Moskova Şehir Rehberi


Rusya'nın başkenti olan Moskova, ismini şehrin içinden geçen nehirden alıyor. Bu ismin nereden geldiğine dair pek çok farklı düşünce var ancak hiçbiri kesin bir sonuca ulaşmış değil. 1917 yılındaki Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin ardından şehir, 12 Mart 1918 yılında Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti ile SSCB'nin başkenti oldu. Rus kültürünün tüm özelliklerini görebileceğiniz Rusya'nın önemli şehirlerinden bir tanesi olan Moskova kesinlikle görülmeye değer yerlerden bir tanesi. Ayrıca şehir bir dönem dünyanın en pahalı seçilmiş ve en çok milyarderin de burada yaşadığı belirlenmiş.

1. Konuşulan Dil ve Nüfus


Moskova'da konuşulan ve resmi olan dil Rusça. Rusça alfabemizden oldukça farklı olan kiril alfabesinden oluşuyor. Ancak şehirde bununla birlikte Ukraynaca da konuşuluyor. Rusça'da kelime vurgusunun çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Moskova bilindiği üzere çok fazla turistin geldiği bir şehir. Bu nedenle sokaklarda ve özellikle turistik noktalarda çok fazla İngilizce duymanız da mümkün. Moskova bugün 10.406.578'lik nüfusa sahip bir şehir. Şehrin % 90'ını Ruslar oluşturuyor. Şehirde oldukça fazla bulunan etnik grupların başında; Ukraynalılar, Yahudiler, Tatarlar ve Kafkasyalılar var. Şehirde doğal nüfus artışı oldukça düşük olmakla birlikte eksiye de düşmüş vaziyette. Bunun nedeni de şehirdeki yaşlı nüfusun genç nüfustan çok daha fazla olması. Şehirde çalışan kişilerin nüfusu 5.500.000. Bu nüfusun % 55'ini kadınlar oluşturuyor.

2. Para Birimi


Moskova şehrinin para birimi Ruble. Eğer şehre gittiğinizde yanınızda ruble yoksa şehirdeki pek çok döviz noktasından paranızı rubleye çevirebilirsiniz. Tüm Rusya Federasyonu'nda geçerli olan ruble, bunun dışında Abhazya ve Kuzey Osetya'da da geçerli.

3. Hava Durumu


Moskova şehri ılımlı kara ikliminin görüldüğü şehirlerden bir tanesi. Şehirde güçlü don olayları veya yıkıcı sıcaklıklar az görülmekle birlikte, sert kışların geçtiğini de söyleyebiliriz. Yılın en soğuk ayı olan Ocak ayında ortalama hava sıcaklığı -7,5 derecedir. Ancak bu rakam -20 derecelere kadar düşebilir. En sıcak ay olan Temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 18,4 derecedir. Bu rakam da 30 derecelere kadar çıkabiliyor. Şehir sık sık görülen yağışları ve soğuklarıyla bilinir. Moskova'nın yıllık sıcaklık ortalaması 5,4 derecedir.

4. Yönetim Biçimi


Moskova, federasyon sistemiyle yönetilen Rusya'nın başkenti. Ülkenin idari yapısına baktığımızda karşımıza; 8 federal bölge altında 83 idari birim çıkıyor. Bu 83 idari birimin de içerisinde 21 cumhuriyet, 46 bölge, 9 vilayet, 5 otonom bölge ve 2 şehir idaresi bulunuyor. Rusya, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, bağımsız bir ülke olarak yoluna devam etti. Ancak bu süreçte yeni siyasi sistem kurulması aşamasında elbette ki sorunlar yaşadı. Bununla birlikte 1993 tarihindeki referandum sonucunda kabul edilmiş olan anayasa ile farklı siyasi görüşlerin temsil edildiği yeni bir parlamento kurulması açısından ve bugünkü Rusya'nın yönetim istikrarı açısından oldukça önemli oldu.

5. Konumu


Moskova, Oka nehri ile Volga nehri arasında bulunuyor. 1081 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan şehir, Rusya'nın en küçük ama en kalabalık şehri. Moskova, deniz seviyesinden ortalama olarak 160 metre yükseklikte yer alıyor. Şehrin Teplostanskaya yükseltisi 255 m yükseklik ile en yüksek noktası. Dünya'da 77 farklı kardeş şehri bulunan Moskova'nın 3 kardeş şehri de Türkiye'den. Bunlar; İzmir, Alanya ve Adana.

6. Ulaşım


Oldukça zengin bir şehir olan Moskova'da ulaşım da kolay ve konforlu. Genellikle caddelerin birbirine bağlandığı şehirde yürüyerek pek çok yere ulaşılabilir ancak elbette ki bazı yerler için kara yolu şarttır. Şehirde trafiğin oldukça yoğun olduğunu söylemek mümkün. Metronun şehirdeki en iyi ulaşım yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya'daki en geniş metro istasyonlarına sahip olan Moskova'da metro sabah 5.30'dan gece 1.00'e kadar çalışır. Moskova'da pek çok yere otobüs ve troleybüs ile ulaşmak mümkün. Bu vasıtalara bilet alınarak ya da içeride para ödenerek binilebilir. Sheremetyevo Havalimanı ve Domodedovo Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşmak da oldukça kolay. Havaalanlarından 24 saat boyunca çalışan shuttle servisler bulunuyor. 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Moskova Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder