Marsilya'da Alışveriş

Bilindiği üzere Marsilya, Fransa'nın en kozmopolit şehirlerinden bir tanesi. Aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci şehri. Turistik olarak oldukça cazip bir nokta olan bu şehir, bunun yanı sıra alışveriş imkanı açısından da çok zengin bir durumda. Bu nedenle Marsilya’da alışveriş de oldukça keyiflidir diyebiliriz. Şehrin genel olarak herkes tarafından en çok tercih edilen alışveriş noktası Rue Saint Ferreol ve çevresi. Özellikle Marsilya’da alışveriş yerleri arıyorsanız burayı tercih etmenizi önerebiliriz. Şehirde butikler, mağazalar ve dükkanlar ağırlıklı olarak, Pazar günleri haricinde, 10.00'dan 19.00'a kadar açık oluyor. Ayrıca şehirdeki bazı küçük dükkanların ve alışveriş yerlerinin öğlen saatlerinde bir süreliğine kapalı olacağını da bilmelisiniz. Yalnız şehirdeki pek çok alışveriş merkezi hem öğlen saatlerinde hem de Pazar günleri açık oluyor.

 

Marsilya'dan satın alacağınız en önemli hediyelik eşyalar arasında Savon de Marseille olarak bilinen Marsilya sabunu yer alıyor. Şehrin meşhur lavantaları ile yapılan bu sabunlar, pek çok fiyat alternatifi ile birlikte şehri ziyarete gelen turistlere sunuluyor. Bunun haricinde hediyelik eşya olarak satın almak için çikolatalı ve pastis kokulu sabunları da tercih edebilirsiniz. Bu sabunları Vieux Port civarındaki tezgahlarda ve dükkanlarda bulmanız mümkün. Üstelik bu sabunlar genel olarak süpermarketlerde bile satılıyor. Santons adı verilen ürünler de hediyelik eşya için iyi alternatiflerden bir tanesi. Genellikle topraktan el ile yapılan figürler olan Santons'lar, boyutlarına göre farklı fiyatlara sahip. Ortalama olarak bu ürünü 15 Euro - 20 Euro arasında satın alabilirsiniz. Bunlar şehrin geleneksel ürünleridir diyebiliriz. Hatta şehirde Kasım ayından Aralık ayına kadar, bu ürünlerin satıldığı pazarlar bile kuruluyor. Lavanta şehrin en önemli sembollerinden bir tanesi. Buradan sabun dışındaki başka pek çok lavantalı ürünü de satın alabilirsiniz. Şehrin bir diğer simgesi de kesinlikle ağustos böceği. Ağustos böceği figürüne sahip, kolye, bileklik, magnet, çanta ve defter gibi pek çok hediyelik eşya ürünü, şehre gelen tursitlerin en çok satın aldığı şeyler arasında yer alıyor. Marsilya ucuz alışveriş yerleri genellikle pazarlar diyebiliriz. Düzenli olarak kurulan pazarlarda hem günlük ihtiyaçlarınız için hem de sevdiklerinize hediye etmek için pek çok ürün satın alabilirsiniz. Şehre alışveriş için gitmeden önce iyi bir Marsilya alışveriş ve gezi rehberi hazırlamanızda fayda var. Bu rehber hem gezeceğiniz noktaları daha iyi bir şekilde belirlemenize hem de ağırlıklı olarak neleri hangi fiyatlara satın almak istediğinize yardımcı olacaktır. Genel anlamıyla Marsilya alışveriş merkezi açısından da çok zengin bir şehir. Zaten şehre yoğun bir şekilde belirli bir gelir seviyesinin üzerindeki insanların geldiğini düşünürsek, lüks alışveriş için de çok fazla alternatif olduğunu anlayabiliriz. Ancak yine de şehri bir Paris gibi düşünmemelisiniz.

 

Rue Saint Ferreol

 

Rue Sanit Ferreol Caddesi, trafiğe kapalı bir cadde. Burasının ortalama bir bütçe ile oldukça keyifli bir alışveriş için ideal olduğunu söylemek mümkün. Caddede tekstilden ayakkabıya pek çok ünlü markanın ürünlerini bulabilirsiniz. Bunlar arasında Mango, Zara ve Babou bulunuyor.

 

Rue Paradis

 

Elbette Paris'in ünlü alışveriş caddeleri gibi düşünmemelisiniz ancak Rue Paradis de oldukça lüks markaların ve pahalı butiklerin bulunduğu bir cadde. Özellikle özel tasarımcıların mağazaları da burada yer alıyor. Caddede bulabileceğiniz markalar arasında; Armani, Hermes, Louis Vuitton, Montblanc, Robert Clergerie, Chopard ve Agnes B bulunuyor.

 

Rue de la Republic

 

Marsilya uygun alışveriş yerleri arasında gösterilebilecek Rue de la Republic Caddesi, orta seviye mağazaların bulunduğu bir yer. Burada ülkemizde de günlük giyim ihtiyaçları için tercih ettiğiniz H&M ve Mango gibi markalarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bu cadde şehrin yeni alışveriş noktalarından ve gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor.

 

Rue de Rome

 

Rue de Rome bir dönem şehrin en popüler alışveriş caddelerinden bir tanesiydi. Ancak son dönemde yeni alışveriş noktaları ortaya çıktığı için burasının eski ününü kaybettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle iyi bir alışveriş yapmak için değil de burayı da gezip görmek için gidilebilir bir yer. Cadde Rue Saint Ferreol Caddesi'nin bir üst tarafında bulunuyor.

 

Les Terrasses du Port

 

2014 yılında açılmış olan Les Terrasses du Port, Marsilya alışveriş merkezleri arasında önemli bir yerde. Şehrin ünlü limanı Vieux Port'a yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta olan bu alışveriş merkezi içerisinde 190 adet mağaza yer alıyor. Üstelik burası Pazar günleri de açık. Tam adresi; 9 Quai du Lazaret, 13002 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 88 91 46 00. Alışveriş merkezi, haftanın her günü 10.00'dan 20.00'ye kadar ziyaret edilebilir.

 

Les Docks Village

 

Ortalama büyüklükteki Les Docks Village alışveriş merkezi de tıpkı Les Terrases du Port gibi Vieux Port'a yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Marsilya’da alışveriş merkezleri arasında burası da sıkça tercih ediliyor. Alışveriş merkezinin tam adresi; En rez de chaussé, 10 Place de la Joliette, 13002 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 91 90 04 69. Les Docks Village, haftanın her günü 10.00'dan 01.00'e kadar ziyaret edilebilir. Üstelik buranın gece geç saatlere kadar açık olması, alışveriş merkezini oldukça cazip kılan detaylardan.

 

Galeries Lafayette

 

Fransa'da pek çok yerde görebileceğiniz Galeries Lafayette, Marsilya'da da mevcut. Buradan parfüm, çanta, ayakkabı ve kıyafet gibi pek çok ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hatta bu mağazadan şehirde biri Rue Saint Ferreol Caddesi'nde, diğeri ise Canabieri Caddesi'nde olarak iki adet bulunuyor. En çok tercih edilen mağazasının tam adresi; 48 Rue Saint-Ferréol, 13001 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 96 11 35 00. Mağaza Pazar günleri dışında haftanın her günü 10.00'dan 20.00'ye kadar açık.

 

Primark Outlet

 

Marsilya’da ucuz alışveriş yerleri arasında gösterebileceğimiz Primark Outlet de oldukça popüler alışveriş noktalarından bir tanesi. Mağaza, Grand Littoral alışveriş merkezi içerisinde yer alıyor. Özellikle uygun alışveriş yeri arıyorsanız kesinlikle burayı tercih etmelisiniz. Mağazanın tam adresi; Centre Commercial Marseille Grand Littoral, 11 Avenue de Saint-Antoine, 13016 Marseille. İletişim için telefon numarası; +33 4 91 09 88 00. Mağaza Pazar günleri kapalı oluyor. Bunun haricinde her gün 09.30'dan 20.00'ye kadar ziyaret edebilirsiniz. 

 

Noailles Arap Pazarı (Le Marche de Noailles)

 

Eğer şehirde farklı bir tarzda alışveriş yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz yerlerden bir tanesi Noailles Arap Pazarı. Burası özellikle Arapların alışveriş yaptığı ve Fas, Cezayir, Afrika ve Hindistan gibi ülkelerin ürünlerini bulabileceğiniz bir yer. Oldukça renkli ve sevimli bir pazar olduğunu söyleyebiliriz. Pazar, Canabieri Caddesi civarında kuruluyor.

 

Cours Julien

 

Cours Julien Bölgesi şehrin oldukça eğlenceli ve hareketli bir bölgesi. Burada alışveriş yapabileceğiniz küçük butikler, hediyelik eşya dükkanları, eskiciler, antikacılar, sahaflar ve müzik dükkanları bulmanız mümkün. Ayrıca uygun fiyatlı bir alışveriş için de ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Tam adresi; Notre-Dame-du-Mont, 13006 Marseille.

 

Antika Pazarı (Brocante)

 

Şehirdeki uygun fiyatlı alışveriş noktalarından bir diğeri ise Brocante adındaki Antika Pazarı. Aslında burası pek çok dükkanın bulunduğu Rue Edmond Rostand Caddesi üzerinde yer alıyor. Buradaki dükkanlar her daim açık ancak yılda 4 kez, 3 ayda bir açık havada ve Pazar günleri büyük bir pazar kuruluyor. Hem buradaki dükkanlardan hem de pazardan antika eşyalar ve özel parçalar satın alabilirsiniz.

Sırakadaki Şehir Rehberi
X
Marsilya Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder