Moskova'da Nereleri Gezmek LazımMoskova oldukça eski tarihi, turistik noktaları ve kendine has yapısıyla her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesi. Özellikle Rusya'daki en kalabalık, en zengin ve en çok Rusya'nın genel özelliklerini taşıyan şehri olan Moskova, size oldukça keyifli bir seyahat sunacak. Bunun için de Moskova’nın gezilecek yerleri listemiz de sizin için derlendi.

1.
 Kızıl Meydan


Tam anlamıyla Moskova'nın kalbi diyebileceğimiz Kızıl Meydan, her turistin gezmeye ilk başladığı önemli bir nokta olma özelliği taşıyor. Dünyanın en özel meydanlarından biri olarak kabul edilen Kızıl Meydan, Rus tarihinin önemli anlarına tanıklık etmesiyle birlikte pek çok önemli tarihi ve turistik noktayı da içerisinde barındırıyor. Meydan'ın ismi de aslında oldukça ilginç bir anlama sahip. Meydana direkt olarak kırmızıyı çağrıştırması amacıyla bu isim verilmemiş. Rusça'da meydanın ismi Krasnaya Ploshchad. Krasnaya, Rusça'da hem kırmızı hem de güzel anlamına geliyor. Şehrin en güzel noktası olan bu meydana da o yüzden bu isim verilmiş. Meydanın oldukça yakınlarında, ulaşım sağlayabileceğiniz Ohotnii Ryad, Teatralnaya ve Ploshad Revolutsii metro istasyonları bulunuyor.

2.
 St. Basil’s Katedrali


Moskova'ya dair pek çok fotoğrafta görülen, şehrin adeta simgesi olan St. Basil's Katedrali de mutlaka görülmesi gereken önemli yapılardan. Adeta Disney filmlerinin bir parçası gibi duran bu yapı, 16. yüzyılda yapılmış. Bu katedral bugün müze olarak ziyaret edilebilir. Özellikle ışıklandırmasıyla da oldukça ilgi çekici duruyor. Moscow şehrinin bu önemli yapısı kimi zaman Kremlin Sarayı ile karıştırılıyor maalesef ki. Bu eşsiz mimari yapının yapılma sebebi de dönemin devletinin kazandığı zaferleri kutlamak amacıyla yapılmış olması. Yapıyı Korkunç İvan adıyla bilinen İvan Vasiliyeviç yaptırmış. Bu önemli yapı, Moskova’nın gezilecek yerleri arasında önemli bir yerde bulunuyor. Müze her gün 11.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Aziz Vasil Katedrali'ne giriş ücreti yetişkinler için 100 ruble, öğrenciler için 50 ruble ve 7 yaş altındaki çocuklar için ücretsiz. Katedral Kızıl Meydan'da bulunuyor. İletişim için 0952983304 telefon numarasından ulaşılabilir.

3.
 Lenin’in Mozolesi


Lenin'in mumyalanarak korunan bedeninin bulunduğu Lenin'in Mozolesi de Moskova'da gezilecek yerler arasında bulunuyor. Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri, saat 10.00-13.00 arasında ziyaret edilebilen bu yere giriş ücretsiz. Ancak girişte kamera ve çanta gibi özel eşyaların bırakılması gerekiyor. 1930 yılında ziyarete açılmış olan ve bir cam fanus için sergilenen Lenin'in naaşını çok kısa bir süre olsa da görme şansınız var. Lenin'in mozolesine metrodaki Teatralnaya veya Ploshcad Revolyutsii duraklarında inerek, oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu mozole, Moskova’nın tarihi yerleri arasında oldukça kıymetli bir yerde.

4. 
Kremlin Sarayı


Moskova’da görülmesi gereken yerler arasında kuşkusuz çok önemli bir yeri var Kremlin Sarayı'nın. Kremlin kelimesi şehir içindeki kale anlamını taşıyor. Oldukça geniş bir alanda bulunan bu yapı duvarlarla çevrili ve içinde 5 adet saray, 4 adet kilise ve duvarların çevrelendiği kuleler bulunuyor. Düklerde, çarlık döneminde, sovyetlerde ve bugünkü Rusya'da ülkenin yönetim merkezi hep Kremlin Sarayı olmuş. Kremlin Sarayı, Perşembe günleri hariç, haftanın her günü ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri 10.00 ile 17.000 arasındadır. Bilet fiyatları burası için oldukça değişken. Çünkü farklı bölümleri kapsayan pek çok farklı bilet tipi var. Saraya, metrodan Aleksandrovsky Sad İstasyonu'nda indiğinizde kolayca ulaşmanız mümkün. Bilet fiyatları içinse sarayı ve müzeleri gezmek için ortalama olarak 350 ruble diyebiliriz. 

5. 
Lubyanka Binası


Ülkenin meşhur Lubyanka hapishanesinin de bulunduğu Lubyanka Binası, Moskova’da gezilecek görülecek yerler arasında gösteriliyor. Önceleri KGB karargahı olarak kullanılan bu yapı 19. yüzyıldan kalan neo-barok stilin örneklerinin görülebileceği bir mimariye sahip. Binanın içerisinde KGB müzesi de bulunuyor. Binaya dair, Ruslar arasında oldukça yaygın olan bir espri de bulunuyor. Bir zamanlar bu binanın şehrin en yüksek binası olduğu ve en alt katından bakılsa bile Sibirya'nın görüldüğü söyleniyor. Yine metroyu kullanarak, Lubyanka İstasyonu'nda inebilir ve Rusya Moskova’da gezilecek yerlerden biri olan bu önemli yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Lubyanka Binası ul. Bolshaya Lubyanka, 13/16, стр. 1, Moscow, Rusya, 105064 adresinde bulunuyor. İletişim için +7 495 623-93-14 numarasından irtibata geçilebilir. Bina hafta içi 11.00 ile 06.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Cumartesi ziyaret saatleri 12.00 - 06.00, Pazar ise 20.00 - 06.00.

6. 
Çar’ın Çanı - Büyük İvan Çan Kulesi


Bir diğer Moskova gezilecek yerleri arasında bulunan mekan ise kesinlikle Çar'ın Çanı. Tıpkı Lubyanka Binası gibi Çar'ın Çanı için de zamanın yüksek yapılarından olduğu söyleniyor. Büyük İvan Çan Kulesi, 81 metre boyunda. Eğer dilerseniz 137 basamaklı kuleye çıkabilir ve içeriyi gezebilirsiniz. Kulenin en sonunda ise Çar'ın Çanı bulunuyor. 202 ton ağırlığında olan çan, neyse ki şimdiye kadar hiç çalınmamış. Oldukça yüksek bir ses çıkaracağı kesin. Büyük İvan Çan Kulesi'ne ve Çar'ın Çanı'na metroyla giderek ulaşabilirsiniz. Bunun için Kızıl Meydan'da inmeniz yeterli olacak. Kule, Perşembe günleri dışında saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Burayı gezmek için 500 ruble vereceğiniz bilete katedral ve müzeleri gezmek de dahil.

7.
 Dostoyevski’nin Evi


Rus edebiyatının ve dünya edebiyatının en önemli isimlerinden olan Dostoyevski'nin Evi de Moskova’da gezilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Genellikle Dostoyevski St. Petersburg ile bilinse de aslında Moscow doğumlu. Özellikle bu önemli sanatçının doğup büyüdüğü evi görmek meraklısı için gerçekten de çok özel oluyor. Üstelik bu evde kütüphaneyi gezebilir ve sanatçının kişisel eşyalarını da görebilirsiniz. Hatta belki de Dostoyevski'nin karanlık stilinin nereden geldiğini de bu ziyaretinizde öğrenebilirsiniz. Dostoyevski'nin Evi'ne metro ile Novoslobodskaya İstasyonu'nda inip, Seleznevskaya'dan devam ettiğinizde sola dönerek ulaşabilirsiniz. Bu önemli ev Dostoevskogo'da bulunuyor.

8.
 Bolşoy Tiyatrosu

Rus mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Bolşoy Tiyatrosu da Moskova’da gezilecek yer arasında gösterilebilir. Bu önemli yapı, Rus parası olan 100 rublenin üzerinde de bulunuyor. Tasarımı Josep Bove'a ait olan Bol'shoy Teatr, içerisinde sahnelenen oldukça başarılı opera ve bale gösterileriyle kısa zamanda çok ünlü bir yer haline gelmiş. Üstelik iki kez de yangın geçiren bu binanın hala daha güzelliğini koruduğunu söylemek mümkün. Nazım Hikmet'in Ferhat ile Şirin eseri de burada baleye uyarlanıp sahnelenmiş ve hala daha repertuvarda bulunuyor. Özellikle burada bir bilet alıp gösteriye giderek bu önemli yapının keyfini çıkarmanızı öneririz. Yolculuktan önce internet üzerinden bilet almanızda fayda olacaktır. Moskova metro istasyonundan Teatralnaya yani Bolşoy Tiyatrosu veya Okhotnyi Ryad yani Tiyatro Meydanı duraklarında inerek buraya ulaşmanız mümkün. Tiyatronun tam adresi ise Theatre Square, 1, Moscow, Rusya, 125009. İletişim için +7 495 455-55-55 telefon numarasından ulaşılabilinir. Burada bir gösteriyi izlemek için bilet fiyatları 100 rubleden başlıyor.

9.
 Manej Meydanı ve Cam Kubbeler


Manej (Manege/Manezhnaya), sık sık etkinliklerin düzenlendiği, pek çok turistik mekanı içerisinde bulundurması sebebiyle turistlerin sıkça da ziyaret ettiği bir meydan. Tarihte çarlık askerlerinin at eğitimine ev sahipliği yapmış olan bu meydanda gençlerin şarkı söylemelerine ya da ışık gösterilerine denk gelmeniz mümkün. Meydanın oldukça şık süs havuzları da bulunuyor. Meydan içerisinde bulunan yer altı çarşısındaki cam kubbeler de kesinlikle görülmeye değer. Moskova’da gezilecek görülecek yerler arasında yine önemli bir yeri olan bu mekana Kızıl Meydan'dan ulaşmanız mümkün. Manej Meydanı, Kızıl Meydanı'n kuzeyinde bulunuyor. Yürüyerek gidilebilir.

10. 
Gorky Park


Moskova’da gezilecek 10 yer arasında mutlaka gösterilebilecek bir yer olan Gorky Park da hafta sonu hoşça vakit geçirmek için mutlaka gidilen, ülkenin önemli parklarından bir tanesi. Üstelik parkın içerisindeki dönme dolapta Moscow manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Burada Avrupa'nın en büyük buz pisti de yer alıyor. Eğer ilgileniyorsanız kesinlikle tavsiye ederiz. Oldukça fazla aktivite imkanının bulunduğu bu parkta, satranç ve dans gibi aktivitelerin yanı sıra kumsal da yer alıyor. Buranın ilginç bisikletlerinden kiralayarak da hoşça vakit geçirmek mümkün. Parka, metrodan Park Kulturi İstasyonu'nda inerek ve Krimsky Köprüsü'nden yürüyerek ulaşmak mümkün.

11.
 Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi


3 binanın içindeki 2 bölümden oluşan Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi'nde 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl Avrupası ve Amerikasının özel örneklerini görmeniz mümkün. Moskova müzeleri arasında önemli bir yeri olan bu müze, 3 katlı ve içerisinde 26 oda var. Üstelik burada; Van Gogh, Picasso, Monet, Rodin, Cezanne ve Kandinsky gibi pek çok ünlü sanatçının orjinal eserleri görülebilir. Metrodan Kropotkinskaya İstasyonu'nda inerek buraya ulaşmak mümkün. Pushkin Museum of Fine Arts'ın tam adresi; ulitsa Volkhonka, 12, Moscow, Rusya, 119019. Telefon ile +7 495 697-95-78 numarasından irtibat kurulabilir. Müze Pazartesi hariç her gün ziyaret edilebilir. Ziyaret saatleri Salı, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri 11.00 ile 20.00 arası, Perşembe ve Cuma günleri ise 11.00 ile 21.00 arası.

12- Zvyozdny Gorodok Ve Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi


Rusya'nın başkenti olan Moskova'da nereler gezilir sorusuna oldukça ilginç bir mekanla da karşılık veriyor. Uzay ile ilgili gelişmelerin soğuk savaş döneminde oldukça ileri bir seviyeye gelmesi sebebiyle burası şehirde oldukça önemli bir hal almış. Bu nedenle Yuri Gagarin'den gelen kozmonot eğitim merkezi de şehirde bulunuyor. Özellikle şehre gittiğinizde burayı görmenizi öneririz. Metroyla Yaroslavsky İstasyonu'ndan Monino tarafında giden trene binerek 1 saat 10 dakikada bu güzel yere gitmek mümkün. Burası Moskova’da görülecek gezilecek yerler arasında kabul edilmeli çünkü oldukça ilginç bir yer. Merkezin tam adresi; Zvyozdny gorodok, Moscow Oblast, Rusya, 141160, İletişim için +7 495 526-34-07 telefon numarasından irtibat kurmak mümkün. 
 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Moskova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder