Moskova'da AlışverişPahalılığı ile bilinen Moskova alışveriş yapmak için ideal bir şehir. Özellikle Rusya'ya özgü özel hediyelik eşyaları buradan alabilirsiniz. Ayrıca gündelik ihtiyaçlarınız için de şehirde bulunan lüks mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Yine de Moskova'da alışveriş fiyatlarının pahalı olduğunu hatırlatmak gerek. Ancak sosyetenin alışveriş yaptığı yerlerde gezmek de farklı bir deneyim olacaktır. Bu yüzden Moskova'da alışveriş oldukça eğlencelidir. Moskova'da en pahalısından en ucuzuna kadar hemen hemen tüm dükkanlar ve mağazalar sabah 10.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında açık olur.

1. Gum


Kızıl Meydan'da bulunan Gum, Moskova'da alışveriş merkezleri arasında en büyük ve en güzeli. Üstelik burası sadece alışveriş yapmak için değil, 120 yıllık tarihi binayı görmek için bile tercih ediliyor. İlk olarak hatırlatalım, Rusya'da Gum alışveriş merkezi, yazıldığı gibi okunuyor. Burayı ararken herhangi bir telaffuz hatası yaşamayacaksınız. 120 yıl önce Neo-Rus tarzında, taş, cam ve çelik karışımından yapılmış olan bu bina, Kızıl Meydan'ın Doğu yakasının tamamını kaplıyor. Oldukça gösterişli bir yapı olduğunu söylemek mümkün. Bu yüzden de oraya sadece bir alışveriş merkezi demek çok yanlış olur. O dönemdeki en ünlü mimarlardan biri olan Alexander Pomerantsev tarafından yapılmış olan Gum, 1890 yılında yapımına başlanmış ve 1893 yılında bitirilmiş enfes bir mimari. Gum'un içerisinde 1200 adet mağaza bulunuyor. Üstelik alışveriş merkezi, içindeki cam tavan, asma katlar, şık kafeler, adete bir çiçek bahçesine dönmesini sağlayan peyzaj ile gerçekten de çok ilgi çekici. Hatta oldukça özel bir işçilik olan cam tavanın yapım maliyetinin 200 bin sterlin olduğu söyleniyor. Aslında Gum alışveriş merkezinin tarihi de oldukça ilginç. Çünkü 1812 yılına kadar burası, oldukça ilkel bir alışveriş merkezi olarak, ahşap dükkanlar ve pasajlardan oluşan bir kapalıçarşıydı. Sonrasında Rusya'nın fazlasıyla soğuk iklimi, meydana gelen don olayları ve buna karşılık esnafın geliştirdiği tehdit oluşturabilecek ısınma teknikleri ile mekanda pek çok yangın meydana geldi. Özellikle 1812 yılında meydana gelen oldukça büyük yangın ile burası tamamen kül oldu. Pek çok üzücü badireler atlatan Gum alışveriş merkezinin 1890 yılında bugünkü haliyle inşa edilmesine karar verildi. Sıkı ve özenli çalışmanın ardından da Gum, bugünkü ihtişamlı haline kavuştu.

Gum öyle bir alışveriş merkezi ki içine girildiği anda insanda bir alışveriş merkezine girdim hissi değil de bir sarayda dolaşıyormuş hissi yaratıyor. İçindeki pek çok ilgi çekici detayın olduğu bu yerde, Jill Sander, Salvatore Ferragamo, Burberry, Max Mara ve Etro gibi dünyaca ünlü lüks markaların mağazalarını görebilirsiniz. Gum'daki bir kat tamamen ayakkabı mağazalarına tahsis edilmiş. Pek çok farklı bütçeye uygun ayakkabılar satan mağazaların olduğu bu katta Manolo Blahnik ve UGG da var. Üstelik bu katta Armani Cafe de bulunuyor. Elbette ki buradaki mağazaların fiyatları genelde çok yüksek, yalnız kesinlikle çok kaliteli oldukları her hallerinden anlaşılıyor. Ayrıca pek çok mağazanın bulunduğu bu alışveriş merkezinde bütçenize uygun ürünler de bulmanız mümkün. Gum alışveriş merkezi sabah 10.00'dan akşam 10.00'a kadar açık. Buraya Moskova metrosunun Ohotny Riyad, Teyatralnaya ve Ploshchad Revolutsi istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz. Alışveriş merkezinin adresi; Red Square, 3, Moscow, Rusya, 101000. Eğer arayarak iletişim kurmak isterseniz de telefon numarası; +74957884343

2. Ulista Arbat


Malum Moscow ve tüm Rusya'nın en önemli hediyelik eşyası Matruşka bebekler. Bu nedenle bir Moskova ziyaretinde mutlaka hediyelik eşya olarak Matruşka bebek alınmalı. Arbat Caddesi de sadece bu Matruşka bebekleri değil, başka pek çok ilginç ve şehre özel hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz bir cadde. Özellikle burada Skazka mağazasını tavsiye edebiliriz. Gerçekten de çok ilgi çekici ürünler bulunuyor. Mekanın adresi tam olarak; Arbat St, 51, Moscow, Rusya, 119002. Eğer gitmeden önce veya sonrasında iletişim kurmak isterseniz de telefon numarası; +79036291151. Arbat caddesi aynı zamanda lüks mağazaları ile de meşhur. Trafiğe kapalı olan bu güzel caddede pek çok ünlü markanın mağazalarını dolaşabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Aslında özellikle Türkiye'den gelen turistler tarafından Arbat Caddesi İstanbul'daki İstiklal Caddesi'ne benzetiliyor. Araç trafiğine kapalı olması, pek çok farklı mağazanın bir arada bulunması, içerisinde bolca kafenin olması bu iki caddeyi birbirine benzer kılan özelliklerden.

3.
 İzmaylovo Çarşısı


Moskova'da ucuz alışveriş için adreslerinizden biri mutlaka İzmaylovo Çarşısı olmalı. Burada hem şehre ve ülkeye özgü hediyelik eşyaları hem de gündelik ihtiyaçlarınıza yönelik ürünleri oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz. İzmaylovo'da bulunan bu çarşıda genel olarak şehirdeki sanat ve zanaat eşyaları satılıyor. Burada el sanatının birbirinden güzel ürünlerini, antikaları, Rus eşyaları, geleneksel hediyelik eşyaları, kilimleri, satranç setlerini ve çömlekleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu çarşıda ikinci el güzel ürünler de bulmak mümkün. Çarşının bir diğer özelliği ise pazarlık konusuna çok yatkın olması. Burada pahalı bulduğunuz bir ürünü pazarlık yaparak oldukça uygun fiyatlara satın almanız mümkün.

4.
 Kommissiyonnıy Magazin


Bu yerler oldukça ilginç ve outlet tipi mağazalar. İlginç olmasının nedeni oldukça lüks ve ünlü markaların ürünlerinin buralarda ikinci ellerinin satılıyor oluşu. Üstelik bildiğimiz bit pazarı ürünleri değil. Burada kürkler, lüks ayakkabılar, çantalar, saatler ve elektronik eşyalar bulmanız mümkün. Direkt olarak bir yerde bulunmasalar da bu dükkanlar genellikle metro yakınlarında yer alıyor.

5.
 Respublika Bookstore


Şehirde kitap alışverişi yapmak için en ideal yerlerden bir tanesi şehrin en popüler kitapçısı olan Respublika Kitapçısı. Ağırlıklı olarak Rusça kitaplar satılsa da İngilizce'nin yanında pek çok yabancı dilde kitaplar da bulunuyor burada. Ayrıca buradan DVD, CD, plak ve kağıt oyunları da bulabilirsiniz. Oldukça kapsamlı sanat kitapları koleksiyonu da bulunan mağazada çocuk kitapları için de kocaman bir bölüm var. Birden fazla mağazası bulunan bu kitapçının adresi; 1-ya Tverskaya-Yamskaya ul., 10, Moscow, Rusya. Eğer telefonla iletişim kurmak isterseniz de telefon numarası; +74992516527

6.
 Tretyakovsky Proyezd Sokağı


Sadece Moskova'nın değil tüm dünyanın en pahalı alışveriş merkezlerinden biri olarak nitelendirilen Tretyakovsky Proyezd Sokağı da lüks mağazalar ve lüks ürünler için tercih edilebilecek yerlerden. Sokağın orta çağı andıran mimarisi de oldukça ilgi çekici. Burada hemen hemen aklınıza gelebilecek lüks ve dünyaca ünlü pek çok markayı bulmanız mümkün.

7.
 Tverskaya Caddesi


Tverskaya Caddesi Moskova'nın alışveriş için en uygun ve en ünlü caddelerinden bir tanesi. Burasını alışveriş için uygun kılan şey ise şehrin geneline göre daha ucuz ürünlerin satılıyor olması. Yine de bu caddede de ünlü markaların ve ünlü tasarımcıların ürünlerini de bulmanız mümkün.

8.
 Igor Chapurin


Rusya'da ve Avrupa'da oldukça ünlü olan ve marka değeri de çok yüksek olan tasarımcı Igor Chapurin'in Haute Couture adıyla bilinen kıyafetlerine ve ürünlerine Moskova'daki pek çok mağazada rastlayabilirsiniz. Oldukça ünlü olan bu Rus modacının ürünlerini kendi şehrinde görmek güzel bir deneyim olabilir. Modacının ürünlerinin bulunduğu mağazalardan bir tanesi; Tsvetnoy Central Market. Mağazanın adresi ve telefon numarası ise; Tsvetnoy Boulevard 15, Building 1, Tel: +74957377773. Markanın ürünlerini bunun dışında, New Arbat Avenue'de bulunan Vesna Department'ta, Makarenko'da bulunan Marki'de ve Petrovka 2'de bulunan Tsum mağazasında bulabilirsiniz.
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Moskova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder