Milano'da Nereleri Gezmek Lazım


İtalya'nın tüm dünyanın gözdesi bir ülke olduğunu söylemek mümkün. Çünkü sınırlarında milyonlarca turistin ziyaret ettiği, her biri ayrı öneme sahip şehirler var. Bunlardan bir tanesi de elbette Milano. Ancak bu şehrin diğerlerinden oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü şehir, hem Almanya'ya hem Viyana'ya hem de Orta Avrupa'ya benziyor. Aynı zamanda kültürü, şehir yapısı ve mimari tarzıyla da diğer şehirlerden bir çırpıda ayrılabiliyor. Milano’da gezilecek görülecek yerler o kadar çok ki şehri iyice tanımak ve doyasıya tadını çıkarmak için planladığınızdan biraz daha uzun vakte ihtiyacınız olabileceğinden Milano uçak biletinizi esnek almanızı tavsiye ederiz. Üstelik Milano, doğal güzellikleri, şehir yapısı ve şehir hayatıyla çekici olduğu kadar dünyanın moda merkezi olmasıyla da büyülüyor. Bu şehir daima şık. Doğal olarak şehirde yaşayanlar da daima şık. Buraya gittiğinizde kendinizi podyumda gibi hissedebilirsiniz. Ancak Milano görülmesi gereken yerler arasında sadece alışveriş merkezlerini bulundurmuyor. Bu, şehrin kusursuzluğuna bir ilave sadece. Milano hem çok özel hem de çok şık bir şehir. Her yıl milyonlarca turistin burayı ziyaret etmesinin nedeni de bu. Ancak şehre ilk geldiğinizde mutlaka şehrin belirli noktalarında satılan, bir Milano gezi rehberi almanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar sürekli bir yerlerden kontrol ediyor da olsanız bu kitapçıklar hiç beklemediğiniz anlarda size yardımcı olabiliyor ve turunuzu daha güzel bir hale dönüştürebiliyor. Milano gezilecek yerler haritası şehre gelenlere en önemli olarak, Duomo Katedrali'ni, Teatro Alla Scala Opera Salonu'nu, Santa Maria delle Grazie Manastırı'nı ve tarihi bir alışveriş merkezi olan Galleria Vittoria Emanuele II'yi işaret ediyor. Milano şehir turu yapacaklara yardımcı olacak, İtalya Milano’da gezilecek yerler listesini sizin için derledik. Bu listede Milano ve çevresinde gezilecek yerler de bulunuyor.

Duomo di Milano
 

Milano’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada olan ve kesinlikle şehrin en önemli yapısı olan Duomo Katedrali, 1965 yılında ziyarete açılmış bir eser. Yapının en önemli özelliği de eşsiz mimariye sahip olması ve duvarlarında değerli sanat eseri niteliği taşıyan pek çok heykelin bulunması. Yapı, oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Hatta bu katedral, Avrupa'daki en büyük dördüncü katedral. Üstelik bu eşsiz mimarinin yapımı yaklaşık olarak 500 yıl kadar sürmüş. Yani yapımına 1300'lü yıllarda başlanmış. Katedrale metro ile ulaşım oldukça kolay. Metrodan indiğinizde karşınıza çıkacak olan yapı, gerçekten sizi büyüleyecek. Yapının içerisinde de çok fazla etkileyici detay olsa da aslında tüm kıymeti yapının dışındaki mimari. Böylesine dev ve böylesine incelikle yapılmış bir katedrali görmek oldukça özel olacaktır. Yapının giriş ücretleri biletin içeriğine göre değişiyor. Biletler; 2 Euro, 7 Euro ve 12 Euro civarında. Katedrale saat 07.00 ile 19.00 arası girilebiliyor. Ancak genellikle katedrali son ziyaret etme saati, kapanıştan yaklaşık yarım saat ya da 1 saat önce. Katedralin tam adresi; Piazza del Duomo, Milano, İtalya. İletişim kurmak ve detaylı bilgi almak için telefon numarası ise; +39 02 7202 2656.

La Scale ve La Scale Tiyatro Müzesi
 

La Scale Tiyatro Müzesi, Milano’da gezilecek yerler arasında dünyanın en çok tanınan ve en meşhur opera binası olarak büyük bir öneme sahip. Binanın orijinal ismi ise; Teatro Alla Scala. Burada hem yüzyıllardan beri devam ettiği şekilde oyunlar oynanıyor ve gösteriler yapılıyor hem de yapının içerisinde oldukça önemli bir müze bulunuyor. La Scale'de gösteriler genellikle gece yarısından önce mutlaka bitiriliyor. Eğer uzun bir gösteriyse de başlangıç saati daha erkene alınıyor. Ayrıca oyun başladıktan sonra hiçbir koşulda içeriye izleyici alınmıyor. Eğer şehre gittiğinizde bir de burada tiyatro oyunu izlemek isterseniz bu kurallar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Yoksa birkaç dakikalık bir gecikme yüzünden biletiniz yanabilir. Tiyatro müzesine ise yine bu yapı içinden giriliyor. Müzede operanın tarihine dair oldukça büyük öneme sahip kostümler, heykeller ve resimler bulunuyor. Bu önemli tarihi opera binası 1778 yılından beri var. Dolayısıyla dünya çapında meşhur bir yer olmasında bu muhteşem tarihinin de katkısı büyük. Yapı aynı zamanda Neoklasik mimari gözetilerek ile inşa edilmiş.  La Scala'nın tam adresi; Via Filodrammatici, 2, 20121 Milano, İtalya. İletişim için telefon numarası ise; +39 02 88791. La Scale'de bir gösteri izlemek için bilet fiyatları yaklaşık 100 Euro'dan başlıyor. İçerisindeki tiyatro müzesini gezmek için ise yaklaşık 7 Euro ödemeniz gerekiyor. Müze ile iletişim için telefon numarası; +39 02 88 79 2473 / 7473. Müze haftanın her günü 09.00 - 12.30 arası ve 13.30 - 17.30 arası ziyaret edilebilir.

Leonardo da Vinci Meydanı
 

Milano’da görülecek yerler arasında ismini ünlü İtalyan ressam Leonardo da Vinci'den alan bu meydan da bulunuyor. Meydan şehrin en popüler ve güzel meydanlarından bir tanesi. Ayrıca katedrale de yakın bir yerde bulunuyor. Üstelik meydan içerisinde Leonardo da Vinci için yapılmış olan önemli bir heykel de var. Bu sebeple burada biraz dinlenip, bu görkemli heykeli de izleyebilirsiniz. Malum şehir tamamen Leonardo da Vinci'nin şehri olarak anıldığı için şehrin pek çok yerinde bu usta sanatçıdan izler görmek mümkün oluyor.

Quadrilatero d’Oro - Altın Dörtgen
 

Milanoda nereler gezilir dediğinizde alışverişe dair yerleri belirtmemek bu şehre büyük haksızlık olacaktır. Çünkü şehrin moda şehri olarak anılmasının oldukça önemli nedenleri var. Bu nedenlerden bir tanesi kesinlikle, Altın Dörtgen diye adlandırılan bölge. Bu bölge gerçekten de Via Montenapoloene, Via Della Spiga, Via Manzoni ve Via San't Andrea caddelerinden oluşmuş bir dörtgen. Bu dörtgeni çevreleyen caddeler, şehrin moda noktaları. İçerisinde birbirinden ünlü ve özel mağazalar ile oldukça dikkat çekici vitrinler var. Özellikle alışveriş yapmayı seven birinin burada kendini kaybetmemesi imkansız. Burada alışveriş yaptıktan ya da sadece biraz tur attıktan sonra dinlenmek için caddenin sonunda İndiro Montanelli adında bir park bulunuyor. Burası hem görülecek hem de keyfi çıkarılacak bir yer. Tamamen yeşilliklerle dolu bu alanda, gün içerisinde Milano'da yaşayan insanlar da piknik yapabiliyorlar.

Galleria Vittorio Emmanuele II
 

Hazır alışverişten girmişken yine alışverişten devam edelim ama bir farkla. Milano tarihi yerler arasında size bir alışveriş merkezini de gösteriyor. Milano’daki gezilecek yerler gerçekten de çok mühim olan Galleria Vittorio Emmanuele II, 1865 yılında yapımına başlanmış ve 1877 yılında tamamlanmış bir mimari eser. Burası muhteşem işçiliği, özel dekorasyonu ve eşsiz mimarisiyle bir alışveriş merkezinden çok daha öte bir yer. Bu yüzden de zaten şehirdeki gezilecek tarihi bir yer olarak da görülüyor. Pasaja benzer bir alışveriş merkezi olan bu yapıda, Louis Vuitton, Gucci ve Prada gibi dünyaca ünlü markaların mağazaları ile kafe ve restoranlar da bulunuyor. Bu tarihi alışveriş merkezinin tam adresi; Piazza del Duomo, 20123 Milano, İtalya. İletişim için telefon numarası; +39 02 8845 5555. Üstelik burası haftanın her günü 24 saat açık.

Como Gölü
 

Milano çevresinde gezilecek yerler de var. Hatta bunlar içinde kesinlikle en önemlisi Como Gölü. Şehri sevmemiş olsanız bile buraya bayılacaksınız. Como Gölü şehre trenle yaklaşık bir saatlik uzaklıkta. Burası gerçekten de doğa güzelliği olarak harika bir yer. Gölün çevresinde küçük ve yeşil tepeler var. Hatta bu göl ve çevresi o kadar huzurlu ki gölün ismini aldığı Como şehri de oldukça huzurlu ve dingin bir yer. Buradaki evler de genelde oldukça gösterişli villalar. Milano'dan Como'ya Cadorna Tren Garı'ndan gidilebilir. Milano’ya yakın gezilecek yerler içinde olan Como gölü şehre gelen turistler tarafından kesinlikle ziyaret edilmeli.

Santa Maria Della Grazie Kilisesi
 

Milano gezilecek yerler arasında herkes tarafından bilinmese de Santa Maria Della Grazie Kilisesi de önerilir. Bu kilisenin en önemli özelliği, içerisinde Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği tablosunun bulunması. Aslında bu bir tablo değil, dev bir duvar resmi ve kilisenin içerisinde yer alıyor. Yalnız burayı gezmek de o kadar kolay değil. Çünkü kiliseyi gezmek için her gün yalnızca belirli sayıda ziyaretçi kabul ediliyor ve rezervasyonları aylar öncesinden yaptırmak gerekiyor. Ancak yine de bu önemli eseri görmek için her şeye değer. Kilisenin tam adresi; Piazza di Santa Maria delle Grazie, 20123 Milano, İtalya. İletişim için telefon numarası; +39 02 467 6111. Ziyaret saatleri ise haftanın her günü, 07.00 - 12.00 ile 16.00 - 19.30. 
Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Milan Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder