri Turizm için seyahat etmeyi düşündüğünüz şehirler listesinde önemli bir konumda olması gereken bölgelerin başında gelmelidir. Şehre ulaşmak için harcayacağınız her liranın fazlasıyla karşılığını verecek son derece modern ve bir o kadar da Orta Çağ mimarisinin sanatla buluşturan şehirlerin başında gelmektedir. Nantes şehri kaliteli şarabın olağanüstü Fransız müziği ile birleşip sıra dışı Rönesans tablolarını canlı olarak izleyebileceğiniz Avrupa'nın kültürel anlamda başkentleri arasında gösterilebilecek uyumu yakalayan Ender şehirlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şehri tam manası yaşamanız için muhakkak şehrin caddelerinde yürüyüp parklarında kitabı okumanızı ve gökyüzünü bir de Nantes sahillerinden izlemenizi tavsiye ediyoruz. Zira bu sizin belki de hayatınızda yaşayabileceğiniz en sıra dışı ve en tatmin edici tatiliniz olarak hafızanıza kazınmasını sağlayacaktır. Nantes nerede? sorusunun cevabı kesinlikle medeniyetin kalbinde olarak cevaplanabilir.

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Nantes, Fransa

Nüfus: 284.970

Resmi Dil: Fransızca

Para Birimi: Euro

İklim: Ilıman

Saat Farkı: GMT +2

Telefon Kodu: +33

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Nantes Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder