Milano Şehir Rehberi Milattan önce 1. YY'da Romalılar'ın egemenliği altına giren şehir, neredeyse milattan sonra 16. yüzyıla kadar bu şekilde gelmiştir. 1700'lü senelerde İspanyol ve Fransızların hükmettiği şehir, 1797 yılında İtalya'nın ele geçirmesiyle İtalyan Krallığı'nın başkenti olmuştur. Sonrasında Avusturya egemenliği altına giren Milano, uzun bir süre de bu şekilde devam etmiştir. 19. yüzyılda gücünü artıran İtalyanlar ve kurmak istedikleri İtalyan Birliği için de çok önemli bir şehir olan Milano, o zamanlardan günümüze kadar çok önemli bir şehir konumunda yer almış, metropol oluşunun köklerini 19. yüzyıla kadar dayandırmıştır. Sanatsal açıdan da çok önemli bir şehir olan Milano, harika bir şehirleşmeye sahiptir. Ayrıca büyük bir ticaret merkezi olan şehir, her sene çok önemli fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Tekstil ticaretinde çok önemli bir konumda bulunan Milano, 2008 yılında Expo Fuarı'na da ev sahipliği yapmıştır. Leonardo da Vinci'nin birçok önemli eseri de günümüzde Milano'da yer almaktadır, örneğin UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde yer alan ve herkes tarafından bilinen, meşhur Son Akşam Yemeği tablosu da Milano'da bulunmaktadır. Şehir, eğitim ve akademik anlamda da bir hayli önemlidir. Birçok üniversite, konservatuvar, sanat akademisi bulunduran Milano'da dünyanın en önemli opera binalarından biri olan La Scala bulunmaktadır.

1. Konuşulan Dil ve Nüfus


 İtalya'nın en önemli şehirlerinden biri olan Milano'nun nüfusu 1.310.000 kişidir. Şehrin yüz ölçümü 2.370 km2'dir. Milano çevresindeki bölgelerin de toplamıyla 7.5 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. Şehir, İtalya için finans ve iş alanlarında çok önemlidir. Milano'da resmi dil İtalyanca'dır fakat kozmopolit yapısının gereğine uyum sağlayarak İngilizce konuşulma oranı da bir hayli yüksektir.

2. Para Birimi


İtalya'nın ve hatta Avrupa'nın en önemli şehirlerinden biri olan Milano, oldukça gelişmiş bir şehirdir. Otomobil sanayi ve moda en önemli iş kollarıdır. Para birimi olarak tüm Avrupa'da da kullanılan Euro kullanılmaktadır.

3. Hava Durumu


Milano'da tipik Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Yaz ayları yağışsız ve oldukça sıcaktır. Okyanus havasının etkilerini gösteren kış aylarında ise Milano'da bir gün bir diğerini tutmaz. İtalya'nın kuzeyinde yer alan Milano kış aylarında denizin havaları yumuşatmasından mahrum kalan bir bölgede yer almaktadır ve İtalya'nın birçok bölgesine göre kışları daha soğuktur. Özellikle kış aylarında karasal iklim özellikleri görülür. Yağmurlar uzun sürer ve daha çok kış aylarında görülür. Milano'da yıllık ortalama yağış 500-800 mm arasında değişiklik göstermektedir. Ortalama hava sıcaklığı yaz aylarında 25 derece civarında, kış aylarında ise 1 derecedir.

4. Yönetim Biçimiİtalya, 1948 yılında uygulamaya konan anayasasını kullanmaktadır. Bu anayasaya göre beş yılda bir iki farklı meclis seçilir. Bunlar Temsilciler Meclisi ve Senatörler Meclisi'dir. İki meclisin yasama yetkisini elinde bulundurduğu bu sistemle İtalya, demokratik bir cumhuriyet olarak yönetilir. Temsilciler Meclisi'nin 630, Senatörler Meclisi'nin 325 üyesi vardır. İtalyan Devlet Başkanları, yedi senede bir bu iki meclisin gerçekleştirdiği seçimlerle göreve gelir. İtalya'da genellikle koalisyon hükümetleri görülür ve kurulan koalisyon hükümetleri çok uzun soluklu olmadığından sık sık genel seçimler tekrarlanır.

6. Ulaşım


Milano'nun yenilenen tren istasyonu Milano Merkez Tren İstasyonu, İtalya'nın en büyük, Avrupa'nın da en önemli tren istasyonlarından biridir. İtalya'da 302.403 km olarak ölçülen kara yolu uzunluğunun yanı sıra, 20.000 km'ye yakın demir yolu hattı mevcuttur. Demir yolu hattının çok büyük bir kısmı hızlı trenlere uygun elektrikli hatlardır. İtalya aynı zamanda hava taşımacılığında da dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Dünyanın her yerine uygulanan seferlerle ve uygun uçak bileti fırsatlarıyla Milano, her sene yüksek sayıda bir turist popülasyonunu ağırlamaktadır. 
Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

Diğer italya Kalkışlı Uçuşlar

X
Milan Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder