Maldivler'de Neler Yapılır?

Maldivler gezilecek yerler denildiğinde elbette adalar ve özellikle otel olarak kullanılan adaların gezilmesi gerekmektedir. Maldivlerde şehir diyebileceğimiz iki merkez vardır. Bunlardan biri ülkenin başkenti Male’dir. Diğeri ise Abdu kentidir. Maldivler uçak bileti alarak ineceğiniz yer başkent Male Havalimanıdır. Male eşsiz doğal güzellikleri ile sizi karşılayacaktır. Sahilleri temiz, beyaz kumlu ve uçsuz bucaksız Hint Okyanusu ile huzuru ve sıcaklığı sizlere sunacaktır. İlgin mimarisi ve caddelerinde gezerken verdiği duygu ile her geçen gün artan turist sayısını kendine çekmektedir.

 

 

Maldivler turu aslında başkent Male’den başlar. Başkentte gezip göreceğiniz çok farklı mimariler ve doğal güzellikler vardır. Bunlardan biri Cuma Camii yani Hukuru Miskiiy’dir. 1658 yılında inşa edilen cami Maldivlilerin en eski camilerinden biridir. Sultan I. İbrahim İskender tarafından yaptırılan cami aslında 1153 yılında Maldivlilerin ilk Müslüman sultanı olan Muhammed bin Abdullah tarafından caminin üzerine yapılmıştır. Caminin yapısında yontma mercanlar kullanılmış ve deniz mimarisi şeklinde tasarlanmıştır. 2008 yılında Unesco tarafından korumaya alınan cami Medhuziyaarai Magu, Male adresindedir. Ülkenin cumhuriyet meydanı olarak bilinen Jumhooree Maidhaan, adanın kuzey sahilindedir ve ülkenin de merkezi kabul edilir. Küçük bir parkın bulunduğu meydanda Cumhuriyet ilanı ile birlikte dikilen ve ülke bayrağının dalgalandığı büyür bir bayrak direği bulunmaktadır. Siyasi gösterilerin yanında birçok etkinliğinde başlangıç noktası olan meydan civarında Male Polis teşkilatının da binası vardır. Bu meydan oldukça sıkı şekilde gözetim altında tutulmaktadır. Başkentte İslamic Center yani İslam Merkezi adıyla bilinen bölge Male ve Maldiv halkının en çok uğradığı yerlerdendir.

 

 

Cumhuriyet meydanına yakın ve kuzeyindedir. 5 bin kişilik, altın kubbeli dev bir caminin olduğu bölge turistlere açıktır. Ancak cami içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır. Maldivlilerin en büyük camisinin adı eski hükümdarları olan, Sultan Muhammad Thakurufaanu  Al Auzam olarak konulmuştur. Orchid Magu, Male adresindeki caminin iletişim numarası, +960 3323623. Maldiv turları içerisinde gezilecek yerlerden biri de Sultan Parkı ve Ulusal Müzedir. Halka açık bir şehir parkı olan bu müze geçmişinde ise, 16. Yüzyılda sultan sarayı olarak hizmet vermiştir. Park tropikal bir bahçe gibidir. Burada bulunan cafe, restoranlar içerisinde yemek yiyerek bir şeyler içebilirsiniz. Tropikal ağaçlar ve bitkilerle donatılmış bahçe son derece nezih bir ortam sunmaktadır. Ulusal müze olarak kullanılan binanın bir kısmı ise dikkatinizi çekecek eserlerle doludur. 1952 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan müzede, Buda tapınaklarından alınan kalıntılar ve ejderha figürlü oyma yapıtlar yer almaktadır. Ayrıca ülkenin ve Hint Okyanusu ülkelerinin kültürlerini ortaya çıkaran çok sayıda tarihi eseri de görebilirsiniz. Müze, Salı ve Perşembe günleri akşam saat 17’ye kadar açıktır. Machangolhi, Male adresindeki müzeye giriş 50 Rufiyaa’dır.

 

 

Maldivler ne yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da Male şehrinin kuzeyinde bulunan yapay ada Hulhumale adasınız ziyaret etmek olacaktır. Başkentten hareket eden hızlı ve modern feribotlarla adaya ulaşarak, yeni ve lüks binaların hızla yükseldiği manzarasını izleyebilirsiniz. Başkentin ekonomisini büyütmek ve geliştirmek amacıyla kurulan adanın oldukça güzel bir manzarası vardır. Bu manzara eşliğinde restoran ve cafelerde akşam veya öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Adaya ulaşım kolay ve çok geceye kalmadan sürekli gidilebilir. Adanın yapay sahili de turistlerin beğenisini çekmektedir. Male şehrinde Mullage Sarayı bulunmaktadır. Cuma Cami’nin yer aldığı tarihi bölgede olan bu saray sultan III. Muhammad Shamsuddeen ve oğlu Prens Hassan Izzuddin tarafından inşa edilmiştir. 1919 yılında inşaatı tamamlanan saray şimdilerde Maldivler Cumhurbaşkanı’nın çalışma ofisidir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra 40 yıl kadar cumhurbaşkanlarının konutu olan sarayı yalnızca dışarıdan fotoğraflayabilirsiniz.

 

 

Maldivlerin sıklıkla gezilen yerlerinden biri de Kaafu Atoll bölgesidir. Başkent Male’nin kuzeyinde yer alan bu bölgede ıssız adalar çoğunluktadır. Ancak son dönemde bu bölgedeki adalar oteller ile hizmete açılmaktadır. Bölgedeki adalardan biri Baros Adasıdır. Sultan 1. Hassan Nureddin zamanında terk edilen adada şimdi bir otel vardır ve turizmin canlı olduğu bir ada konumuna gelmiştir. Farukolhufushi adası ise Club Med’e ev sahipliği yaparken 2004 yılında yaşanan tsunami faciası sebebiyle belli bir süre ıssız kalmıştır. Şimdilerde ise Club Faru adıyla yeniden ziyarete açılmıştır. Vihamanufushi adası ülkenin turizme açılmış ilk adasıdır. Bu adada 4 ve 5 yıldızlı oteller halen hizmet vermektedirler. Maldivlerde gezilecek oldukça fazla doğal yer mevcuttur. Ancak şunu belirtmek lazım ki açık alanlarda ve marketlerde içki satışı yasaktır. Sadece otel ve resortlarda içki içilebilir. Aynı şey domuz eti ve İslam dininde yasak olan diğer unsurlar için de geçerlidir. Bazı yiyecekleri sadece otel veya resortlarda bulabilirsiniz.

 

 

Birçok adadan oluşan Maldivlerde sıcaklığın ve yağışın müsaade ettiği nisan – mayıs aylarında ziyaretin daha çok tercih edildiği bilinmektedir. Coğrafyası ve doğası ile mucize bir ülke olarak bilinen Maldivlerde Hint Okyanusunun dolayısıyla denizin tadına tam olarak varabilirsiniz. Gerek feribotlar gerekse de teknelerle adaları gezebilirsiniz. Bu deniz yolculuğundan bir adadan diğerine giderken oluşan manzara kartpostallık olacaktır. denizinin berraklığı ve turkuaz rengi, bembeyaz kumsalları ve farklı konseptlerle hazırlanmış otelleri ile dinlenmenin veya romantik bir deniz tatilinin aranan yerlerindendir. Denizin, kumun ve güneşin en güzel yaşanacağı yerlerin başında gelen ülkeye yakıştırılan, sular ülkesi, sıfatı tam da hak edilerek konmuş bir unvan oluyor. Deniz altını görmek ve okyanusun içerisinde su altı manzaralarını izlemek için de en güzel ülke diyebiliriz. Vizesiz 30 günlük seyahatlere açık ülkede tropikal, romantizm, dingin, turkuaz rengi deniz ve günün batımını ve doğuşunu izleyebileceğiniz yegane yerdir desek yanılmayız. Maldivlerde tekne turları hayli fazladır. Ancak bunlardan en ilginci balık tekneleri ile yapılan, olta ile balık tutma turlarıdır. Eğer balık tutabilirseniz kendi balığınızı kendiniz yiyebilirsiniz. Bunun için tekne turunu tamamlayıp kıyıya ulaştığınızda bir restorana balığınızın hazırlanmasını istemeniz gerekir.

 

 

Tüplü dalışları ve gezileri ile meşhur adalarda dalış merkezleri mevcuttur. Güvenli şekilde dalarak da okyanusu izleyebilirsiniz. Cam tabanlı özel dalış tekneleri kullanılan bu dalış turlarında eğitimli profesyoneller size yardımcı olmaktadır. Hatta dalışlarla ilgili bilgiler verilmektedir. Birkaç dalış sonrasında kendinizi bu işin profesyoneli olarak görebilirsiniz. Dalış yapmaktan hoşlanmıyorsanız ülkenin temiz denizinin altını şnorkel yardımı ile de izleyebilirsiniz. Deniz canlılarını izleyebilirsiniz. Bazı alışveriş merkezlerinde yer alan teknoloji mağazalarından deniz altı çekim kameranı yoksa temin edebilirsiniz. Bu şekilde muhteşem fotoğrafları ülkenize geri döndüğünüzde arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Adaların çoğunda farklı deniz canlıları yaşamaktadır. Deniz kuşları ve hem karada hem denizde yaşayan canlıları dikkatinizi çekecektir. Bir doğa turizmi olanağı da veren ülke adalarında kaplumbağalarla sıklıkla karşılaşacaksınızdır. Ülkeye gelirken güneş kreminizi, denizin içerisinde dolaşabilmek için deniz ayakkabınızı, şnorkel takımınızı, su altı çekimlerine uygun su altı kameranızı ve heyecanınızı yanınıza almayı unutmayın. Dilerseniz sürat ve safari teknesi kiralayarak kendi turunuzu kendiniz ayarlayabilirsiniz veya tatil köyünüzün olduğu ada civarında gezerek, önemli tatil – turizm dergilerinde gördüğünüz fotoğraflara benzer fotoğraflar çekebilirsiniz. 10 Aralıkta düzenlenen ülkenin en önemli etkinliği olan Balıkçılık gününe de katılabilirsiniz.  

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Maldiv Adaları Kalkışlı Uçuşlar

X
Male Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder