Mauritus Şehir Rehberi

Maruitius Adası tam olarak ne zaman keşfedildiği bilinmemekle birlikte İstanbul’dan Maruitius uçak bileti ile gidilebilecek bir rotadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre Arap kolonicilerin adanın varlığından haberdar olduğu düşünülmektedir. Fakat ada üzerinde kayıtlı ilk yaşamın işaretlerinin bölgeyi keşfeden Portekizli yerleşimciler tarafından atıldığını işaret etmektedir. 16 yüzyıl içinde yaygın olan denizcilik seferleri sonucu doğu ülkeleri ile başlayan ticari iletişim sonucunda denizcilerin dinlenebilecekleri bölgeler araması sonucu adayı keşfettikleri düşünülmektedir. Maruitius adası 1715 yılında dönemin önemli deniz ülkelerinden Fransa’nın kontrolüne geçmiş Napolyon’un sürdürdüğü akınlar sonucu yıkılan Fransız imparatorluğundan sonra Birleşik krallığın kontrolüne geçerek Maruitius olarak yaşantısına devam etmiştir.

 

 

Bir ada ülkesi olan Maruitius bunun en büyük avantajlarını da içinde barındırmaktadır. Dünya üzerinde uzun süre devam eden volkanik aktiviteler sonucunda oluşan adalarda olduğu gibi Maruitius adasında da yaşam için son derece elverişli toprakların ovaların ve binlerce farklı tada sahip meyvelerin yetiştiği ormanların ev sahibi olma konumuna erişmiştir. Bu yönü ile bakıldığında yerli halkına oldukça verimli tarım ve hayvancılık arazisi veren ada düşünülenin aksine üzerinde nüfus yoğunluğunun hiçbir zaman 2 milyon seviyesine ulaşmamıştır. Maruritus nerede? Sorusunu soranlar için verilebilecek yanıt ise Madagaskar ile komşuluğu söz konusu olduğu ve Maruitius adası 4000 kilometre uzak olsa da Hindistan ile de komşuluğunu deniz üzerinden sürdürmekte olduğudur. Maruitius dili resmi olarak İngilizce olsa da adada Fransızca ve Portekizce konuşulan diğer dillerdir.

 

 

Ada ülkelerinin genelinde hakimiyetini sürdüren tropikal iklim Maruitius adasında da görülen baskın iklimdir. Yıl ortalaması dikkate alındığında yaklaşık 24 derece de olduğu göze çarparken daha yüksek kesimlerde sıcaklığın yaklaşık 19 dereceye kadar düştüğü gözlemlenebilmektedir. Bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan değişikliklerin etkisinde olan Maruitius adasında kış mevsimi Haziran ve Kasım ayları içinde yaşanmaktadır. Sıcaklıkta dikkat çeken bir değişiklik olmazken kış mevsiminin en dikkat çekici yönü sağnak yağışların sıkça göze çarpmasıdır. Zaman zaman oldukça büyük fırtınalarında gözlemlenebildiği adada bu fırtınalar hortum boyutuna ulaşmayan genellikle adanın güçlü ve sık ağaç yapısının göğüslediği esintilere dönüşmektedir. Mauruitius hava alanı olan bir ada olsa da uçuşlar Dubai üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca adayı ziyaret etmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli detay ülkede Amerikan dolarının resmi para birimi olarak kullanıldığı ve adada aktif olarak çalışan para çevirme ofislerinin bulunduğudur.

 

 

Maruitius adasının resmi nüfus oranı son yapılan sayımlara göre yani 2011 yılı sayımlarına göre 1.237.100 kişi olarak tespit edilmiştir. Fakat gelen turist oranları ile bu sayı 1.750.500 kişiye kadar yükselebilmektedir. Ülkenin etnik yapısına bakıldığında özellikle Hindistan kökenli insanların gelişen ulaşım araçlarından sonra adaya ağırlıklı olarak göç ettiklerini söylemek yanlış olmayacaktır. Adada oluşan yabancı sermaye ve turizm tesislerinde söz konusu olan iş olanakları bu anlamda adaya göçün önemli etkenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca Maruitius adası dinlerinde en çeşitlilik gösterdiği bölgeler arasındadır. Zira kolonicilerin adaya taşıdığı Hristiyan dini ve hali hazırda Hinduizm olarak adaya gelen Hindistan asıllı çalışanlar ve son dönemde yaygınlaşan Müslüman yerel halk ile üç farklı inanışın sorunsuz bir arada bulunabildiği son derece ilginç bir yapı oluşmasına neden olmuştur. Ayrıca Maruitius adası üzerinde üç farklı inanışa mensup insanların ibadetlerini yapabilecekleri ibadet haneler söz konusu olmakla birlikte en baskın dinin %48.5 oranı ile Hinduizm %32.5 ile Hristiyan %19 oranında ise Müslüman olarak dağıldığı belirtilmektedir.

 

En Uygun Mauritius Uçak Bileti İçin Tıklayın >>

Sırakadaki Şehir Rehberi

Mauritius Alt Başlıklar

X
Mauritius Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder