Maldivler'de Ne Yenir?

Maldivler uçak bileti aldığınızda akla gelen ilk sorulardan biri de, acaba ne yiyebiliriz, olacaktır. Maldivler mutfağı okyanus ve deniz mahsulleri ağırlıklıdır. Uzakdoğunun ve ülkeye en yakın komşu olan Sri Lanka yemek kültüründe olduğu gibi ve elbette Hint mutfağında da görüldüğü gibi baharatlar ve soslar Maldivler yemekleri içerisinde de yoğunlukla rastlanmaktadır. Hint mutfağından alınan biraz etkiler, Uzakdoğu yemek kültüründen esinlenmeler neticesinde benzer ve biraz daha özgün yemeklerle misafirlerine menüler sunmaktadır. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler de sofralarda hayli fazla yer bulmaktadır. Yemeklerin yanında vazgeçilmez olarak sunulan yiyecek ise pilav olmaktadır. Karanfil, zencefil, kimyon gibi baharatların hakimiyeti altında yapılan yemekler zaman zaman bazen ağır baharat tadı veya kokusu verdiğinden pilav takviyesi ile tatlarındaki lezzetin korunması sağlanmaktadır. Baharatların hemen hemen her yemekte kullanılması hoşunuza gitmeyebilir. Özellikle baharatları çok fazla kullanmıyorsanız bazı yemekleri tatmak da istemeyebilirsiniz. Ancak terbiye edilmiş balıklarla yapılan baharatlı yemeklerin yeri biraz daha farklıdır. Bu baharatlarla balıklar ayır bir tada ve farklı bir yemeğe dönüşmektedir. Ülke kültürüne has olarak yemeklerinde de sıcak üslup ağırlıktadır. Yemeklerin ardından Hindistan cevizi servisi de yapılmaktadır. Bazı restoranlarda Hindistan cevizi yemeklerin yanından meze gibi de sunulmaktadır. Ülkenin yemek kültürü aslında o ülkede nelerin fazla üretildiği ve nasıl sunulduğu ile alakalıdır. Ülkenin bir numaralı geçim kaynağı olan balıkçılık ve en çok bulunan baharat kökler ile Hindistan cevizi ağaçları sebebiyle, tüm yemeklerde bunlara rastlanması gayet normal karşılanmalıdır. Bu sebeple Maldivler ne yenir sorusuna ilk etapta verilecek cevap balıktır.

 

 

Maldivlerde halkın kendisi de ülkeye tatile veya ziyarete gelen turistlerin de akıllarında ve masalarında olan yemek, balık ve deniz mahsulleri ürünleridir. Turistlerin farklı bir tat olarak görmelerinden olsa gerek kurutulmuş balık merakları hayli fazladır. Turistlerin yoğunlukla geldiği dönemlerde kurutulmuş balık hayli fazla tüketilmektedir. Yakalanan balıklar, özel olarak hazırlanan saklama kaplarına koyulur. Belirli bir bekleme süresi sonrasında saklama kaplarından çıkarılan balıklar terbiye edilir. Sonra da yenilmesi için bu tadın meraklılarına ikram edilir. Özellikle orkinos balığından yapılan bu yemek türü bir tadanın damağında kalan bir keyif bırakmaktadır. Geleneksel balık çorbası olan Garudhiya’yı balık yemeklerinin yanında deneyebileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Maldivler mutfağının en geleneksel çorbası yanında soğan, pilav ce limon mutlaka servis edilir. Bizim ülkemizdeki balıklardan farklı olarak okyanus balıklarının ve cinslerinin de kullanıldığı hoş bir balık masası hazırlatabilirsiniz. Mas Huni yemeği de ülkenin en önemli kültürel tatlarından biridir. Hindistan cevizi ile birlikte soğan, ton balığı ve limon eşliğinde servis edilen bu yemek gerek Maldivli yerel halk tarafından gerekse de adalara gelen turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yerleşim olan tüm adalarda taze şekilde buharıyla beraber servis edilen bir yemek türü olan Mas Huni için başkent Male’de özel bir restoran da mevcuttur. Balık ezmesi ve garnitür olarak ana yemekler arasında veya öncesinde servis edilen en güzel balık ezmesi olan Rihaakuru da ülkenin bilindik lezzetlerindendir.

 

 

Ülke nüfusunun yüzde 97’si Müslüman olan Maldivlerde alkol yasaktır. Açık alanlarda, kafelerde ve restoranlarda alkol bulunmamaktadır. Bu nedenle alkolsüz olarak hizmet veren birçok restoran ve kafe bulabilirsiniz. Ancak ülkenin en önemli döviz kaynağı olan turizmin sekteye uğramaması için otellerde ve otellere bağlı restoranlarda alkol bulunmaktadır. Ülkeye ve dolayısıyla adaya gelen turistlerin çoğunluğunu oluşturan, İngiliz, Alman ve Fransızların kültürlerinde özellikle akşam yemeklerinde ve sonrasında içki olduğundan ülke yetkilileri böyle bir karar almıştır. Turizmin baltalanmaması, gelen turistlere bu konuda eksiklik yaşatmamak ve ekonomik anlamda da ülkeye katkılar sağlamak adına böyle bir karar alan hükümete halkın da büyük bir kesimi destek vermiştir. Bir turizm cenneti olan Maldivlerin ziyaretçileri gelmeden yaşayacağı kayıplar son derece fazladır. Kısacası alkol adaların sosyal hayatı ve gündelik hayatı için yasak ancak turizm için serbest. Alkollü içecekler için söylediklerimiz domuz eti ve türevleri için de geçerlidir. Halkın yemediği ve bulundurmadığı domuz eti, otellerde ve otellere ait restoranlarda istek dahilinde temin edilerek misafirlere ikram edilmektedir. Ancak gelen turistlerin büyük bir çoğunluğunun ada halkının bu duyarlılığına saygı göstererek domuz eti konusunda çok da talepçi bir havada olmadıklarını söylemekte fayda var. Maldivler mutfağının olmazsa olmazı olan balık yemeklerinden sonra tıpkı bizdeki gibi bir tatlı ikramı yapılmaktadır. Bu tatlının adı Bodibaiy’dir. Şeker ve pirinç ile yapılan bir muhallebi çeşidi olan bu tatlı halkının da en çok tükettiği tatlıdır. İsteğe göre bu muhallebiye muz, papaya ve mango tarzı meyveler de ilave edilebilmektedir. Bir diğer tatlı ise Foni Boakibaa’dır. Muhallebiden farklı olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

 

 

Tropikal iklimin ve coğrafik koşulların etkisi ile oldukça farklı ve geniş bir meyve yelpazesi vardır. Hindistan cevizi, ananas, mango ve nar gibi meyvelerden oluşan kokteylleri de yemeklerinizden sonra masanızda görebilirsiniz. Ülkenin en yakın komşusu olan Sri Lanka’da olduğu gibi adalarda da çay oldukça fazla tercih edilen içecek türüdür. Seylan çayı en çok tercih edilen çay türüdür. Akşam çayları ve gün batımında demlenen çay saatleri yanında günün hemen hemen her anında çay sosyal hayatın içindedir. Yağda kızartılan un, pirinç ve hamurun karışımı ile yapılan balık topları da zevkle yenen yemeklerdendir. Gulha adı verilen bu lezzet hızlı ve kolay yapıldığı gibi hızla da tüketilmektedir. Bir ton balığı yemeği olan Kulhi Boakibaa ise köri yaprağıi sarımsak, zencefil ve limon parçaları ile yapılan tava yemeklerindendir. Hamurlu bir diğer yiyecek ise Hindistan cevizi ve yufka ile yağda yapılan, bol baharatlı Bajiyaa’dır. Ana hatlarıyla balık ve deniz mahsulleri üzerinden bir yemek kültürü olan adaların baharatlı yemekleri meşhurdur. Çok geniş ve fazla çeşitleri olmasa da oldukça leziz tatlara ev sahipliği yaptığını söylemek mümkündür. Ancak adalara gittiğinizde göreceksiniz ki birçok otelin işletmecisi Avrupalıdır.

 

 

Bu nedenle otellerin içerisindeki restoranlar batılılara özel menüler de mevcuttur. Özellikle Fransız ve İtalyan mutfaklarından bazı yemekleri menülerde bulabilirsiniz. İngilizlerin sömürge olarak uzun süreler elinde bulundurduğu bu adalar topluluğu ülkede bıraktıkları en önemli iz çay kültürüdür. Akşam çayı hemen hemen birçok otelin hizmetinde vardır. Bu çaylarla beraber çörek ve minik poğaçalardan aperatif bir lezzet üretebilirsiniz. Eğer ülke yemeklerinden sıkıldıysanız, fastfood tarzı işletmeleri pek bulamayacağınızı söyleyebiliriz. O zaman yapabileceğiniz en güzel tercih balık ekmek yemek olabilir. Maldivlerde en çok tercih edilen restoranları ise şunlardır; - Belle Amie Bistro – Sala Thai Restoran – Shell Beans – Symphony Restoran – Pine Cafe – The Sea House – Khun Thai – The Hilve Restoran – Cafe Marine Dive – Saffron – Jade Bistro – Olive Garden – Pool Side – Thai Wok Adalarda isteğe bağlı olarak bahşiş verebilirsiniz. Ancak yemeklerden sonra hesaba bir göz atsanız fayda olacaktır. Çünkü işletmelerin hemen hemen hepsinde %10 bahşiş hesaba eklenmektedir. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Maldiv Adaları Kalkışlı Uçuşlar

X
Male Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder