Manchester Şehir Rehberi

İngiltere'nin tarihi, kültürel ve spor alanlarında en önemli kentlerinden olan Manchester, 500.000'i aşkın nüfusuyla İngiltere'nin en gelişmiş 3. şehri kabul edilir. Barındırdığı birçok tiyatro, müze ve etkinlik alanıyla kültürel açıdan çok önemli bir şehirdir. Şehir genel olarak Victoria mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir ve aynı zamanda İngiltere'nin en çok ziyaret edilen 3. şehridir. Sportif alanda da özellikle futbolda oldukça önemlidir çünkü Premier League'in en önemli takımlarından Manchester United ve Manchester City takımlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Manchester ismini Mamucium'dan almaktadır. Mamucium, Antik Roma dönemine ait olan Roma Kalesi'nin ve bu kalenin etrafındaki yerleşkenin ismidir. 

 

1. Konuşulan Dil ve Nüfus

 

İngiltere'nin en önemli şehirlerinden Manchester, 500.000'i aşkın nüfusuyla ülkenin en kalabalık 6. şehridir. Manchester nüfusunun % 90'ı kent kesimlerinde yaşar. Dünyada bir buçuk milyar insan tarafından konuşulan İngilizce, İngiltere'nin resmi dilidir. Çok uluslu firmaların ve önemli sanayi tesislerinin yer aldığı Manchester'da iş hayatında da en çok konuşulan dil elbette İngilizce'dir fakat hem yabancı çalışanları hem turistleri sayesinde Almanca ve Fransızca başta olmak üzere birçok yabancı dil de duyabilirsiniz. İngilizler dilleri konusunda oldukça hassastır ve yabancıların İngilizce'yi bozmasından pek hoşlanmazlar.

 

2. Para Birimi

 

Manchester para birimi sterlin yani pound. Dünyada kullanılan para birimleri arasında en eskilerden biri olarak gösterilen pound sterling olarak da adlandırılıyor. İngiltere'nin dışında İrlanda hariç tüm Birleşik Krallık ülkelerinde kullanılan bir para birimi. 100 birime bölündüğünde bizim kullandığımız kuruş gibi bir karşılığı olan birime penny adı veriliyor.

 

3. Hava Durumu

 

İngiltere'nin birçok şehri gibi, Manchester'da da yılın büyük bir kısmı yağmur yağışıyla geçer. 10.5 derece yıllık sıcaklık ortalamasına sahip olan Manchester, hemen hemen her mevsim bol yağış alır. Nisan ayı yılın en kurak ayıdır, onun dışındaki tüm aylarda en az 60 mm yağış görülür.

Manchester hava durumu genel olarak şu istatistiksel bilgilerle özetlenebilir. 17.8 sıcaklıkla Temmuz ayı genel olarak yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ise ortalama sıcaklık 4-5 derece civarında seyrederek istatistiksel olarak yılın en düşük sıcaklık ortalamasının meydana geldiği ay olarak kayıtlara geçmiştir.

 

4. Yönetim Biçimi

 

İngiltere resmi olarak anayasal monarşi adı verilen yönetim biçimiyle yönetiliyor. Devletin en üst makamı kral veya kraliçe oluyor, günümüzde bu konumda Kraliçe 2. Elizabeth bulunuyor. Ancak İngiltere'de kraliyet ailesinin varlığı operasyonel olmaktan ziyade semboliktir. Kraliyetin varlığı ülkeyi temsil etmek, geleneği sürdürmek adına devam etmektedir. Kraliyet dışında ülke parlamentoyla yönetilir. İngiliz parlamentosunun binası Londra'da bulunur, adı Westminster Sarayı'dır. Saray, tarihi olarak da önemlidir, 16. yüzyıla kadar kraliyet ailesine ev sahipliği yapmıştır. Meşhur Big Ben kulesi de sarayın saat kulesi konumundadır. Manchester'ın belediye başkanı Naeem ul Hassan'dır.

5. Ulaşım

 

Türkiye'den Manchester'a ulaşmak için hava, kara ya da deniz yolu kullanabilirsiniz. En çok kullanılan ulaşım yöntemi şüphesiz hava yoludur. Türkiye- İngiltere arası hava yolu mesafesi yaklaşık 3.5-4 saat sürmektedir.

İngiltere'nin başkenti Londra'da üç büyük havalimanı bulunmaktadır. Manchester'da da Manchester Havaalanı adıyla faaliyette bulunan havaalanı, İngiltere'nin en büyük üçüncü havaalanıdır. 2014 yılında 22 milyon yolcuya hizmet vermiştir. İngiltere'nin kuzeyine ve Manchester'a yapacağınız ziyaretlerde bu havaalanını kullanmalısınız.

Manchester uçak bileti için THY'ye de bakabilirsiniz, Türk Hava Yolları'nın Manchester'a direkt uçuşları bulunmakta. Manchester havaalanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Havaalanından demir yoluyla oldukça kolay bir şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Piccadily İstasyonu'na ulaştığınızda ise Manchester'ın hemen her bölgesine aktarma yapabileceğiniz trenler bulunuyor. Bu istasyon, Manchester'ın tüm ulaşım yöntemleri konusunda bir merkez ve ortak birleşme noktası konumunda bulunmaktadır. Buradan tren, otobüs, metro ya da taksiyle istediğiniz noktaya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şehir içinde ziyaret edebileceğiniz hemen her yer yürüme mesafesinde bulunmaktadır ama isterseniz Manchester metro hattı da sizin için uygun bir ulaşım alternatifi olabilir.

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Şehir Rehberleri

X
Manchester Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder