Mauritius'da Neler Yapılır

Mauritius Türkiye’den vize talep etmeyen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu yönü ile bakıldığında bu güzel volkanik adaya gidebilmeniz için yaklaşık 11 saat süren Dubai’den aktarma ile ulaşmanın mümkün olduğu Maruitus uçak bileti ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Eğer bu güzel adada yapacağınız şeyleri düşünüyorsanız bu sorun belki de cevabı en kolay bulunacak konulardan biridir. Zira ada tam anlamı ile film setinden fırlamış gibi bir durumda. Ada içinde hali hazırda devam eden vahşi yaşam yırtıcı hayvanların olmadığı ve eşsiz kuşların ağaçları süslediği bir doğanın kapısını sizler için aralayacaktır. Mauritius turları adaya henüz ulaşmasan sahip olabileceğiniz organizasyonlardan olsa da adaya ulaştıktan sonra bu eşsiz nokta da Maruitus turu bulmanız ve bu eşsiz adayı otelinizden çıkarak yakından incelemeniz mümkün olacaktır. Ada ilkel zamandan bu yana üzerinde insan varlığını devam ettiren son derece değerli mağaralara ve kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gördüğünüzde beyninizi zorlayacak doğallıkta ve temizlikte olan nehirleri ve şelaleleri de içinde barındırmaktadır. Maruitus gezilecek yerler sadece size eşsiz doğa içinde sessiz bir gezintiyi vaat etmemekte aynı zamanda bu alanlar üzerinde hala gizemini koruyan birçok kalıntıyı da sizlere sunacaktır. Mauritius adası ne yapılır? Sorusuna verilebilecek en sade cevap eşsiz bir manzaraya karşı adanın muhteşem şelalelerini izleyebilir ve içkinizi yudumlayabilirsiniz. Zira ada içinde zehirli sinekleri ve yırtıcıları barındırmayan doğal bir cennet görünümündedir. Bu yüzden ormanda korkmadan dolaşmanız mümkün olacaktır. Maruitus adasının en popüler organizasyonlarına yakından baktığımızda ilk dikkat çekenler listesine;

 

 

Black river gorges national park ile başlamak mümkün olacaktır. Zira adaya gelen turistler tarafından en popüler aktivitelerden olan ve adının tercümesine baktığımızda bizi siyah nehir gorges ulusal barkı olarak karşılayan bu organizasyon adanın en popüler aktivitesidir. Zira bir doğa yürüyüşü olarak adlandırılsa da katılımcılarına eşsiz bir şelaleyi yakından görme ve şelalenin oluşturduğu doğal gölde yüzme olanağı tanımaktadır. Ayrıca doğal koruma alanı olarak ilan edilen ada içerisinde binlerce farklı kuş türünün bitmeyen şarkılarını dinlemeniz mümkün olacaktır. Mariutus adası içinde aktivitelere gurup halinde katılabildiğiniz gibi ayrıca dilerseniz yalnız başınıza dilerseniz iki kişi de çıkmanız mümkün olmaktadır. Bu yönü ile Maruitus otelleri misafirlerine sırt çantası ve bir hafta yetecek kadar yiyecek ve gerekli teknik ekipmanı küçük bir ücret karşılığında sunmaktadır. Ayrıca Black river gorges national park sizlere sadece doğal yaşam alanlarını sunmakla kalmayacak hala adanın iç kesimlerinde yaşayan yerli halk ile tanışma iletişime geçme şansı da sunacak. Bu doğal geziye katılmak 24 saat mümkün olmakla birlikte otelinizden bir haftalık yiyeceği ve gerekli ekipmanları aldığınızı gösteren bilgileri gösteren sertifika ve sırt çantanıza ek olarak gezinin başlangıç noktasından size verilen bir Gps cihazı ile bu eşsiz maceraya atılmanız söz konusu olabilmektedir. Bu Gps cihazı sayesinde 6 gün mutlaka bulunduğunuz yere bir helikopter gönderilerek sorun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ada mobil iletişimin her nokta da söz konusu olduğu fakat bazı mağaralar ve vadilerde iletişimin kesilebildiği bir coğrafyaya sahiptir.

 

Adres: B103 - Plaine Champagne Road, Mauritius

Telefon Numarası: + 23 04 64 40 16

 

 

 

Sir seewoosagur ramgoolam botanical garden Maruitus adası üzerinde yer alan doğal alanlardan biri. Fakat bu noktayı özel yapan bahçede olağan üstü bitkileri çok yakından görecek olmazın. Zira su içinde özel bir teknik ile yetiştirilen bu bitkiler dünyanın farklı bir noktasında görmenizin imkansız olduğu türde. Olağan üstü yapraklara sahip birçok tropik çiçek yanı sıra Maruitus adasının dört bir yanından getirilen çiçekleri tüm adayı dolaşmadan incelemeniz dilerseniz küçük bir ücret sahibi tohumlarına sahip olmanız mümkün. Fakat bu tohumları adanın dışında farklı bir iklimde yetiştirmenizin oldukça zor olduğunu sizlere söylemekten çekinmiyorlar. Zira bu bitkiler tamamen tropik iklim ve volkanik toprağa ihtiyaç duymakta. Sir seewoosagur ramgoolam botanical garden içinde ayrıca yemek yiyebileceğiniz oturup dinlenebileceğiniz mekanlarda mevcut. Bu mekanlar daha çok basit atıştırmalıkların çay ve kahve türü içeceklerin bulunabildiği noktalar. Sir seewoosagur ramgoolam botanical garden kapılarını sadece 5 ay süren bir dönemde açık tutuyor. Aralıkta açılan kapılar Mayıs ayı itibari ile kapanıyor. Bitkilerin en olgun ve güzel göründüğü dönem olan aylarda Maruitus adası içinde ilkbahar yaz ve sonbahar mevsimi yaşanmakta.

 

Adres: Pamplemousses, Mauritius

Telefon numarası: +23 02 43 94 01

 

 

 

Blue penny museum yani mavi penny müzesi ada üzerinde hizmet veren ve ziyarete açık olan tek müze olarak dikkat çekmekte. Binanın dış mimarisine bakıldığında herhangi bir ülkenin akımı altında olduğunu söylemek imkansız. Zira son derece yalın olarak inşa edilmiş bina Birleşik krallık ve Portekiz ve Fransız askerlerinin üst olarak kullandığı son derece değişik bir nokta. Blue penny museum içerisinde bu üç ülkeye ait tarihi askeri eserlere ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda bir dönem korsanlarında kontrolü altında bulunan adada korsanlardan kalan silahların sergilendiği bir merkez konumumda. Son derece özenle korunan müze ve müze mimarisi turistlerin en çok fotoğraf çektikleri nokta olarak biliniyor. Müze sabah 10:00’da kapılarını ziyaretçilerine açarken akşam 22:00’a kadar gezmek incelemek mümkün oluyor. Blue penny museum giriş ücreti son derece makul bir fiyat olmakla birlikte saat 24:00’da başlayan özel ışık gösterileri ve gökyüzüne uzanan lazer ışıklarının takip edilebileceği değişik bir rota olarak karşımıza çıkıyor. 2001 yılında kapılarını açıp müze olarak hizmet vermeye başlayan Blue penny museum Maruitus adası turları içinde standart olarak uğranan duraklardan biri. Bu müze içinde sadece silahlara değil bugün dahi nasıl çizildiği üzerinde büyük gizemler olan parşömenler haritaları incelemek mümkün oluyor. Ayrıca son dönemde oldukça sık göze çarpan küçük gemi maketleri de Blue penny museum içinde sergileniyor. Büyük bir kütüphaneyi de içinde bulunduran müzenin kütüphanesinde yer alan kitaplar ülkeyi yöneten komutanlara ve askerlere ait olan kişisel eşyalardan derlenmiş ve oldukça ilginç içeriklere sahip. Komutanların kitaplar üzerinde almış olduğu kişisel notlarında özellikle sergilendiği kütüphane içerisinde kitaplara dokunmak serbest olsa da sadece sayfaları bulundukları bölüm içinde çevirmek mümkün kılınmış durumda. Dilerseniz kitapların daha önceden çekilmiş fotokopilerinden yapılmış hediyelik kitaplarda bu müze dışında özel bir dükkanda satılıyor. Blue penny museum sadece bir müze olarak tasarlanmayan aynı zamanda hediyelik eşyalar almak isteyenler içinde oldukça kaliteli bir alternatif oluyor. Blue penny museum içinde bulunan en dikkat çekici ayrıntı ise Birleşik krallığın hakim olduğu dönemde ada yönetimine yani komutanlara göndermiş olduğu mektuplarında müze içinde bir bölümde toplanmış olması. Dilerseniz mektupların da fotokopilerinden oluşmuş bir kitaba sahip olabildiğiniz gibi mektupların fotoğrafını çekmenize de müsaade ediliyor. 1850’li yılların sonunda başlayan aktif posta taşımalarının Maruitus adasını da içine alarak gelişimini mektup pullarını inceleyerek anlamanız mümkün.

 

Adres: Caudan Waterfront, Block A, Port Louis, Mauritius

Telefon numarası: +23 02 10 81 76

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Mauritius Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder