Mauritius'da Ne Yenir

Dünyanın en gelişmiş tatil işletmelerini içinde bulunduran Mauritius adası hem yerel tatları ile hem de ada üzerinden hizmet veren uluslararası lezzet adresleri ile olağan üstü bir başarı yakalamış durumda. Ada üzerinde neredeyse ilkel çağdan bu yana hayat barındırmakta ve hali hazırda ada üzerinde yerli insanlar yaşamaya devam ediyor. Mauritius adasında hem yerel yemekler ve içkiler hem de özellikle Avrupa’dan Fransız ve İtalyan uzak doğudan Çin ve Japonya mutfağının örneklerine rastlamak mümkün olmakta. Mauritius uçak bileti ise sizin bu eşsiz tatları denemeniz için önünüzde bekleyen yegane engellerden biri. Zira daha önce de dediğimiz gibi ada Türk vatandaşlarından vize istemiyor ve bu durum özellikle son dönemde Türk tatilcilerin bölgeye akın etmesine neden olmuş durumda. Bu akının avantajlarından biri olarak öne çıkan yiyeceklerde Müslümanlar için hassasiyet taşıyan yiyecek ve içecekler konusunda yaşanmakta. Mauritius ne yenir? Düşüncesinde olanlardansanız ya da Mauritius ne içilir? Sorusu ile kafanız karışıyorsa endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz. Eğer bir Uzakdoğu restoranına gitmediyseniz ya da Uzakdoğu yemeği sipariş etmediyseniz diğer siparişleriniz Fransız ve İtalyan mutfağından örneklemek gerekirse domuz eti ile hazırlanabildiği gibi dileyenler için inek ve koyun eti ile de hazırlanabilmekte. Fakat bunu mutlaka önceden belirtmeniz gerekiyor. Zira domuz eti daha yaygın ürünlerden ve Mauritius mutfağı sadece domuz etinin değil birçok böcek ve sürüngen türünün de yenilebildiği mutfaklar arasında yer alıyor.

 

 

Tropik bir cennet olması adaya olağan üstü meyveler için de uygun bir coğrafya kazandırmış burada daha önce hiç tatmadığınız değişik meyve sularının tadına bakabilir ve isteğiniz doğrultusunda içkiniz için özel kokteyller hazırlatabilirsiniz. Daha görmek ya da tatmak bir yana adını duymadığınız meyvelerden olan Jambon meyvesi siyah üzümü görünüşü itibari ile andırmış olsa da tadı daha çok yeni dünya erik arası bir kıvamdadır. Jambon içi eflatun dışı siyah olan ve oldukça yaygın olarak yemekler ile servis edilen meyvelerden biridir. İkince popüler ve önemli meyvelerden biri olan Jamalac rengi ile ilk bakışta kırmızı armut görünümünde olsa da tadı ve kokusu tamamen farklı daha çok kiviyi andıran bir yiyecek olarak dikkat çekmektedir. İçi ve çekirdek yapısı kesildiğinde net olarak görülebilen bu meyve özellikle alkol ile sık tercih edilen yiyeceklerden biri olma özelliği taşımaktadır. Yenidünya türevlerinden olan ve dışından bakıldığında kiviyi andıran fakat gerek tadı gerek kokusu ile kivi ile bağlantısı olmayan meyvenin adı longandır. Soğan halkaları gibi bir yapıya sahip olan ve içinde siyah büyük bir çekirdek taşıyan bu meyve ayrıca Hindistan cevizine benzeyen yapısı ile Mauritius cevizi olarak da adlandırılmaktadır.

 

 

Özellikle Mauritius yerel mutfağına yakından baktığımızda ise Çin mutfağının izlerini görmek mümkün. Bölgede yer alan birçok ülke için kültürel anlamda etkileşim kaynağı olan Çin halk cumhuriyeti Mauritius içinde mutfaklarda büyük etkileşimin yaşanmasına neden olmuş. Pirinç Mauritius adasının olmazsa olmaz yiyeceklerden biri. Zira pirinç ile ilgili birçok farklı kombinasyon ile yemekler hazırlanıyor. Eğer Mauritius yerlisi birinin akşam yemeğine konuk olacaksanız bilmeniz gereken pirinç pilavı ton balığı ya da başka bir deniz ürünü mutlaka size ikram edilecek yemekler arasındadır. Çin halk cumhuriyetinden etkileşim ile Mauritius adası mutfağına taşınan bir başka ortak özellik ise yemekleri süsleyen soslarda göze çarpmaktadır. Zira özellikle eşini benzerini daha önce denememiş olduğunuz inanılmaz acı sosları ve yemekleri Mauritius adası içinde tatmanız olası olacaktır. Bölgeye yakın olan büyük ülkelerden bir başkası olan Hindistan özellikle adaya göç eden çalışan işçi sınıfının beraberinde getirmiş olduğu Hint yemeklerinin de zaman içinde popülerleşerek önce küçük işletmeler şimdilerde ise büyük restoranlar olarak hizmet veren Hindistan yemeği restoranları olarak oluşmasına neden olmuştur. Özellikle Hint mutfağında önemli yer kaplayan Dholl pori adada çok sevilen yiyeceklerden biri olarak dikkat çekiyor. Türkiye de benzer örneği olarak gözleme öne çıksa da Türk usulü gözlemeden farklı olarak hamur içine acı soslar ve büyük oranda et karışımlı değişik mezeler konulmakta ve yemeğe başladığınızda ilk ısırıktan itibaren yemeğin eşsiz tadını hissedebilmektesiniz. Ayrıca Hint restoranları Çin restoranları ile kıyaslandığında hem daha ucuz hizmet hem de daha çok bölgede yer alan yaygınlık ile bulunabilmektedir. Tamamen Hintlilerin çalıştığı restoranlarda yaygın ve ortak dil İngilizcedir. Bu yüzden kesinlikle iletişimde sorun yaşamayacağınızı bilmenizde fayda var. Hint mutfağının esrarengiz tatları arasında köstebek ve sıçan eti dahi bulunabilmekte. Eğer yemekleriniz ile ilgili kırmızıçizgileriniz varsa mutlaka bu durumu sipariş vermeden önce belirtmeniz yararınıza olacaktır. Çünkü dileğiniz doğrultusunda yemek ile ilgili gerekli tüm bilgileri servis elemanları sizler için sunmaktadır.

 

 

Mauritius etrafı denizlerle ve temizliği bakımından eşsiz kumsallarla deniz canlılığı ile kaplı bir tatil merkezidir. Sahip olduğu bu özelliği en iyi şekilde kullanmak istercesine ada içinde deniz ürünleri oldukça yaygın olarak sunulan yiyecekler arasındadır. Mauritius adası akşam yemeklerinin vaz geçilmezlerinden olan Kalamar ve salata hafif bir yemek ve yeni gün öncesinde iyi bir uyku isteyenlerin favori yiyeceği olurken daha doyurucu bir yiyecek peşinde olanlar Mauritius ıstakozu deneyebilirler. Dünyanın kalanında servis edilen ıstakozlar ile kıyaslandığında daha büyük porsiyon olarak servis edilen yiyecek hem diyetini korumak hem de ıstakoza doymak isteyenler için en doğru seçim olacaktır.

 

 

Mauritius adası ilk gördüğünüzde şaşırmanıza neden olsa da garip bir şekilde çay geleneği olan ve çay içme kültürü oluşmuş toplumlardan biridir. Mauritius adasında konuk olduğunuz evlerde ya da soluklanmak istediğiniz kafelerde çay mutlaka size ikram edilen ürünler arasındadır. Çin halk cumhuriyeti etkisi ile ortaya çıkan çay tutkusu ciddi bir müşteri potansiyeline erişen çay kafelerinde açılmasına neden olmuştur. Bu kafeler adanın her yanında bulunabilen merkezler olmakla birlikte içinde kahveler ve diğer tropik meyvelerin tozları ile hazırlanan bitkisel çaylarında bulunabildiği farklı bir içecek kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Yemeklerde genellikle şarap ve Avrupa içkilerini tercih eden ada halkı turistlerin aksine yemek sonrası içki içmeyen daha çok çay ve kahve türü sıcak içeceklere yönelen bir yapıdadır. En çok tercih edilen içecek çaydan sonra vanilya çayı olarak bilinmektedir. Turistler için restoranlarda dünyanın en önemli şarap markaları sunulabildiği gibi aynı zamanda dünyada ödül almış Phoenix biraları da Mauritius akşam yemeklerinde ya da sonrasında turistlere ikram edilen içecekler arasında yer almaktadır. Phoenix biraları ada içinde üretilen ve tamamen yerli ürünler ile hazırlanan mutlaka denemeniz gereken içkiler arasında yer almaktadır. Zira kalitesini ve tarifini korumak isteyen Mauritius adası Phoenix birasına büyük önem vermektedir. Ülkenin ender sanayi kuruluşlarından olan bira fabrikası ise adada yer alan küçük bir hediyelik dükkan aracılığı ile bu biraların hediyelik versiyonlarını bu mağaza aracılığı ile satmaktadır. Nakit para ile satın alabileceğiniz gibi kredi kartı ile de bu dükkandan alışveriş yapma olasılığınız bulunmaktadır.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Başlıklar

X
Mauritius Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder