Moskova'ya Ne Zaman Gidilmeli


Moskova her mevsim görülmesi gereken şehirlerden. Ancak soğuktan hoşlanmıyorsanız kış mevsiminde yakınında bile geçmemenizi öneririz.

1. İlkbahar ve Yaz


Rusya'nın güzel başkenti Moskova, diğer adıyla Moscow, bilindiği üzere soğukları ile meşhur. Bu nedenle şehre gidilebilecek en güzel zaman kesinlikle Temmuz ve Ağustos ayları. Ancak bunun tek sebebi elbette ki hava sıcaklığı değil. Beyaz Geceler de şehre özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında gidilmesi için büyük önem taşıyor. Dostoyevski'nin de eserlerinde bahsettiği bu beyaz geceler, güneşin oldukça uzun süre gökyüzünde kalması ile oluşuyor. Bunun sonucunda saat 2 ve 3 gibi hala daha hava aydınlık olabiliyor. Hatta güneş bir süre sonra battıktan sonra 2 ya da 3 saat yeniden doğuyor. Bu nedenle de şehre Beyaz Geceler zamanında gitmek oldukça keyifli olacaktır.

2. Kış ve Sonbahar


Şehir kış ve sonbahar aylarında oldukça soğuk ve hatta çok yağışlı oluyor. Bu nedenle de fazla tercih edilmediğini söylemek mümkün. Şehre yazın gidildiğinde daha tedarikli olmakta fayda var. Her an serin bir yaz akşamına ya da beklenilmeyen bir yağışa yakalanmak mümkün olabiliyor. Ruslar için bu durum çok daha katlanılabilir bir şey ancak, o bölgenin iklimini bilmeyenler için oldukça şaşırılabilecek bir hava olduğunu söyleyebiliriz.

3. Hava Durumu


Moskova'da hava durumu da incelenecek olursa, ılımlı bir kara iklimi olduğu söylenebilir. Şehirde iklim yönünden normdan uzaklaşma görülebiliyor. Şehrin en soğuk aylarından olan Ocak ayında ortalama sıcaklık yaklaşık -7,5 derece olurken, bu rakam bazı dönemlerde -20 derecelere kadar düşebiliyor. Şehrin en sıcak aylarından olan Temmuz ayında ise ortalama hava sıcaklığı 18,4 derece olarak görülebilir. Ancak bu rakam da bazı durumlarda 30 dereceye kadar yükselebiliyor. Şehirde bugüne kadar görülen en yüksek sıcaklık 38 derece olurken en düşük sıcaklık ise -42 derece olmuş. Yıl boyunca şehre oldukça fazla yağış düştüğünü de söylemek mümkün. Moscow'un yıllık ortalama sıcaklık değeri 5,4 derece. Bu rakama bazı yıllarda biraz aşmış olsa da genel itibariyle böyle olduğunu söyleyebiliriz. Şehirdeki yıllık hava nemi ortalaması ise % 76 oranında demek mümkün. Moskova'nın rüzgar hızı ortalaması ise yıllık olarak 2,3 m/s. Tüm bunların ışığında hem beyaz gecelere denk gelmek hem de daha ılımlı ve sıcak bir havada şehri gezmek için yaz aylarını ve özellikle Temmuz ile Ağustos'u tercih etmenizi önerebiliriz. 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Moskova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder