Münih'te Görülecek Yerler, Yapılacak Şeyler

    Münihte görülmesi gereken yerler birçok turistin ve ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Büyüklük açısından Berlin ve Hamburg’dan sonra gelen bu güzel şehir, yılın her mevsiminde ayrı bir etkinlikle karşınıza çıkmaktadır. Münih tarihi dokusu, güzelliğiyle birlikte gezilecek yerler konusunda gezginlerin kalbinde önemli bir yere sahiptir. Almanya’nın tüm dünyaca bilinen en büyük festivalleri ile birlikte turistlere de ev sahipliği yapan Münih, her sonbaharda adını tüm dünyaya duyurmaktadır. Ayrıca birasıyla da ünlü olan bu şehir etkinlikleriyle insanların kalbini çalmaya devam etmektedir. Münih, Almanya’nın en büyük şehirlerinden biri olmasının yanında Avrupa’nın da en önemli sanat, teknoloji, yayıncılık, finans, inovasyon, eğitim, turizm konularında da önde gelen isimlerindendir. Bu nedenle Almanya Münih gezilecek yerler ve Münih te gezilecek yerlerdeki gotik, rokoko, romanesk mimari dokusu da sizleri büyüleyecektir. İhtişamlı kiliseler, tüm dünyada bilinen sanat galerileri ve müzeleri ile gezginlerin ve sanatseverlerin vazgeçemediği şehirlerden biridir. Münih, Bavyera kültürüyle de kendisini Almanya’nın diğer şehirlerinden ayırmaktadır. Münih gezilecek yerler konusunda oldukça cömert davranmış ve sıkılmadan tatilinizi geçirebileceğiniz bir yer olmuştur. Münih’in ünlü spor kulübü olan Bayern Munih’in de bölgesi olduğunu spor sevenlere belirtmekte yarar var.

   Münih’te gezilecek yerler konusunda her mevsimde ayrı bir eğlence ve ayrı bir etkinlikle karşılaşabilirsiniz. Münih’te sonbahar mevsiminde Eylül sonu ve Ekim başında ekim festivali, en çok bilinen bir diğer adıyla Oktoberfest festivali başlamaktadır. Oktoberfest festivali biralarıyla anılmakla birlikte kültürel bir etkinliktir. Münih’te gezilecek yerler açısından başı çeken ve Almanya kültürünü yansıtan bu festivalin birçok ülkede ve bölgede benzer festivalleri bulunmaktadır. Oktoberfest’i yerinde görmek ve bu etkinliğe katılmak, sizlere ayrı bir hava katarken eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayacaktır.   Münih’te gezilecek yerler kış aylarında da ayrı bir havaya bürünmektedir. Kış aylarında özellikle noel zamanında büyüleyici ve ayrı bir atmosfere kavuşan Münih, kışın içinizi ısıtacaktır.

 

Münih’te her yıl iki kere düzenlenen Tollwood Festivali de sizleri bekliyor olacak. Tollwood Festivali kış mevsiminin Aralık ayında ve yaz mevsiminin Haziran - Temmuz aylarında düzenlenmektedir. Tollwood Festivali çevresel duyarlılığı arttırmak için düzenlenen bir çadır festivalidir. Tollwood Festivali’ne katıldığınız zaman kültürel programlarla, konserlerle, sahne gösterileriyle ve tiyatrolarıyla eğlenceli ve dolu dolu bir festival zamanı geçireceksiniz.

Münih’te etkinlikler ve festivaller bununla sınırlı kalmıyor. Film sevenleri oldukça memnun edecek olan uluslararası film festivali de Münih’te her yıl Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşiyor. Filmest München, yani Münih Uluslararası Film Festivali, sizlere eğlenceli bir etkinlik imkânı sunuyor. Bu festival toplamda sekiz gün sürüyor. Almanya film sektörü için önemli bir yeri olan bu festival, özellikle gençler için önemli bir yere sahip. Münih Uluslararası Film Festivali, gençlere verdikleri ödüllerle dikkat çekmekte ve bunun yanında belgesel çekimleri ve projelerine ödüller vererek bilimsel projelerinin yanında durdurduklarını göstermektedir. Münih’te Haziran ve Temmuz aylarında sanat sevenleri memnun eden bir festival daha bulunmaktadır. Bu da Münchner Opernfestspiele festivalidir. Münih festivalleri hem eğlenceyi hem de sanatsal yönüyle dolu bir tatil zamanı geçirmeyi sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu festival Münih Opera Festivali olarak da bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında Münih’e yapacağınız seyahatlerle sanatsal yönünüzü besleyebilir ve yurt dışı gezinizin hakkını verebilirsiniz. Münih’te Ekim ayında gerçekleştirilen Maraton yarışı da yurt dışı gezisi yapmayı sevenleri etkilemektedir. Münih Maratonu her yıl düzenlenmektedir ve bu şekilde Bayern Münih’in doğduğu yerde sportif bir etkinliğe katılarak tatilinizi renklendirebilirsiniz.

    Festivallerinin dışında yapılacak birçok şey daha bulunmaktadır. Münih’in en meşhur yerlerinden biri olan Marienplatz, hem gece hem de gündüz ayrı güzellikleriyle sizleri büyülemeye devam etmeye hazır bir şekilde beklemekte. Marienplatz’ın tarihi ve sanat kokan sokaklarında dolaşmak, oradaki kafelerde ve restoranlarda oturarak Marienplatz’ın eşsiz manzarası eşliğinde büyülenmek sizlere harika deneyimlerin kapısını aralayacaktır. Marienplatz meydanına tepeden bir bakışla eşsiz manzarayı ayaklarınızın altına alabilmeniz mümkündür. Ancak belirtmekte fayda var; kilisenin saat kulesine çıkmak için birçok merdiveni çıkmayı göze almanız gerekmektedir. Marienplatz manzarasının ayaklarınızın altına serilmesi düşüncesi, tüm o merdivenleri ve yorgunluğunuzu unutturacaktır. Gündüz başka gece başka bir güzellik sunan Marienplatz sokaklarını sizler de beğeneceksiniz.

       Geceleri gotik,  rokoko, romanesk mimari yapıların ışıklarla bezenmiş ve süslenmiş yapısını görmek sizleri mimari yapıların etkisi altına alacaktır. Ayrıca eski belediye sarayı Altes Rathaus’u görebilir, yapının eşsizliği altında büyülenebilirsiniz. Bunun yanında yeni belediye sarayı Neues Rathaus binalarını da ziyaret edebilir, eski ve yeni binaların ihtişamını karşılaştırabilirsiniz. Mairenplatz meydanından çıkıp Kaufinger Caddesi’ne doğru ilerlerken 15. yüzyılın mimariye olan etkilerini gözlemlemeye devam edebilirsiniz. Kaufinger Caddesi’nde Frauen Kirche yani Dom Kilisesi ile St. Michael Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Daha sonra caddeyi yürümeyi devam edip Karlstor Kapısı‘ndan çıkılıp Karlsplatz Meydanı’na ulaşıp Münih’in güzellikleri eşliğinde tatilinize devam etmeniz mümkün.

    Residenz caddesini yürümeye devam ettikçe Max Joseph Meydanı ile Residenz Sarayı’na ulaşacaksınız. Residenz Sarayı’nın görkemli mimarisiyle ziyaretçilerini büyülemekte ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz. Residenz Sarayı’nın her bir bölümü ayrı biletlerle ziyaret edilebiliyor ve ziyaret yaklaşık olarak üç saate denk geliyor. Dilerseniz Residenz Sarayı’na özel bir gün ayırabilirsiniz, dilerseniz de sadece merak ettiğiniz bölmeleri ziyaret edebilirsiniz.

     Münih’te ziyaret edebileceğiniz başka bir yer ise English Gardens’dır. English Gardens’ı ziyaret ettiğinizde fark edeceksiniz ki bu alan bahçeden ziyade daha çok bir orman gibi. İçerisindeki şelaleler ve kanallar sizleri büyüleyecektir. Viktualenmarkt bölgesi de Münih tatilinize renk katacak yerlerden biridir. Lokal yiyeceklerin satıldığı bu yer, sizlere unutulmaz tatlar yaşatacaktır. Almanya’nın en meşhur biralarından biri olan Weissbier birasını da yine burada içebilirsiniz. Alman Bira Evi Hofbrauhaus’u ziyaret ederek hem kısa bir mola verebilir hem de bira içerek dinlenebilirsiniz.

Münih’te gezilecek yerlerden bir diğeri de Olympiapark‘tır.  Olympiapark’ın yanında bulunan BMW Welt ve Müzesi ziyaret edebileceğiniz yerlerden biridir. Müzeleriyle de ünlü olan Münih’te müze ziyaretlerinde bulunmak sizlere ve tatilinize ayrı bir hava katacaktır. Deutsches Müzesi‘ni gezebilir ve Almanya’nın tarihini oluşturan müzenin elli bölümünde teknoloji ve bilimin izlerini gözlemleyebilirsiniz.

 Isartorplatz Meydanı’na ve Isartor Kapısı eski şehre girilen bölmelerden, kapılardan biridir; bu bölgeleri de görmek isteyeceksiniz. Münih’te her tarza uygun olarak yapılacak şeyler bulmak mümkündür.

   Münih’te yapılacaklar listesi bir hayli kalabalıktır. Almanya kültürünün en belirgin özelliklerinden biri olan ve Biergarten olarak anılan bira bahçelerinde zaman geçirebilir, tatilinizi renklendirebilirsiniz. Münih’te yapılacak şeyler listenizi gerçekleştirirken ulaşım sorununuzu toplu taşıma araçları sayesinde giderebilirsiniz. Münih’te görülmesi gereken yerler genellikle merkezde toplanmış olup Münih şehrinin tren istasyonları sayesinde gezintinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

    Münih’te her türlü toplu taşıma aracı vaktinde gelmektedir. Bu konuda oldukça gelişmiş olan Münih’te birden fazla toplum taşıma bilet seçeneği vardır. Toplu taşıma ücretleri mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Tatilinizi geçireceğiniz süreye göre haftalık veya günlük bilet alımı yapabilirsiniz. Münih’te kullanacağınız toplu taşıma araçları şehirdeki en uzak noktalara giden S-Bahn Metrosu, şehir içinde kullanılan hızlı tren olan U-Ban, şehrin birçok yerine ulaşım sağlayan ancak daha yavaş olan tramway gibi araçlar olmaktadır. Bunlara ek olarak, şehir içi trafiğin sorun olmadığı Münih’te otobüslerden de yararlanabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Münih Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder