Munih Şehir Rehberi

    Almanca yazılışı München olan dilimize de Münih olarak geçen bu şehir, Almanya’nın en gözde şehirlerinden biridir. Bavyera Eyaleti’nin başkenti olan Münih bu eyaletin en büyük kentidir. Avrupa Birliği’nin de en büyük on ikinci bölgesi olarak bilinmektedir. Almanya Münih büyük bir şehir olmasına rağmen nüfus dağılımı bakımından ülkemizde bulunan büyük şehirlerimizden oldukça farklıdır. Toplamda beş milyon nüfusa sahip olan bu şehir Bavyera Alpleri’nin kuzeyindedir ve İsar nehri kıyısına kurulmuştur. Şehrin sloganı “Uzun Zaman Yürekli Dünya Şehri” iken bugünlerde “Münih Seni Seviyor” cümlesine dönüşmüştür. Münih’te Almanya para birimi olan Euro kullanılmaktadır. Konuşulan dil Almanca’dır. Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshut ve Landberg bölgelerinde insanlar yoğun olarak yaşamaktadırlar.

   Münih oldukça eski tarihi geçmişe sahiptir. M.S. 1158 yıllarında kurulan bu bölge, yaklaşık olarak yirmi yıl sonra şehir olarak ilan edilmiştir. Münih eski dilde keşişlerin yeri anlamına gelmektedir. 1328 yıllarında başa gelen Loius sayesinde şehrin refah düzeyi ciddi oranda artmıştır. Zaman geçtikçe ve yüzyıllar ilerledikçe mimari yapılardaki görkemli hava aynı oranda ilerlemiştir. 15. yüzyılda gotik mimarisinin etkisi altında kalan şehir merkezi büyümeye başlamıştır. Şehrin en büyük katedrali olan Frauenkirche Katedrali 1468 yıllarında yapılmaya başlamış ve yaklaşık olarak yirmi yılda tamamlanmıştır. Bu katedralde gotik mimarisinin etkileri en iyi şekilde görülmektedir. Ancak bu şehir ikinci dünya savaşı sırasında yoğun bombardıman altında kalmıştır.

 

 

  Münih şehri altı yıl boyunca toplam olarak yetmiş bir hava saldırısına uğramıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda aldığı yaralara rağmen Almanya’nın Münih şehri tarihi dokusunun güzelliğini günümüzde yansıtmaktadır. Münih’te bulunan nüfusun bir kısmı yabancılardan oluşmaktadır. Şehrin önemli azınlıklarını Türkler ve Balkanlar oluşturmaktadır. Ekonomik açıdan turizmde olduğu kadar moda konusunda da önemli bir pay sahibi olan Münih; BMW, MAN, Siemens genel merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Almanya ülkesinin yıllık kişi başına gelir düzeyi en yüksek olan ikinci şehirdir. Münih bölgesinde vatandaşların bir kısmı Romen Katolik ile Protestan iken geri kalan kısım diğer dinlere mensup olduklarını belirtmişlerdir.  Almanya para birimi olan Euro’nun kullanılıyor olması, ülkemizle Almanya arasındaki para birimleri arasındaki farklar nedeniyle Münih, biraz pahalı bir şehir olma özelliğine sahiptir. Münih, Almanya kültürünü en güzel bir biçimde yansıtan şehirlerden biridir. Yurt dışı gezilerini kültürel etkenlere göre yapan tatilcilerdenseniz Münih şehrine mutlaka uğramanız gerekmektedir.

  Tüm bu kültürel özelliklerinin dışında Münih siyasi olaylar nedeni ile de adından sıkça söz ettirmiştir. 1938 yılında yapılan Münih konferansıyla Südetler bölgesi Almanya’ya verilmiştir. Südet Krizi olarak adlandırılan bu konferansın sonunda yine aynı yılda Münih Antlaşması imzalanmıştır. Sportif faaliyetlerle de adından sıkça bahsettiren Münih şehri, olimpiyat stadyumları ile de ününü tüm dünyaya duyurmuştur. 1972 yılında oynanan Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmış ve daha önce 80.000 kişilik bir kapasiteye sahip olan stadyum, güvenlik gerekçesiyle 69.250 kişiye indirilmiştir.

 

 

Münih’in hava limanlarından bahsedecek olursak, Münih şehri nin yirmi sekiz kilometre uzağında bulunan Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’nın 17 Mayıs 1992 yılında eski havaalanı Münih-Rem’in yeterli kapasitede bulunmamasından kaynaklı inşaatına başlanmış ve hizmete girmesi sağlanmıştır. Münih’in geçmişi güzellikler ve yeniliklerle olduğu kadar kötü olaylar ile de doludur. Münih Katliamı Almanya’da Kara Eylül olarak geçmektedir ve 4 Eylül 1972 gecesi saat 04:00 sularında gerçekleşen olay birçok İsrail sporcuları ve antrenörleri rehin olarak tutulmasıyla gerçekleşmiştir. Olayın, saldırganların İsrail hapishanelerinde yaklaşık olarak iki yüz tutuklunun bırakılması yönündeki talepleri nedeniyle gerçekleştiği bilinmektedir.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Münih Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder