Moldova Festivalleri

Moldova Festivalleri

Moldova, festivalleri sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Bu festivalleri önemli kılan yegâne şey ise her birinin köklü bir geçmişi olması. Moldova seyahatinizde muhakkak rotanıza ekleyip kaçırmamanız gereken Moldova Festivalleri’ni sizler için listeledik.

 

Zafer Bayramı

Her yıl Mayıs ayının 9’unda, tüm ülkede büyük bir coşkuyla kutlanan zafer bayramı , Sovyet Rusya’nın Nazi güçlerinden kurtuluşunun yıl dönümü olarak kutlanır. Özellikle Başkent Kişinev’den naklen yayın yapan televizyon kanalları, her eve misafir olur. Yine televizyon kanallarında 2. Dünya Savaşı belgesel ve filmleri gösterilir.  Özellikle genç jenerasyonlar, etnik ve tarihsel kıyafetlerle geçit töreni yaparlar ve Nazi Almanyası yüzünden ölen tüm kişiler şehir meydanında çiçekler ve marşlar ile huşu içinde anılır.

 

Şarap Festivali

Ekim ayının ilk 2 haftası boyunca süren Şarap Festivali adından oldukça söz ettiriyor.  Fransa’dan sonra şaraplarının ünlülüğüyle bilinen Moldova, festivalleri’nin en renklilerinden birini konuklarına sunuyor. Başkent Kişinev’de gerçekleştirilen festivale denk gelirseniz; yöresel yemekleri tadabilir, birçok insanla tanışabilir, şarap ve likörlerin en güzellerini deneyimleme  fırsatı bulabilirsiniz.

 

Bitei Festivali

Moldova  festivallerinin ilk sahne ve sanat festivalinden biri olan Bitei Festivali, içinde birçok sahne sanatını barındırıyor. Müzik, kukla, dramatik tiyatro, yöresel folklor ve sokak performanslarının bin bir tonunun sergilendiği festival , başkent Kişinev’de Mayıs ayında gerçekleştiriliyor.

 

Cronograf Film Festivali

Uluslararası film festivali olan Cronograf film festivali, Moldova’daki tek film festivali olma niteliğinde. Kişinev’de düzenlenen festivale dünyanın dört bir yanından yapımcılar, yönetmenler ve izleyiciler katılmaktadır. Video, reklam, kısa film gibi özellikler ile oldukça davetkâr bir festival olan Cronograf film festivali; Mayıs ayının ortasında düzenlenmektedir.

 

Martisor Müzik Festivali

İlkbahar ayının başlamasıyla birlikte dünyaca ünlü Martisor Müzik Festivali, baharın gelişini kutluyor adeta Moldova’da. Başkent Kişinev’de düzenlenen festival Mart ayının 1 – 10 arasında gerçekleşiyor.  Etnik ve modern olarak 40’ı aşkın konser verilen festivalde  dünyanın çeşitli yerlerinden sanatçılar geliyor. Festivalde müziğin yanı sıra tiyatro gösterileri de önemli ölçüde  mevcut.

 

Nufarul Alb

Temmuz ayında Cahul’da düzenlenen bir diğer yöresel festival ise Nufarul  Alb. Başka ülkelerden gelen katılımcıların kültür kaynaşması festivalin ana amacı. Katılımcılar ülkelerinin etnik özelliklerini tanıtıyorlar ve bu sayede tanışıp renkli anlar geçiriyorlar.

 

Velo Hora

Dünya’da arabaların yaygınlaşmasıyla birlikte sağlıklı yaşam alanlarından ve sağlıklı bir hayattan koptuğumuzu düşünen Moldova halkının, 22 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği bir aktivite Velo Hora. Başkent Kişinev’de gerçekleşen aktiviteye katılımcılar bisikletleriyle katılıyor ve  başkent meydanına 20 km boyunca bisiklet sürmeye başlanıyor. Meydana varan katılımcılar çeşitli oyunlarla ve konserlerle eğlenceli dakikalar geçiriyor.

 

Gustar Festivali

Moldova’nın en eski festivallerinden olan Gustar Festivali adını  üzümlerin olduğu vakit anlamına gelen kelimeden alır. Ülkenin etnik müzikleri ve birbirinden leziz yemekleriyle taçlanan festival sizlere oldukça renkli anlar yaşatacak.

Dünyaca ünlü Moldova festivallerini seyahat rotanıza muhakkak eklemelisiniz. Size bir tık kadar yakın olan bu festivallere gitmek için uygun fiyatlara satın alabileceğiniz  Moldova  uçak biletiniz ise sitemizde.

İyi tatiller dileriz!

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder