Mardin'de Ne Yenilir, Ne İçilir?

Mardin'de Ne Yenilir, Ne İçilir?

 

Yemek severlere değişik bir deneyim sunan Mardin mutfağı, yıllar boyunca çeşitli kültürlerden etkilenerek günümüzde de varlığını sürdürmekte. Bu kültürel etkileşimin mutfağına da yansıdığı Mardin, ziyaretçilerine eşsiz bir damak lezzeti sunuyor. Geleneksel Mırra’dan, Anadolu’nun vazgeçilmezi et yemeklerine kadar geniş bir yelpazeyle sizin için hazırladığımız Mardin’de ne yenilir ne içilir listemiz :

 

Mırra

Mırra’nın esas kökeni Arap coğrafyası olsa da Güneydoğu Anadolu Bölgesi, özellikle Mardin’de epey rastlamak mümkün. Oldukça acı ve sert bir kahve olan mırra belirli bir ölçüde, şık bir tasarım ile misafirlerine sunuluyor.

 

Kibbe

İşkembe dolması, diğer adı olan Kibbe, oğlak veya kuzu işkembesi ile yapılıyor. Oğlak veya kuzu işkembesi alınıyor, içerisine et, baharatlar ve pirinç ile zenginleştirilmiş iç ile işkembe dolduruluyor. Doyuruculuk anlamında epey başarılı olan Kibbe’yi muhakkak denemelisiniz.

 

İkbebet

İkbebet bir içli köfte. Kızartması meşhur olan Mardin’de, sağlıklı besleniyorsanız haşlamasını da tercih edebilirsiniz. Anavatanı Mardin olan İkbebet’in tadı damağınızdan asla gitmeyecek.

 

Kaburga Dolması

Mardin’in bir diğer ünlü lezzetlerinden biri Kaburga Dolması. Özel günlerde tepsilerce yapılan bu lezzet, epey büyük bir kaburga ile yapılıyor. Pilav, baharatlar ve yeşilliklerle zenginleştirilmiş içi ise bir yiyenin bir daha yemek isteyeceği cinsten.

 

Firkiye

Mardin halkının bilhassa çok sevdiği bir tat; Firkiye. Kuzu eti, çağla ve baharatlarla yapılan bu yemeğin üzerine ise limon sıkılıp maydanoz serpilerek afiyetle yeniliyor.

 

Kiliçe

Çörek anlayışına yepyeni bir soluk getirmiş olan Kiliçe’nin diğer adı Mardin çöreği. Püf noktası ise içerisinde tahin, un, süt değil, anason, tarçın, rezene ve mahlep bulunması.

 

Alluciye

Alluciye’nin başrolünde yine kuzu eti var. Firkiye’ye bir tık benzeyen Alluciye’nin pişmiş kuzu etinin çevresi çağla ile değil erik ile süsleniyor.

 

Harire Tatlısı

Bu kadar tuzlu ve etli yemeğin üzerine bir tatlı gider elbette. Pekmez, un, toz şeker ve tarçın gibi malzemelerin harmanlanmasıyla yapılan Harire tatlısı adeta bir enerji deposu.

 

Listemizden de anlaşılacağı üzere Mardin, et severlerin oldukça memnun ayrılacağı bir memleket. Bu eşsiz tatları deneyimlemek için Mardin uçak biletinizi şimdiden alın, bu eşsiz şehri sevdiklerinizle deneyimleyin.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Mardin Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder