Mardin'de Gezilecek Yerler

Mardin'de Gezilecek Yerler

 

Efsanevi ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerin her yıl ilgi odağı olan masal diyarı Mardin, etkilendiği birçok tarihi medeniyetin izlerini bünyesinde taşımakta. Ziyaretçilerine kültür turizmini doyasıya yaşatan Mardin’de gezilecek yerler genellikle medrese ve camilerden oluşuyor. Yerleşik hayata ilk geçişin de izlerini barındırdığı Mardin’de gezilecek yerleri sizler için hazırladık.

 

Mardin Ulu Cami

Mardin ulu cami, Mardin camilerinin en eskisi olarak bilinir. Yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 12.yy da bitirildiği düşünülüyor. Camide 16 farklı kitabe bulunmakta. Camiye 4 kapıdan giriliyor ve avluya çıkıyor. Caminin kuzeyinde ise Artuklular zamanında yapılma bir çeşme bulunuyor. İnsan ömrünü anlatan çeşme oldukça derin bir anlam içeriyor. Kaynaktan doğan su önce küçük havuza, ardından yetişkinliği sembolize eden orta havuza, oradan da daha büyükçe olan havuzdan akıp kanala karışıyor.

 

Dara Antik Kenti

Mardin şehir merkezinin 30 kilometre güneydoğu kısmında bulunan Dara Antik Kenti tarihi geziye ek kültürel bir gezi alternatifi. Dara kenti, 6.yy’da Doğu Roma İmparatorluğu’nun tehdit unsuru olan Sasaniler’e karşı yaptırdığı bir kent. Kentin etrafı oldukça kalın surlarla örülmüş ve iç kısmında ise yine Doğu Roma’nın geç dönemine ait mağaralar görülmekte.

 

Mor Gabriel Manastırı

Diğer adı Deyrulumur olan, Mor Gabriel Manastırı Mardin’in Midyat ilçesinde. Süryani Cemaati’nin en önemli merkezlerinden biridir. Büyüleyici bir mimariye sahiptir. 4. Yy’da yapılmıştır. Süryanilerin 2. Kudüs olarak nitelendirdikleri manastırda çeşitli öğretiler hâlâ devam etmekte. Ziyaret saatleri yazın 09:30 – 11:30 13:00 – 16:30 saatleri olarak belirlenmişken kışın ise 09:00 – 16:00 arası hizmet vermekte.

 

Surur Hanı

Osmanlı döneminde ticaret merkezi olan Surur Hanı 17. Ve 18. Yy’da yapılmıştır. Modern zamanlarla birlikte ticari faaliyetlerini kaybetmemiş olan hanın içerisinde çeşitli yeme içme yerleri, takı dükkanları bulunmakta. Gezinize bir es verip, soluklanmak isterseniz, Surur Hanı’nda bir mola verebilirsiniz.

 

Mardin Taş Evleri

Geçmişten bugüne tarihi dokusunu hâlâ korumuş olan Mardin evleri şehrin silüetini oluşturmakta. Taş işçiliğinin en mühim örneklerinden biri olan bu evlerin taşı sarı kalker taşıdır. Mardin’i Mardin yapan bu eşsiz evlere ise minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Sabancı Mardin Kent Müzesi

2009 yılında faaliyete başlamış olan Sabancı Mardin Kent Müzesi, 2 katıyla hizmet vermekte. İlk katında Dilek Sabancı’nın eserleri bulunurken ikinci katı müze olarak hizmet vermektedir. Pazartesi günler hariç haftanın her günü 09:00 – 17:00 arası açık olan müzeye giriş tam ücreti 2 TL iken öğrenci 50 kuruş. Turunuzun tamamlayıcısı niteliğinde olan müzeyi muhakkak görmelisiniz.

 

Mor Behnam Kilisesi

Diğer adı Kırklar Kilisesi olan Mor Behnam Kilisesi’nin kökeni 6.yy’a dayanmaktadır. Adını aldığı kişi ve kızkardeşi Saro ismine yaptırılmış olan kilise 1928 yılına kadar öğretim hayatına devam etmiştir. Hristiyan mimarisinin en güzel örneklerinden olan Mor Behnam kilisesi ziyaret edilesi yerlerden.

 

Mardin’de gezilecek yerler listemizin sonuna gelirken Mardin’e gitmenin oldukça kolay olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Bu nitelikli şehri gezip görmek isterseniz sitemizden uygun fiyata Mardin uçak biletinizi satın alabilir, seyahatinizi avantajlı olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İyi tatiller!

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Mardin Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder