Miami Şehir Rehberi

1896 yılında kurulmuş olan Miami şehri, Amerika Birleşik Devletlerinin Florida Eyaletine bağlıdır. Yaklaşık 550.000 kişinin yaşadığı Miami’de nüfusun % 70’lik bir kesimi hispanik denilen Kübalılar, Haitililer ve Karayiplilerden oluşmaktadır. Yaklaşık 5000 Türk’ün de yaşadığı Miami’de Florida eyaletinin resmi dili İngilizce olmasına rağmen, en çok konuşulan dil İspanyolcadır. Hispanik nüfusun artmasıyla İngilizce, konuşulan ikinci dil durumuna düşmüştür. Miami’de yaşam, güneşin hiç batmadığı kentte özellikle kış mevsiminden hoşlanmayanlar için idealdir. Bütün bir yıl gidilebilecek bir şehir olmasına rağmen, yaz mevsimi çok sıcak ve nemli olduğundan kış ve bahar aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir. Ortalama sıcaklıklar kışın 19, yazın ise 28 derecelerde seyretmektedir.

 

Miami şehir rehberi-1

 

Birkaç ay öncesinden satın alacağınız Miami uçak bileti, etkileyici bir seyahati de beraberinde getirecek. Miami’ye vardığınızda havaalanından metro ve otobüslerle rahatlıkla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Miami’de ulaşım metro, otobüs ve taksiyle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşımda metrobus, metrorail ve metromover adlı toplu taşıma sistemleri kullanılmaktadır. Metrobus  otobüsleri saat 04:30 - 02:30 arasında çalışmakta ancak Miami’nin her yerine ulaşımı bulunmamaktadır. Saat 05:30’dan gec e yarısına kadar çalışan Metromover, Downtown Miami’yi gezmek isteyenler için idealdir. Kenti Medley’den Dedeland’a kadar gezmek isteyenler, Metroraili kullanabilirler. Metrobus, Metrorail ve Metromover arasında aktarma yapılarak tüm şehri gezebilirsiniz. Ayrıca benzin çok ucuz olduğu için Miami’de araç kiralamak oldukça avantajlıdır.

 

Miami, sanatsal aktiviteleriyle insanı büyüleyen bir şehir. Miami Senfoni Orkestrası, Miami Kent Balesi, Büyük Florida Operası, Mucize Tiyatrosu, Aktörler Oyunevi, Coconut Grove Tiyatrosu, Sahne Sanatları Broward Merkezi, Miami’de bütün bir yıl süren kültürel ve sanatsal aktiviteleriyle yaşamı canlı tutmaktadır. 24 saat boyunca yaşayan kentin kültür merkezlerinde yıl boyunca pek çok festival, konser, tiyatro oyunu, modern dans, bale, kitap fuarları düzenlenmektedir.

 

Miami şehir rehberi-2

 

Sanatsal aktiviteleri ve gece hayatıyla sizi kendine bağımlı hale getirecek olan Miami, gezilecek pek çok mekâna da sahiptir: South Beach; güneşlenmek, okyanusta yüzmek, parklarında dolaşmak için uygun kumsallara, ucuz otellere, harika parklara sahip. Okyanusa yakın olmak isterseniz South Beach’te bir otelde kalabilirsiniz. Downtown’da, ünlü Forest Gump filminin çekildiği Bubba Gump’ta bir şeyler yiyip içebilir, ünlülerin malikânelerinin bulunduğu adaya yapılan tekne gezisine katılabilirsiniz. Wynwood’un grafitilerle dolu sokaklarında gezebilir, Everglades milli parkında vahşi doğa hayatıyla karşılaşabilirsiniz. Little Havana, İngilizce bilmeyen Kübalı göçmenlerin oluşturduğu bir yerleşim birimi. Coral Cables; tarihi binaları, park ve havuzlarıyla Venedik’i anımsatmakta, Miami Üniversitesi ve sanat müzesiyle Güzel Şehir lakabını haketmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinden çeşitli hayvanları bir arada görmek isterseniz Jungle Island’ı görmeden geçmeyin. Orlando, Disneyland gibi eğlence parklarına sahip büyük bir parktır. Keywest, Miami’nin Küba’ya en yakın yeridir. Sahillerinde çeşitli su sporları yapılmakta, insanlar çeşitli aktivitelerle gece boyu eğlenmektedir.

 

Miami şehir rehberi-3

 

Miami’deki Dil Okulları; hem okyanus kenarındaki cazip lokasyonları hem de 2 haftadan 9 aya varan farklı sürelerdeki İngilizce kurslarıyla oldukça cazip. Üstelik öğrenciler 9 aylık kurs sonunda 1 yıllık çalışma ve oturma hakkını sahip olurlar. Miami dil okulları fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte haftalık 350 dolar civarındadır. Konaklama masrafı da en az 350 dolar tutmaktadır.

 

Miami’deki restoranlarda happy hours sırasında yemek yemek oldukça cazip, çünkü fiyatlar yarıya düşüyor. Ancak unutulmaması gereken önemli bir konu, ödemek zorunda olduğunuz % 15-18 arasında uygulanan bahşiş. Türk yemekleri yemek isterseniz ucuza kebap, pide ve lahmacun yiyebileceğiniz ya da daha pahalı Türk yemekleri yapan restoranlar mevcut. Meksika, İspanyol, fast food yemekler yiyebileceğiniz ve aynı zamanda çeşitli etkinliklerle eğlenebileceğiniz pek çok restoran ve cafeyle Miami midenizi de cezbedecek.

 

Miami şehir rehberi-4

 

Miami’nin gece hayatı, hiç bitmeyen eğlencesi ve sönmeyen ışıklarıyla meşhur. Havuzbaşı partileri, gece klüplerindeki çılgın eğlenceler, beach partiler… Bunun dışında Miami; Art Deco Weekend Festival, The Miami International Art Fair, Ultra Müzik Festivali, Miami Türk Festivali, Miami Art Basel gibi pek çok festival ve sergiye de ev sahipliği yapmaktadır.

 

Miami’ye İlgili Genel Bilgiler

Ülke: ABD

Eyalet: Florida

Nüfus:  450.000

Resmi Dil: İspanyolca, İngilizce

Para Birimi: ABD Doları

İklim: Tropikal Muson iklimi

Saat farkı: 7 saat geri

Telefon Kodu: 786

Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Miami Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder