Marsilya'da Nereleri Gezmek Lazım

Fransa'nın ikinci en büyük şehri olan Marsilya, turistler tarafından her daim güzelliğini ve eşsiz havasını koruyan bir şehir olarak biliniyor. Üstelik şehrin yılın büyük çoğunluğunda güneşli olduğunu da söylemek mümkün. Aynı zamanda tarihin günümüz yapılarıyla muhteşem bir uyum ile var olduğu bu şehir, Fransa'nın da en eski şehri. Şehir genellikle eşsiz güzellikteki, Fransa ve Akdeniz'in en büyüğü olan limanıyla da fazlasıyla öne çıkıyor. Bu nedenle milattan önce 6. yüzyılda Foçalı denizciler tarafından kurulmuş olan Marsilya’da gezilecek yerler oldukça fazla diyebiliriz. Zaten Marsilya gezisi için şehre ilk adım attığınız andan itibaren buraya aşık olmama ihtimaliniz yok. Şehir sanki özenle ve imrenilerek yapılmış gibi duruyor. Her bir köşesinde ayrı bir güzelliğin bulunduğu Marsilya gezilecek görülecek yerler bakımından muhteşem bir doyum ile şehirden ayrılmanızı ve kesinlikle bir yarınızı da burada bırakmanızı sağlıyor. Ancak Marsilya turu boyunca alacağınız Marsilya gezi notları burayı daima güzel bir şekilde hatırlamak için inanılmaz hoş anılar olacak. Bu nedenle şehri gezerken yanınızda bir defter ve bir fotoğraf makinesi bulundurmanızı önerebiliriz. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler ve ister amatör şekilde olsun ister profesyonel şekilde olsun fotoğraf sanatı ile ilgilenenler bu şehirde inanılmaz güzel kareler yakalayabilirler. Bunun için en güzel zamanın gün batımı ve akşam saatleri olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde eşsiz bir günbatımı manzarası yaşanıyor. Bunun dışında şehrin meşhur limanındaki ilgi çekici ışıklandırmalar da harika kareler ortaya koymak için ideal.

Marsilya aynı zamanda Avrupa'da en büyük kara alanına sahip yer. Bu durum Marsilya turları açısından keşfedilecek pek çok yer olduğunu da ortaya koyuyor aslında. Şehre ilk kez gittiğinizde etkileyici yapısına hayran kalabilir ve nasıl bir şehir turu yapacağınızı bir anda unutabilirsiniz. Çünkü burası gerçekten her geleni büyüleyen bir şehir. Bu nedenle şehre ilk kez geldiğinizde çeşitli turistik noktalardan ve turist bürolarından Marsilya gezi rehberi satın almanızda fayda var. Marsilya gezi rehberi, şehirde gezerken size yardımcı olacak bir kitapçık. İçerisinde Marsilya’da görülecek yerler ile buraların adresleri, telefon numaraları ve haritadaki yerleri bulunuyor. Üstelik genellikle bu kitapçıklarda gezeceğiniz yerler ile ilgili kısa bilgiler de yer alıyor. Bu bilgilere dayanarak da her yeni gün kendinize yeni bir rota oluşturabilirsiniz. Böyle bir kitapçık geziniz sırasında zamandan tasarruf etmenize de yardımcı olacak. Şehri yaklaşık 2 günde güzel bir şekilde gezme imkanınız var, bu yüzden Marsilya uçak biletinizi buna göre alınız. Ancak Marsilya gezilecek yerler bu süre içerisinde bitmiş olsa da biz kesinlikle şehirde biraz daha kalıp, tamamen tatil gibi burada vakit geçirmenizi öneririz. Böylece şehrin eşsiz yapısını daha güzel deneyimleme şansını yakalayabilirsiniz.

 

Vieux Port

 

Marsilya gezi için gelenlere ilk durak olarak kesinlikle Vieux Port'u gösteriyor. Vieux Port, şehrin hem eski hem de çok popüler ve elit bir limanı. Üstelik burası Marsilyalıların genellikle buluşma noktası olarak kullandıkları yer. Turistlerin de ilk olarak burayı görmesi gerekir diye düşündük. Limanın olduğu yerde tavanda oldukça büyük bir ayna bulunuyor. Burası şehre ilk kez gelenlerin saatlerce başlarını havaya dikip fotoğraf çektikleri yer. Bu ayna karşısında oldukça eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz. Bir süre dünyada her şeyin tersine döndüğünü görmek aslında keyifli olabilir. Liman bunun dışında ihtişamlı ve antik yapısıyla dikkat çekiyor. Buraya hem gündüz vakti limana yanaşan ve limandan ayrılan yatları izlemek için hem de akşam vakti muhteşem ışıklandırması karşısında keyifle oturmak için gidebilirsiniz. Liman çevresinde oldukça ilginizi çekecek binalar da bulunuyor.

 

Notre - Dame de la Garde

 

Fransa Marsilya gezilecek yerler listesi içerisinde mutlaka Basilique Notre Dame yani Notre - Dame de la Garde de yer almalı. Buraya Vieux Port'tan 60 numaralı hattın otobüslerini kullanarak ulaşabilirsiniz. Burası Marsilya şehrinin en yüksek yerlerinden biri. Şehrin hemen hemen her yerinden görülen ve aynı zamanda şehri muhteşem bir şekilde kuşbakışı olarak izlemeye olanak sağlayan bu yer, aslında önemli ve tarihi bir bazilika. Notre Dame Bazilikası 1864 yılında yapılmış ve Neo - Bizans mimarisinin oldukça önemli bir örneği. Burayı muhteşem bir yer yapan en önemli özelliklerden bir tanesi, eşsiz mimari yapısının yanı sıra üzerine kurulmuş olduğu tepesi. Buranın şehirde gezebileceğiniz en ilgi çekici yerlerden bir tanesi olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle kiliseye çıktığınızda kesinlikle eşsiz Marsilya manzarasının fotoğrafını çekmelisiniz. Ancak bazen rüzgardan dolayı ayakta durmak zor olabiliyor. Kilisenin tam adresi; Rue Fort du Sanctuaire, 13281 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 91 13 40 80. Kiliseyi sabah 07.00'den akşam 18.15'e kadar ziyaret edebilirsiniz. Burayı ayrıca ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

 

Cours Julien

 

Marsilya provence gezilecek yerler arasında bulunan Cours Julien de oldukça ilginç bir yer. Buranın graffitiler ile dolu bir açıkhava müzesi olduğunu söylemek mümkün. Aslında burası tamamen turistik bir nokta. Ancak bölgenin duvar sanatı ile oldukça eşsiz bir yere dönüşmüş bu hali, burayı mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri yapıyor. Ayrıca Cours Julien'de pek çok plakçı, kitapçı, organik yiyecek dükkanı ve antikacı da yer alıyor. Özellikle bu antikacıların bazılarında bazı akşamlar özel DJ performanslar da sergileniyor. Buraya Vieux Port'tan metroya binerek ve metronun Notre - Dame du Mont durağında inerek ulaşabilirsiniz. Tam adresi de Notre-Dame-du-Mont, 13006 Marseille.

 

Le Panier

 

Marsilya'nın en eski mahallesi olan Le Panier muhteşem tarihi ile göz dolduran bir bölge. Mahallede pek çok etnik köken bir arada yaşıyor. Buraya girdiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey dar sokakları, tarihi ve kendine has binaları olacak. Mahalle aynı zamanda II. Dünya Savaşı zamanında oldukça acı bir dönem de yaşamış.

 

MuCem

 

Şehirdeki en güzel müzelerden bir tanesi de MuCem. Marsilya Akdeniz'in en önemli noktası diyebiliriz. Akdeniz'in eşsiz güzelliklerini tarihi olarak anlatan bu müzede hem şehri hem de bölgeyi çok daha güzel bir şekilde tanıma imkanı bulacaksınız. Müzenin tam adresi; 7 Prom. Robert Laffont, 13002 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 84 35 13 13. Müzeyi Salı günleri dışında her gün 11.00'den 19.00'a kadar gezebilirsiniz. Hatta Cuma günleri 22.00'ye kadar açık alıyor. Ancak müze maalesef Salı günleri kapalı. Müzenin giriş ücreti ise 9,5 Euro.

 

Vélodrome Stadyumu

 

Orjinal adı Stade Vélodrome olan ve Olympique de Marseille takımının maçlarının oynandığı bu stad da görülmeye değer bir yer. Fransa'nın en büyük stadyumu olan Velodrome, iki kez de Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmış. Statta maça gitmenin yanı sıra 13 Euro ödeyerek stad turuna katılabilirsiniz. Tur yaklaşık olarak 75 dakika sürüyor. İletişim için telefon numarası; +33 (0)4 86 09 50 34. Stadyumun tam adresi ise;  3 Boulevard Michelet, 13008 Marseille.

 

Longchamp Sarayı

 

1869 yılında yapılmış olan ve orjinal adı Palais de Longchamp olan bu saray, muhteşem mimarisi ile kesinlikle turistleri büyüleyen bir yer. Ayrıca sarayın eşsiz güzellikteki bir bahçesi de var. Üstelik burada keyifli yürüyüşler de yapabilirsiniz. Sarayın tam adresi; Boulevard du Jardin Zoologique, 13004 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 91 55 25 51. Burayı Salı günleri dışında her gün 10.00'dan 19.00'a kadar ziyaret edebilirsiniz. Burayı gezmek için ödemeniz gereken rakam yaklaşık 5 Euro.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Marsilya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder