Maldivler Gece Hayatı

Maldivler uçak bileti alarak gelmeden önce bilmeniz gereken en önemli bilgilerden biri ülkenin dini görüşü ve yaşayış biçimi sebebiyle gece hayatının olmayışıdır. Maldivler gece kulüpleri namına bir işletme bulamazsınız. Maldivler gece hayatı adına tek hareketli yerler ise adalarda yer alan otellerdeki zaman zaman düzenlenen partiler ve etkinliklerdir. Bunlarında çok çılgın ve sabaha kadar süren etkinlikler olmadığını söyleyelim. Kafeler ve restoranlar genellikle gece 1’den sonra kapanmaktadır.

 

 

Maldivler bar içki satışı ve sunumu açık alanlarda yasak olduğunda yoktur. Bar ve içkili restoranlar sadece otel bünyesindedir. Otellerde minik adaların üzerine kurulan bungalov tarzı evlerin birleşmesinden oluşan tatil köylerinde içki içebilirsiniz. Adalar zaten genel itibariyle dingin ve sakin bir tatili geçirmek isteyen turistlerin tercih ettiği bir yerdir. Gelen ziyaretçiler içinde balayını yaşamak için ülkeyi tercih edenlerin sayısı hayli fazladır. Romantik bir tatil yapmak için oldukça ideal bir ülke olan Maldivler, birçok ülkeden gelen çiftlerin uğrak yeridir. Evlilik yıldönümü, özel günler ve kalabalık şehrin hayatından sıyrılarak baş başa bir tatil ihtiyacı duyan çiftlerin uğrak yeri olan adalar bunun için doğru tercih olmaktadır. Zaman zaman kumsallar üzerine kurulan masalarla açık alanda yakılan ateş etrafında şarabınızı, şampanyanızı yudumlayarak müzik eşliğinde dingin bir eğlence geçirebilirsiniz. Tabi bunları otellere ayrılmış alanlarda yapabilirsiniz.

 

 

Maldivlerde ve onu oluşturan adalar üzerinde de festival kültürü yoktur. Bu nedenle de eğlence ve karnaval havası yakalayabileceğiniz bir ortam yakalanmamaktadır. Ülkede gece hayatından söz edemesek de akşam hayatında söz edebiliriz. Gece hayatı kültürü oluşmamış olan adalarda dingin bir gün sonunu beklemelisiniz. Adalara gelmeden önce rezervasyon yapan turistlerin çoğu yaptıkları araştırmalarda zaten bunu bilerek ve ada halkına saygı göstererek bu kurala bir nevi uymaktadır. Maldivler için tatil planlaması yapılırken, şezlonglarda uzanmak, okyanus üzerinde teknelerle dolaşmak, güneşlenmek, hamaklar üzerinde uyumak gibi hayaller kurulur. Gündüz güneşin doğuşunu izleyebileceğiniz hoş bir oteli ayarlamak için önceden rezervasyonlar yapılır. Aynı şekilde günün bitiminde akşam güneşin batışı esnasında oluşacak olan muhteşem manzarayı izlemek için günün bitimini iple çekeceksiniz. Okyanusun varlığı da birçok etkinliğe sizi itecektir. Rüzgar sörfü bunlardan biridir. Dilerseniz tüplü veya özel dalışlar ile okyanus altını izleyebilirsiniz. Ayrıca şnorkelli yüzüşler ile de berrak denizin altındaki hayat hakkında fikir elde edebilirsiniz. Tüm dünya üzerindeki en önemli tatil merkezlerinden biri olsa da Maldivlerin halen keşfedilmemiş birçok güzelliği vardır. Ülkenin başkenti Male’de de gece hayatı ile ilgili bir canlılık göremezsiniz.

 

 

Maldivlerde sizi canlandırabilecek bazı plaj partileri ve barbekü zamanları haricinde dinlenme ve huzur bulma anları göreceksiniz. Adalar kafa dinlemek, ailenizle birlikte olmak, eşinizle balayına gitmek, iş yorgunluğunuz atmak adına tercih edilmesi gereken bir ülkedir. Sakin ve güzel adalarıyla ünlü bu ülke haklı olarak bu huzuru korumak adına gece hayatı kültürünü ülkelerine sokmamışlardır. Bazılarımız için bu yadırganabilir bir özellik olsa da bazıları içinse çok normal karşılanmaktadır. Tatil tercihleri yapılırken zaman zaman gece hayatının hareketli olduğu ülkeler ve şehirler seçilmektedir. Gece kulüpleri ve barların olmadığı ülkede sadece bazı otellerde lobilerinde yer alan barlar ve kalan misafirlerin özel günlerine istinaden düzenlenen eğlenceler vardır. Gece hayatı olmadığı için ülkede içki kültürü de çok fazla yoktur. Pub ve disco içecekleri neredeyse yok denecek kadar azdır. Kokteyl çeşitlerini de bulamazsınız. Otellerin içerisindeki barmen ve yarı DJ ler dışında ülkede barmen ve eğlence sektörünün unsuru olan bireyleri yoktur. Gece hayatının getirdiği iş ve personel sektörü ve ihtiyacı yoktur ve oluşmamıştır. Şöyle düşünmekte fayda olacaktır sanırım. Ülkenin büyük bir çoğunluğu balıkçılık yapmaktadır. Ülkede arazi olarak yeterli büyüklük yoktur ve bu sebeple tarım alanları yetersizdir. Bu nedenle bütünüyle ailelerini balıkçılıkla geçindiren, harika adalara ve manzaralara sahip ülkenin gece hayatını istememesi dine bağlı olması yanında bu sebeplere de bağlıdır. Düzenlerinin bozulmasını istemeyen Maldivliler bu konuda misafirlerin gösterdikleri saygıdan oldukça hoşnut. Günümüz teknolojisinde gelen turistlerin de bu bilinçle gelmesi karşılıklı olarak gösterilen saygıda kusur edilmemesinde sebep olmaktadır. 

 

 

Ülkede sanatsal faaliyetlerin de olduğunu söylemek çok zor. Zaman zaman adalarda yer alan tatil köylerinde sinema gösterimleri yapılmaktadır. Konserler, sanat gösterileri, tiyatro ve klasik müzik sunumları gibi batılı birçok etkinliği ülke sınırlarında bulmanız çok zordur. Aslında düzensiz hayatınızı düzene sokmanın yeridir Maldivler. Gece uyku düzeninizi, gündüz kalkma saatlerinizi ve vücudunuzu dengeleyebileceğiniz en güzel ülke Maldivlerdir. Sanatsal faaliyetlerin yanında spor faaliyetleri de neredeyse yok denecek kadar azdır.  Ülkede futbol çok sevilmektedir. 1998 yılından sonra uluslararası turnuvalar için eleme maçları oynayan milli bir futbol takımları vardır. Ancak herhangi bir eleme turunu geçemeyen milli takımları halkı gibi tüm turnuvaları televizyondan izleyerek kapatmışlardır. Ülkenin diğer spor faaliyetleri ise su sporlarıdır. Maldivlerin biraz daha dingin ve gelişiminin yavaş olmasının elbette sebepleri vardır. Bunların başında, ülkenin ana kara parçalarından oldukça uzak olmasını söyleyebiliriz. İletişimin, teknolojinin, tüm dünyada yaşanan kültürel ve finansal değişimlerine de uzakta olmasına sebep olan bu ölçülebilir mesafe, Maldivli halkın ve kültürünün de gelişimini biraz sekteye uğratmıştır. Bunu olumsuz görenler olduğu kadar olumlu görenler de olacaktır. 1980’li yıllardan soran kültürel ve etnik değişiklere kendini açan bir ülke konumundadır. Birçok anlamda turizme ve balıkçılığa bağlı olarak sürdürülebilir bir hayata sahip ülkenin üniversitesinin kuruluş tarihinin 1998 olmasını hatırlatalım. Bu bile başlı başına bazı şeyleri anlatmaktadır.

 

 

Benzer birçok ülkede ve ada ülkelerinde gece hayatı kavramının gelişmesi ile o noktalara giden turistlerin sayısında da artışlar olmaktadır. Belki bunun için henüz ıssız olan bazı adaların kullanılması ülkeye giriş yapan turist sayısının artmasına sebep olacaktır. Her adada olmasa bile bazı ıssız adalar üzerinde sadece gece hayatının yaşanması adına planlama ve projeler yapılabilir. Bunun neticesinde artan turist sayısı, tüketilen içki ve eğlence gereçlerinin getirileri ile ülkenin biraz daha ekonomik kazanç elde edeceği düşünülebilir. Ancak bunların getirileri olduğu kadar götürülerini de düşündüğümüzde farklı sonuçlar karşımıza çıkacaktır. Düzeltilemeyecek bazı kayıpların verilmesinden de bu tatil cennetinde de gece hayatı olmayı versin denilebilir. Eğer arkadaşlarınızla tatile Maldivlere geliyorsanız ve arasında bir müzik enstrümanı çalan bir arkadaşınız varsa kendi gece hayatınızı kendiniz icat edebilirsiniz. Deniz kenarında harika kumsallardaki beyaz kumlara oturup, denizin esintisi eşliğinde sabahlarken bir yandan da şarkılar söyleyebilirsiniz. Henüz içki ve gece hayatının keşfedilmediği bir yer olan Maldivlerin turizm cenneti olarak kalması için ihtiyacı olan veya ihtiyacı olmadıklarına varın siz karar verin. 

Sırakadaki Şehir Rehberi

Diğer Maldiv Adaları Kalkışlı Uçuşlar

X
Male Uçak Bİleti Ara
Ucakbileti.com, Akdeniz Pe-tour Turizm Tic. A.S. adına Türsab A1679 belge mumarası ile kayıtlı, A sınıfı belgeye sahip seyahat acentesidir.
Ucakbileti.com işlemleri Akdeniz Petour Turizm Seyehat Tic. A.S 8822861 IATA Kodu ile yapılmaktadır.
X
Yeni Üyelik
Kayıt
Zaten Üyeyim
Şifremi Unuttum
Email Gönder