Monako Şehir Rehberi

Monaco nerede, sorusunun yanıtı; Monako Prensliği adı ile de bilinen ülke, Avrupa’da Akdeniz’e kıyısı olan bir şehir devlettir. Vatikan’dan sonra Dünyadaki ikinci küçük bağımsız devlet olan Monako kara sınırları açısından bakıldığından Fransa ile çevrilmektedir. Yüzölçümü 1,98 kilometre kare olan Monako’nun nüfusu ise 2009 yılı verilerine göre yaklaşık 33.000’ dir. Fransa Rivierası üzerinde olan Monaco para birimi Euro’dur. Şehir devletinin en önemli semtleri ise Monaco Ville ve Monte Carlo’dur. Monte Carlo, Monaco nüfusunun neredeyse yüzde 70’ini barındırır. Monte Carlo’da gösterişli kumarhanelere ve canlı gece hayatına rastlanmaktadır. Monaco Ville ve Monte Carlı arasında yer alan bölgede büyük bir yat limanı vardır. Monaco dili ise Fransızcadır. Ulusal dili olan ülkede nüfusun yaklaşık %23’ ü bu ulusal dili konuşmaktadır. İtalyancaya benzeyen bu dil yanında ülkede ayrıca İtalyanca ve İngilizce yaygın şekilde konuşulmaktadır. Monako 1191 yılında Roma İmparatoru VI. Heinrich emriyle 1228 yılında Ceneviz sömürgesi olarak kurulmuştur. 1297 tarihinde François Grimaldi ve askerleri tarafından ele geçirilen Monaco o tarihten itibaren Grimaldi ailesi tarafından yönetilmektedir. 1793 ve 1814 tarihleri arasında Fransa egemenliğinde yaşayan ülke 1861 yılından itibaren ise Monako bağımsız prensliği halini aldı. 1911 yılına kadar Monaco Prensi, Monaco’nun mutlak hükümdarı kabul edilirken o tarihte kabul edilen yasa ile bu değişmiştir. Ülkenin tarihi 2. Dünya Savaşı ile değişmeye başladı. 1943 yılında İtalyan Ordusu ülkeyi işgale başladı. Ancak kısa bir süre sonra Mussolini yönetiminin çökmesi ile Nazi orduları Monako’yu işgal etti. Çok sayıda Monakolu Yahudi toplama kamplarına götürüldü. Savaş bitince Monaco’nun başına geçen III. Prens Rainier kadınlara oy hakkını kabul ederek idam cezasını da kaldırdı. 1993 yılında Birleşmiş Milletlere üye olan ülkede 6 nisan 2005 tarihi itibariyle II. Albert Monaco Prensi olarak tahta çıkmıştır. Monaco’da nüfusun çoğunluğunu Fransızlar oluşturur. Monacoluların genel nüfusa oranı yaklaşık %22 dir. Ayrıca İtalyanlar ve İngilizlerin de nüfusu bir hayli fazladır. Hristiyan dininin resmi din olduğu Monaco’da Katolik mezhebi yaygındır. Özgür bir inanç yapısı olan Monaco’da beş adet Katolik kilisesi ve bir de katedral vardır.

 

 

Monaco Havalanı bulunmadığından İstanbul’dan Türk Hava Yollarının tarifeli seferi ile Fransa’nın Nice şehrine gitmelisiniz. Oradan Monaco’ya Tren, otobüs, taksi gibi ulaşım yollarını kullanarak gidebilirsiniz. Treni tercih ederseniz yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuğun size maliyeti 6-7 Euro olacaktır. Aynı yolu otobüs ile seyahat ederseniz yolculuğunuzun süresi yaklaşık 1 saate çıkacaktır. Ancak bu yolculuk için 1,5 Euro ödenemiz gerekecektir. Nice uçuşu yaklaşık olarak 3 saat 15 dakika sürmektedir. Ülkemizden 1 saat geride olan Monaco ile zaman farkı açısından bir sorun yaşanmamaktadır. Monako uçak bileti alırken bunları bilmekte fayda olacaktır. Monako’nun ekonomisi için en önemli unsur turizmdir. Ayrıca küçük tüketim ürünleri ve deniz, yat turizmi de son derece önemlidir. Monaco’nun en önemli semtleri olan Monaco Ville ve Monte Carlo oldukça güvenilir bölgelerdir.  Halka açık alanların tamamı gizli kameralar ile izlenmekte olup şüpheli durumların görülmesi anında polisin derhal müdahale etme hakkı vardır. Monte Carlo’da bulunan gösterişli ve canlı kumarhaneler sayesinde yılın her döneminde Monaco’ya gelenlerin sayısı artmaktadır. Yüzölçümü ve nüfusu açısından küçük bir ülke olsa da zenginliği ile meşhur ülkenin kumarhaneleri de birçok zengini ağırlamaktadır. Monaco’ya gelen turistlerin sayısı ise yılda yaklaşık olarak 5 milyonu bulmaktadır ve bu sayı her geçen sen daha da artmaktadır.

 

 

 

Şehirle İlgili Genel Bilgiler

Ülke: Monaco

Nüfusu: 32.900

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Euro

İklimi: Akdeniz İklimi

Saat Farkı: 1 saat geri

Telefon Kodu: 377

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Fransa Kalkışlı Uçuşlar

X
Monaco Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder