Mardin'de Alışveriş

Mardin'de Alışveriş

 

Mardin gibi bir şehre gelmişken birbirinden güzel ve farklı hediye alternatiflerini değerlendirmeden elbette ki olmaz. Sevdiklerinize alabileceğiniz birbirinden güzel takılar, doğal ürünler ve yöresel tatları ile geniş bir yelpaze sunan Mardin oldukça fark yaratıyor.

Mardin’de yerel halkın kendi malzemelerini üretip satarak işlettiği birçok yer bulunmakta. Gümüşçüler, Bakırcılar, Ayakkabıcılar ve Kayseriye Çarşıları otantik hediye severlerin uğraması gereken yerler. Buralarda, çeşitli ayakkabılar, gümüş ve bakır kahve fincanları, tepsiler; Mardin’e özgü yöresel takılar, havlular ve takunyalar bulmanız mümkün.

 

 

Mardin’de telkâri diye bir sanat mevcut. Gümüş işlemeciliği adıyla da bilinen bu el sanatı oldukça meşakkatlidir. Şehrin birçok yerinde telkâri sanatıyla yapılmış kolye, bilezik, takı görmeniz mümkün.

Doğal bir sabun olan bıttım sabunu da Mardin’de yapılıyor. Hem cilt bakımında hem de saç bakımında kullanılan bu sabun birçok derde şifa niteliğinde.

 

 

Yöresel tatların satıldığı yerleri de geçmeden olmaz. Peksimet ekmeği, Cevizli sucuk, pestil, Mardin leblebisi, mavi badem şekeri de Mardin’in simgelerinden. Ayrıca Mardin’in yöresel kahvesi olan Mırra ve daha birçok alternatifi yine çarşılarda bulabilirsiniz.

 

 

Bunlara ek olarak şehirde modern AVM’ler de bulunmakta. Elektronik, giyim, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz AVM ler ise modern bir seçenek oluşturuyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Türkiye Kalkışlı Uçuşlar

X
Mardin Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder