Manchester'da Nereleri Gezmek Lazım

Manchester şehri, İngiltere'deki Lancashire Bölgesi'nin hem ticari hem de kültürel anlamda başkenti. Aynı zamanda şehir sanat ile iç içe yapısıyla, basın ve yüksek öğrenimin büyük anlamda etkin olması ile de ön planda. Bu nedenle İngiltere Manchester gezilecek yerler bakımından oldukça gelişmiş bir şehir. Şehrin kültürel yapısı turistleri fazlasıyla etkiliyor. Bunun yanı sıra şehir bilindiği üzere eğlence hayatı ve spor tesisleri ile de dikkat çekiyor. Tabii bu durum da Manchester’da gezilecek yerler oldukça geniş bir skalada şekilleniyor ve belirleniyor. Hatta şehir özellikle eğlence ve spor konusunda öyle bir gelişme gösteriyor ki, Manchester'ın sadece bu doğrultuda bile yeniden yapılandığını söyleyebiliriz. Ayrıca Manchester’de gezilecek yerler sadece tarihi mekanlar ve spor tesisleri ile kısıtlı kalmıyor, Manchester alışveriş konusunda da turistlere bolca alternatif sunan bölgelere sahip.

Manchester şehrine geldiğinizde Manchester'da nereleri gezmek lazım konusunda bazı dikkat etmeniz gereken noktalar olacaktır. İlk olarak bu şehrin 1 günde gezilebilecek bir şehir olduğunu söyleyemeyiz. Şehre 3 ya da 4 gün mutlaka ayırmalısınız. Fakat şehri gezmek için bundan daha uzun bir zamana da gerek yok. Yani Manchester uçak biletinizi buna göre almalısınız. Bunun haricinde Manchester City gezilecek yerler planınızı tarih olarak hafta sonuna denk getirmenizi öneririz. Çünkü hafta içi şehir, oldukça boş ve hareketsiz oluyor. Bu nedenle şehirdeki insanların da hareketli oldukları hafta sonları mutlaka şehri görmelisiniz. Aksi takdirde, anlatılanı bulamayabilir ve şehirden sıkılabilirsiniz. Manchester şehri gezilecek yerler farklı alternatiflere sahip. O yüzden Manchester şehri gezilecek yerler konusunda kafanız biraz karışabilir. Çünkü Manchester City gezilecek yerler arasında herkesin farklı zevklerine hitap edebilecek noktalar mevcut. Bu bakımdan daha iyi bir plan yapmak ve de rotanızı buna göre düzenlemek için Manchester şehir rehberi olan bir kitapçık edinmenizde fayda. Bu kitapçıklarda İngiltere Manchester gezilecek yerler harita üzerinde de belirtilmiş durumda. İşinizi kolaylaştırması çok olası. Manchester şehir rehberini şehir içindeki turizm ofislerinden, kitapçılardan, hediyelik eşya dükkanlarından, havaalanlarından ya da istasyonlardan edinebilirsiniz. Pek çok farklı güzelliği içerisinde bulunduran ve kendine has çok özel bir yapısı olan bu şehirdeki Manchester gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

 

Manchester Katedrali / Manchester Cathedral

 

Manchester gezilecek yerler haritasının ilk konumunda yer alan Manchester Katedrali, İngiltere'deki en geniş katedral olma özelliğini taşıyor. Bu mekan, Irwill Nehri'nin yakınlarında bulunan Victoria Street adlı caddede yer alıyor. Aslında katedral 1400'lü yıllarda yapılıyor ancak katedral statüsüne gelmesi 1800'lü yılları buluyor. Katedral ilk yapıldığı dönemden sonra pek çok kez restorasyon geçirmiş. Son ve en büyük restorasyonun ardından Viktoryan dönemine ait bir mimariye sahip olmuş. İç mimarisi ve dekorasyonu oldukça zengin detaylara sahip olan bu yapı, özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan oldukça kötü bir şekilde etkilenmiş. Ancak bugün hala ihtişamını koruyarak turistlerin fazlasıyla ilgisini çeken mekanlardan bir tanesi. Manchester Katedrali'nin tam adresi; Victoria St, Manchester M3 1SX. İletişim için telefon numarası; +44 161 833 2220. Katedral; Pazartesi ve Cuma günleri 8.30'dan 17.30'a kadar ziyaret edilebilir. Bunun dışındaki günlerde ise ziyaret saatleri 8.30 ile 18.30 arası. Katedrale giriş ücretsiz.

 

Ulusal Futbol Müzesi / National Football Museum

 

Manchester gezilecek yer olarak oldukça enteresan bir müzeyi daha işaret ediyor; o da National Football Museum. Bu müze, dünyanın en büyük futbol müzesi olma özelliğini taşıyor. Aslında müze 2010 yılına kadar Preston şehrindeki dünyanın en eski futbol sahasının yerinde bulunuyordu. Sonrasında müze, Manchester şehrine taşınıyor. Müze futbolla ve futbol tarihi ile ilgili olanlar için pek çok farklı detayı içerisinde bulunduruyor. Özellikle müzede, İngiltere futbol ligini kuran kişinin büstü, oldukça eski formalar, ilk futbol topu ve bu sporun tarihine dair pek çok detay daha yer alıyor. Hatta girişin ücretsiz olduğu müzede, belli bir ücret ödeyerek penaltı atma simülasyonu dahi oynayabilirsiniz. Müzenin tam adresi; Urbis Building, Cathedral Gardens, Todd St, City Centre, Manchester M4 3BG. Pazar günü dışında her gün 10.00 ile 17.00 arası ziyaret edilebilir. Pazar günü ise 11.00 ile 17.00 arası müze yine ücretsiz olarak ziyarete açık. Detaylı bilgi için telefon numarası; +44 161 605 8200.

 

Castlefield

 

Deansgate İstasyonu'nun batısında bulunan Castlefield, şehirdeki bir kentsel miras parkı. Özellikle Castlefield, Roma Kalesi'ne doğru karşınıza çıkacak Victorian Evler ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Hatta burada Bridgewater Kanalı'nda ufak bir tekne gezisine de çıkabilirsiniz. Yine burada bulunan Castlefield Sanat Galerisi, Halle Orkestrası ve yine özel konserlerin verildiği Bridgewater Salonu dikkat çeken mekanlar arasında yer alıyor.

 

Bilim ve Sanayi Müzesi / Museum of Science and Industry

 

Dünyanın en eski demir yolu istasyonu sitesi içerisinde yer alan Bilim ve Sanayi Müzesi, Manchester'daki şehrin sanayi ve bilim anlamında tarihini gözlemleyebileceğiniz önemli yerlerden. Geçmişi oldukça eskilere dayanan Manchester yapımı klasik arabaları ve tekstil sanayisinde kullanılan buhar ile çalışan makineleri bu müzede görmek mümkün. Bu müze özellikle Roma döneminden Sanayi Devrimi'ne kadar olan dönemi oldukça güzel bir şekilde gözler önüne seriyor. Müzenin tam adresi; Liverpool Rd, Manchester M3 4FP. İletişim için telefon numarası ise; +44 161 832 2244. Müze haftanın her günü sabah 10.00'dan akşam 17.00'ye kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 

Manchester Belediye Sarayı / Manchester Town Hall

 

1877 yılında yapılmış olan Manchester Town Hall, bugün hem şehrin tarihine dair önemli bir müze görevi görüyor hem de şehirdeki idare yönteminin önemli bir törensel merkezi olarak kullanılıyor. Yapı oldukça güzel bir şehir manzarasına da sahip. Hatta sarayın içerisinde şehrin tarihini anlatan özel resimler de var. Aynı zamanda 87 metre yüksekliğiyle oldukça uzun bir bina olan bu yapı, özel mimarisi ile de dikkat çekiyor. Manchester Belediye Sarayı'nın tam adresi; all, Albert Square, Manchester M60 2LA. İletişim için telefon numarası; 0161 827 7661. Yapıyı 9 Pound bilet fiyatını ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

 

Manchester Sanat Galerisi / Manchester Art Gallery

 

Manchester Sanat Galerisi, Londra'dan sonra ülkenin en büyük sanat koleksiyonlarının bulunduğu galeri olma özelliğini taşıyor. Galeride hemen hemen her döneme ait ve İngiltere'nin yanı sıra pek çok farklı ülkenin sanatçılarının eserleri sergileniyor. İngiltere'nin önemli sanatçılarından Stubbs, Constable ve Turner'ın pek çok ilgi çeken eseri de galeride bulunuyor. Bunun yanı sıra, heykel eserleri olarak da burada, Rodin, Maillol ve Jacob Epste'ye ait çalışmaları inceleyebilirsiniz. Galerinin tam adresi; Mosley St, Manchester M2 3JL. İletişim için telefon numarası; +44 161 235 8888. Müzeye giriş ücretsiz. Müze Perşembe günleri dışında saat 10.00'dan 17.00'ye kadar ziyaret edilebiliyor. Perşembe günleri ise ziyaret saati 10.00 ile 21.00 arasında.

 

Marton

 

Manchester yakınlarında gezilecek yerler arasında gösterilen en önemli yerlerden bir tanesi kesinlikle Marton Kasabası. Manchester yakınlarında gezilecek yerler arasında olan Marton Kasabası, Manchester'a yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta ve güneyde yer alıyor. Congleton'a yakın bir yerde bulunan bu kasabada, dikkat çekici yapı olarak Avrupa'nın en eski yarı ahşap kilisesi olma özelliğini taşıyor. Bu Aziz James ve Aziz Paul Kilisesi, 14. yüzyıla dayanan tarihi ve muhteşem mimarisi ile göz dolduran bir yapı. Özellikle duvarlarda bulunan ve çok eskiye dayanan resimler turistlerin ilgisini bolca çekiyor. Saint James and St. Paul Marton'ın tam adresi; Congleton Rd, Marton, Macclesfield SK11 9HF. İletişim için telefon numarası; 01260 224 447.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Manchester Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder