Manchester'de Alışveriş

İngiltere'nin Londra'dan sonra en önemli şehri olarak görülen Manchester şehri alışveriş olanakları açısından da oldukça popüler bir şehir. Manchester'da alışveriş özellikle şehre gelen turistlerin yapmaktan kendilerini alıkoyamadıkları bir aktivite. Hatta Manchester uçak biletini alışveriş sürelerini hesaba katarak almanızı tavsiye ederiz. Çünkü Manchester alışveriş yerleri konusunda şehirde yaşayanlara ve turist olarak gelenlere pek çok alternatif sunuyor. Eğer şehre ilk kez gelecekseniz ve bol bol da alışveriş yapmak istiyorsanız kendinize güzel bir Manchester alışveriş rehberi edinmelisiniz. Pek çok popüler mağaza ve butiğin yanı sıra Manchester’da alışveriş merkezleri de oldukça revaçta. Hatta alışveriş konusunda şehrin belirli bölgeleri dönem dönem birbirleriyle yarışıyor.

Şehre gittiğinizde pek çok hediyelik eşya dükkanından kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Bunun için en çok tercih edilenler arasında şehre özel hazırlanmış tişörtler, magnetler, kupalar, anahtarlıklar, defterler ve çantalar bulunuyor. Bunun yanı sıra şehir bilindiği üzere Manchester United ve Manchester City gibi önemli futbol takımlarının da şehri. Eğer futbol ile ilgiliyseniz takımların ürünlerinin satıldığı mağazalardan kulüplerin lisanslı ürünlerinden satın alabilirsiniz. Sadece forma değil, bu mağazalardan takımlara özel pek çok aksesuarlar da satılıyor. Şehrin en ünlü mağazaları arasında dünyaca ünlü Harvey Nichols ve Selfridges markaları bulunuyor. Bunlar her ne kadar pahalı alternatifler olsalar da Manchester alışveriş turunuzda mutlaka bir göz atmanız gereken yerlerden. Mancesher'da mağazalar ağırlıklı olarak saat 09.00'dan 17.30'a kadar açık. Fakat şehirde Pazar günleri alışveriş yapmak çok da akıllıca değil. Çünkü hem daha kalabalık hem de alışveriş süresi daha kısa oluyor. Çünkü genel anlamda Pazar günleri Manchester'da alışveriş yapabileceğiniz yerler diğer günlere göre çok daha kısa süre çalışıyor.

 

Market Street

 

Manchester alışveriş dediğinizde ilk olarak size Market Street'i gösterecektir. Çünkü Market Street şehrin en popüler alışveriş noktası. Özellikle yayalar için araç trafiğine kapalı olan Market Street Caddesi'nde pek çok dükkan, butik ve mağaza bulunuyor. Bu nedenle de şehrin en önemli alışveriş noktası konumunda. Hatta şehre Türkiye'den gidenler burayı daha çok ülkemizdeki İstiklal Caddesi'ne benzetiyorlar. Burada hem şehre gelen turistler hem de şehirde yaşayan halk sık sık alışveriş yapıyor. Üstelik Market Street'ten giyim eşyasından kozmetiğe, teknolojik cihazlardan mücevhere kadar pek çok farklı skalada ürünü bularak alışveriş yapma imkanınız da var. Hatta cadde üzerinde en popüler Manchester alışveriş merkezlerinden biri de bulunuyor. Burasının Manchester'da alışveriş yapmak üzere özel olarak ayrılmış bir bölge olduğunu düşünebilirsiniz.

 

Arndale Alışveriş Merkezi / Arndale Shopping Centre

 

Market Street'te bulunan Arndale Alışveriş Merkezi, ülkedeki şehir içinde bulunan en büyük alışveriş merkezi olarak biliniyor. Bu nedenle sadece Manchester için değil, tüm İngiltere için de yeri ayrı ve Manchester alışveriş merkezleri içerisinde oldukça ayrıcalıklı bir yere sahip. Alışveriş merkezinin pek çok farklı girişi de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, şehirdeki en büyük eğlence mekanı olan Printwork. Arndale Alışveriş Merkezi, 1975 yılında inşa edilmiş. Alışveriş merkezi içerisinde 240 adet dükkan ve mağaza yer alıyor. Bu rakam da buranın ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serebiliyor. Arndale'in çevresinde alışveriş yapmaya gelenlerin keyifli bir şekilde mola vermesi için pek çok restoran ve kafe de konumlanmış durumda. Aynı zamanda Arndale sadece alışveriş için değil, ofis ve çalışma alanları olarak da kullanılıyor. Arndale Alışveriş Merkezi'nin tam adresi; Market St, Manchester M4 3AQ. İletişim için telefon numarası; +44 161 833 9851. Alışveriş merkezi hafta için her gün saat 09.00'dan 20.00'ye kadar hizmet veriyor. Cumartesi günleri ise alışveriş merkezi, 09.00'dan 19.00'a kadar açık. Ancak Pazar günleri burada alışveriş yapmak için zamanınız çok daha kısıtlı. Çünkü Pazar günleri alışveriş merkezinin çalışma saatleri 11.30'dan 17.30'a kadar. Bu nedenle burada alışveriş yapmak için Pazar günlerinin doğru bir gün olduğunu söyleyemeyiz.

 

Trafford Center / Intu Trafford Centre

 

Manchester alışveriş merkezi olarak İngiltere'nin en büyüğü denilen alışveriş merkezi ise Trafford Center. Ancak Trafford Center şehrin biraz uzağında yer alıyor. Manchester şehir merkezinden buraya yürüyerek gitmeniz maalesef ki mümkün değil. Ancak eğer buraya gitmek isterseniz şehrin Piccadily Bölgesi'nden otobüslere binerek gidebilirsiniz. Açıkçası özellikle şehre alışveriş yapmak için gelenler tarafından burası büyük bir ilgiyle ziyaret ediliyor. Gerçekten derdiniz şehre gelip alışveriş yapmak ise bu noktayı kesinlikle atlamamalısınız. Trafford Center'ın tam adresi; intu Trafford Centre, Stretford, Manchester M17 8AA. Detaylı bilgi almak için telefon numarası ise; 0161 749 1718. Trafford Center, hafta için her gün saat 10.00'dan 22.00'ye kadar açık. Cumartesi günleri 10.00'dan 21.00'e kadar hizmet veriyor. Ancak Manchester şehrindeki her alışveriş merkezinde olduğu gibi burada da Pazar günleri alışveriş yapmak için daha kısıtlı bir zamanınız var. Pazar günleri alışveriş merkezinin açık olduğu saatler, 12.00'den 18.00'e kadar.

 

Üçgen Alışveriş Merkezi / Triangle Shopping Centre

 

Manchester'da içerisindeki mağazalardan çok, ilginç yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken alışveriş merkezleri de bulunur. Hatta buraların birer tasarım harikası olduğunu söylersek de abartmış olmayız. İşte bunlardan bir tanesi Üçgen Alışveriş Merkezi olarak geçen Triangel Shopping Centre. Triangle Shopping Centre, Exchange Square Bölgesi'nde yer alıyor. Çalışma saatleri genellikle 10.00 ile 18.00 arası. Alışveriş merkezinin tam adresi; Exchange St, Manchester M4 3TR. İletişim için telefon numarası ise; +44 161 834 8961.

 

Afflecks Palace

 

Afflecks Palace da tercih edilen Manchester alışveriş yerlerinden bir tanesi. Salaş ve kendine has bir yapısı olan ve klasik bir binada bulunan Afflecks Palace, Manchester alışveriş turunuzda uğrayacağınız enteresan mekanlardan bir tanesi olabilir. Afflecks Palace'ın tam adresi;  52 Church St, Manchester M4 1PW. İletişim için telefon numarası ise; +44 800 731 0300. Mekan Pazar günleri dışında her gün saat 10.30'dan 18.00'e kadar hizmet veriyor. Pazar günleri ise burada 11.00'den 17.00'ye kadar alışveriş yapabilirsiniz. 

 

Lowry Outlet Alışveriş Merkezi

 

Manchester şehir merkezine biraz uzak, Salford civarında bulunan ve Manchester ucuz alışveriş yerleri arasında gösterebileceğimiz yer ise Lowry Outlet Alışveriş Merkezi. Burası pek çok ünlü markanın ürünlerini oldukça uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir yer. Hatta indirimler genellikle % 60 civarında oluyor. Üstelik bu outlet merkezinde bol bol pazarlık yapma imkanınız da var. Lowry Outlet'in tam adresi; The Quays, Salford M50 3AH. İletişim ve detaylı bilgi almak için telefon numarası; +44 161 848 1850. Burası Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 10.00'dan 18.00'e kadar hizmet veriyor. Perşembe günleri çalışma saatleri 10.00 ile 20.00, Cumartesi günleri çalışma saatleri 10.00 ile 19.00, Pazar günleri ise11.00 ile 17.00 arası.

 

Primark

 

Manchester ucuz alışveriş dediğinizde karşınıza kesinlikle ilk olarak Primark'ı çıkartacaktır. Primark İngiltere'de pek çok yerde bulunan bir alışveriş zinciri. Bu alışveriş mağazası zinciri Manchester şehrinde, Market Street'te bulunuyor. Buranın en güzel yanı, aradığınız her şeyi oldukça uygun fiyatlara bulmanız. Hatta İngiltere genel anlamda pahalı bir ülke olduğu için, özellikle turistler tarafından Primark'lar sıklıkla ziyaret ediliyor. Özellikle Manchester'daki şubesi oldukça büyük bir mağazaya sahip. Hatta burada oldukça uzun kuyruklar görmeniz çok olası. Gitmeden önce buna alışkın olmalısınız. Manchester'daki Primark'ın tam adresi; 106 - 122 Market St, Manchester M1 1WA. İletişim için telefon numarası; +44 161 923 4772. Pazar günleri hariç her gün 08.00'den 20.00'ye kadar açık. Pazar günleri ise mağaza, 11.00 ile 17.00 arası hizmet veriyor.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Manchester Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder